Endiatx, kalifornský startup zaměřený na telemedicínské technologie, vyvinul robotickou pilulku, kterou lze spolknout. Uvádí ji na trh jako virtuální endoskop nebo "pohyblivé oko v žaludku". Zařízení již postoupilo do fáze klinických zkoušek.
Pilulka s kamerkou nazvaná PillBot, je dálkově bezdrátově ovládaná a snadno „stravitelná“. Uvnitř lidského těla se zařízení zhruba o velikosti pistácie pohybuje jako multikoptérový dron pomocí svých trysek. Podle firmy Endiatx umožňuje kamera ve tvaru pilulky pacientům konzultaci s profesionálními gastroenterology po celém světě z pohodlí domova.
Tradiční horní endoskopie je většinou nenáviděná, i když je často potřebná, protože například tisíce případů rakoviny žaludku po celém světě jsou diagnostikovány příliš pozdě na účinný lékařský zásah. Protože se většina pacientů této proceduře vyhýbá a personál je přetížený, pokroky v oblasti telemedicíny by skutečně mohly pomoci, říkají odborníci.
PillBot je vybaven kamerami, senzory a bezdrátovou komunikační technologií. Pacienti mohou spolknout motorizovanou pilulku doma a poté být vyšetřeni lékaři na dálku. Lékař ovládá robota v žaludku pacienta pomocí aplikace pro chytré telefony. PillBot se následně vypne a opustí tělo přirozeně během šesti až dvaceti čtyř hodin, uvádí Endiatx.
Mohlo by vás zajímat
Endiatx tvrdí, že s PillBotem se telemedicína významně posune vpřed a všichni budou mít rovný přístup k život zachraňující technologii. V budoucnu, dodává společnost, by se PillBot mohl stát plně autonomním a vybaveným umělou inteligencí. Navíc by se použití této technologie mohlo rozšířit na vyšetření střev, cévního systému, srdce, jater, mozku a dalších částí těla.
K dnešnímu dni však Endiatx ještě nezískal schválení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Produkt bude komerčně uveden na trh patně začátkem roku 2026.