Přejít k hlavnímu obsahu

Správný postup zálohování do cloudu

redakce 18.11.2019

Kupovat stále nové disky na zálohování dat může přijít dost draho. Možná je na čase, zkusit zálohování do cloudu

Ať už je o vaše soukromé dokumenty, fotky z dovolené nebo oblíbené filmy, seriály a písničky, všechny tyto soubory je nutné někam uložit. Ale co když už je disk vašeho počítače plný a nejde jej snadno vyměnit za větší nebo přidat další disk? Jedním z možných řešení je použití externího disku, ale pak budete muset data pravidelně synchronizovat, což je třeba u notebooků, ke kterým byste museli disk stále znovu připojovat, dost nepraktické. A pokud se takový externí disk pokazí, nebo vám třeba při manipulaci upadne na zem, budou všechna cenná data ztracena. Mnohem lepší možností skladování větších objemů dat je použití NAS serveru se dvěma, vzájemně automaticky zrcadlenými pevnými disky. To už se ale, v závislosti na modelu NAS serveru a kapacitě použitých pevných disků, bavíme o nákladech kolem 10 tisíc korun.

Nabízí se ale ještě jedno řešení – synchronizace dat s cloudovým úložištěm. K tomu vám stačí jen jednoduchá klientská aplikace, která zajistí, že se všechny požadované soubory budou automaticky synchronizovat s cloudem. Takové řešení vám ušetří spoustu času, který byste museli jinak věnovat manuálním operacím s daty, a navíc budou vaše soubory zazálohovány mnohem bezpečněji, než kdybyste je měli jen v jedné kopii na externím disku. Cloud má ještě mnoho dalších výhod, včetně například i automatické synchronizace dat mezi více používanými zařízeními a jejich dostupnost prostřednictvím internetového prohlížeče z libovolného počítače připojeného k internetu. Mezi nevýhody ukládání dat do cloudu pak patří především delší čas, potřebný pro úvodní upload všech souborů, a samozřejmě i dostupnost dat jen během připojení k internetu, pokud tedy nepoužíváte cloudové úložiště ke kompletní synchronizaci obsahu vybraných složek, které je zároveň uložen ve vašem počítači.

Když navíc zvolíte správného poskytovatele cloudového úložiště, nemusíte se obávat ani o bezpečnost svých osobních dat, uložených v cloudu. Pokud jsou totiž data fyzicky uložena na serverech umístěných v rámci Evropské unie, vztahuje se na jejich provozovatele Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, GDPR) i další zákony konkrétních evropských zemí.

Jak nejlépe zálohovat do cloudou vám poradíme v prosincovém Chipu.

3(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)(1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme