Přejít k hlavnímu obsahu

Stahování: Co je legální, a co ne?

redakce 10.06.2010
info ikonka
Zdroj:

Které filmy, písničky a programy je možné si legálně stáhnout? Chip vám prozradí, co je legální, a co ne, a ukáže vám také nejlepší weby a zakázané zdroje.

Na rozdíl od internetu jurisdikce zná hranice. To, co je na Kajmanských ostrovech legální a zcela v pořádku, může být v České republice trestným činem. Problém je, že služba provozovaná na ostrovech je připojená do internetu a tím dostupná i v České republice. Na serverech pak leží filmy, hudba i komerční programy, a uživatelům nemusí být zcela jasné, zda mohou nabídky těchto serverů využít. Vždycky záleží na zákonech dané země a na výkladu zákona.
Stahování souborů z takových serverů je trnem v oku všem lobbistům, kteří stojí za hudebním a filmovým průmyslem. Jejich moc nezná hranic. V řadě evropských států si nechávají schvalovat zákony, které by omezovaly stahování dat z internetu.
Český trh s hudebním a filmovým průmyslem není tak velký, takže zájmy mocných nejsou natolik důrazné jako třeba ve Francii, Německu nebo Velké Británii. To je také důvod, proč si žádná z velkých firem ještě u nás nekoupila zákon, který by stavěl stahování hudby a videa za hranice legálnosti. Jistě, nebude to trvat dlouho a i u nás vyhrají ti, kteří mají peníze a moc. Ale proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko? Podívejme se, co je u nás ještě legální, co zákon prakticky neřeší, a je to tedy v šedé zóně, a co už legální není ani při současných zákonech. Zjišťovali jsme, odkud můžete legálně stahovat hudbu, filmy, jaké jsou podmínky pro používání softwaru a zda vůbec můžete používat čtečku knih.
V článku rozebíráme, co je nelegální, co je v šedé zóně a co naopak legální je. Na některé otázky ohledně autorských práv jsme se zeptali právníka, specializujícího se na oblast IT. Článek najdete v Chipu 7/10, který vychází 18. června.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme