Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Stát se stěhuje pod jednotnou doménu .gov.cz

Pavel Trousil 18.08.2023

Vláda schválila dva důležité dokumenty týkající se agendy digitalizace, a to věcný záměr zákona o správě dat veřejného sektoru a harmonogram migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz. To má zajistit lepší přehlednost, zvýšit kyberbezpečnost a ujistit, že s občanem komunikuje stát.

Záměr migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz schválila v lednu vláda. Od té doby pracovní skupina pro jednotnou doménu gov.cz působící v rámci Rady vlády pro informační společnost a kabinet digitalizace na Úřadu vlády ČR připravily harmonogram migrace a podrobný dokument obsahující procesní, sémiotická, bezpečnostní a provozní pravidla pro migraci na jednotnou státní doménu gov.cz. Při hledání technických řešení spolupracovali na materiálu i zástupci NÚKIB, DIA, MV a NAKIT.

Aktuální stav znamenal mimo jiné i to, že názvy domén ministerstev a dalších ústředních orgánů byly tvořeny nekoordinovaně a výsledkem byly značné rozdíly mezi jejich podobami. Vedle standardních zkratek jako mmr.cz či mpsv.cz existují i názvy které přímo neodkazují k danému úřadu či ministerstvu např. eagri.cz pro Ministerstvo zemědělství.

Kromě toho je třeba mít na paměti i to, že se neustále zvyšuje počet phishingových, DDoS a spoofingových kybernetických útoků a občané nemají jistotu, že stránky, na něž vstoupí, jsou skutečně pravé. V neposlední řadě je třeba přizpůsobit se standardům moderních států. Doménu označovanou gov už nyní využívá velká část států Evropské unie a NATO.

gov1-nahled

Některé subjekty již své weby na této doméně mají - Digitální a informační agentura, Digitální Česko, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad průmyslového vlastnictví nebo Finanční analytický úřad. | Zdroj: screenshot webu Dia.

Ze všech těchto důvodů je třeba přikročit po dvaceti letech definitivně k migraci webů ústředních orgánů státní správy a dalších úřadů na jednotnou státní doménu gov.cz a domén emailových adres státních zaměstnanců.

Do konce roku 2023 bude převeden pod doménu gov.cz zejména Úřad vlády, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zdravotnictví, Národní bezpečnostní úřad a další. Do poloviny roku 2024 středně velké ústřední orgány státní správy.

Do konce roku 2024 pak velká ministerstva a další velké státní úřady. Harmonogram migrace a jednotná pravidla pro státní domény počítají s tím, že staré domény zůstanou do roku 2030 a na novou primární subdoménu pod gov.cz budou přesměrovávat.

Zdroj : Digitalnicesko


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud