Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Studie přináší úlevu: záření ze smartphonů nejspíše nezpůsobuje rakovinu

Pavel Trousil 08.09.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

S rozšířením smartphonů přišly nejen technologické inovace a možnosti, ale také přetrvávající obavy, že dlouhodobé vystavení rádiovým vlnám by mohlo způsobit mozkové nádory. A jde o obavu, která přetrvává dodnes.

Je známo, že všechna mobilní zařízení - od běžných mobilních telefonů až po moderní smartphony - jsou založena na mobilní technologii využívající rádiové vlny, které jsou klasifikovány jako neionizující záření. Vzhledem k tomu, že mobilní telefon se obvykle drží u ucha, a tedy v blízkosti hlavy, existuje dlouhodobá obava, že emitované rádiové frekvence by mohly představovat zdravotní rizika pro hlavu, včetně rakoviny.

Nemusíte se obávat, váš smartphone pravděpodobně nezpůsobuje nádory

Nejnovější systematický přehled, podporovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO), analyzoval více než 5 000 studií publikovaných v letech 1994 až 2022, tedy od éry 1G a 2G až po ranou fázi 5G. Výsledky publikované v časopise Environmental International neukázaly významnou souvislost mezi používáním smartphonů a vznikem mozkových nádorů v důsledku expozice radiofrekvenčnímu záření.

Australská agentura pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost (ARPANSA), která studii vedla, dospěla k závěru, že stejná dlouhodobá expozice také nesouvisí s jinými typy rakoviny v oblasti hlavy a krku, jako jsou nádory nervového systému a míchy.
 

Mohlo by vás zajímat

Data zohledňovala dlouhodobé používání smartphonů po dobu několika let a brala v úvahu například počet telefonních hovorů a celkový počet volání. Dále bylo zjištěno, že blízkost mobilních vysílačů a antén není spojena se zvýšeným rizikem mozkových nádorů a leukémie u dětí.

Přezkum navazuje na studii Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny z roku 2011 (také členem WHO), která zjistila, že rádiové vlny z mobilních zařízení mohou být klasifikovány jako "možná karcinogenní". Australský úřad se však domnívá, že toto prohlášení bylo většinou nesprávně pochopeno, protože bylo založeno na velmi omezených důkazech.
 

Mohlo by vás zajímat

Navzdory uklidňujícím novým poznatkům musí výrobci mobilních telefonů dodnes dodržovat určité bezpečnostní standardy, například že smartphony mohou mít pouze stanovený limit SAR (Specific Absorption Rate). Co to pro nás znamená? V podstatě můžeme opustit mylné předpoklady o účincích používání smartphonů na modifikaci DNA.

Zdroj: Nexpit, Science Direct


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme