Armáda švábů-kyborgů
Tým výzkumníků ze singapurské Nanyang Technological University představil experiment, při kterém implementují elektronické součástky do živých brouků pomocí speciálního zařízení na hřbet, kterému přezdívají „batoh“.
Koncepce je jednoduchá: napůl mrtvý šváb syčivý (5–7,5 centimetru velký brouk) uspaný oxidem uhličitým je napojen pomocí robotického ramena na speciální ovládací panel přímo do mozku. Na svém hřbetě kvůli tomu musí nosit „batoh“ s technologií, která umožňuje spojení s řídící jednotkou.
Vědci pak mohou do řídící jednotky udávat příkazy, které stimulují elektrody napojené na mozek bezobratlého, a tím lze kompletně ovládat pohyb švába.
Využití? Průzkum a monitoring přírody
Využití takových robotizovaných brouků je vesměs široké. „Při venkovních testech dokázala skupina čtyř kyborgů-švábů vybavených lokalizačními zařízeními během 10 minut společně zmapovat 80 % nepřehledného prostoru o rozloze 4 m² – a to vše na dálku pomocí svých elektronických batohů,“ zmiňuje studie.
Na dálku ovládaní hmyzí kyborgové by mohli najít využití při pátrání po lidech při závalech a podzemních průzkumných operacích. S masovou výrobou robotizovaných švábů se též počítá na využití při monitorování životního prostředí, biomů a tak podobně.