Světový den IPv6 je akcí, která je sponzorována organizací Internet Society (ISOC) odpovědnou za zajištění globální připravenosti na IPv6, což je aktualizovaná verze systémového protokolu, na kterém je postaven internet. V průběhu tohoto dne hlavní internetové společnosti a poskytovatelé internetu zapnuli na svých serverech podporu pro protokol IPv6 na 24 hodin, aby otestovali schopnost a připravenost svých sítí pro IPv6 provoz. Cílem akce tedy bylo podpořit všechny zúčastněné strany, aby přijaly nezbytné kroky k zajištění úspěšného přechodu na IPv6.
Blížící se vyčerpání IPv4 adres přispělo ke zvýšení globální povědomí o potřebě přijetí nového protokolu IPv6. Stejně jako ostatní subjekty v síťovém odvětví pracují společně na podpoře nového protokolu, podniky i spotřebitelé by měli připravit své sítě pro kompatibilitu s IPv6.
Vzájemnou spoluprací byli poskytovatelé internetových služeb, provozovatelé webových stránek, producenti operačních systémů a výrobci síťových zařízení schopni diagnostikovat a řešit případné problémy. Počítalo se však také s problémy: pokud by se objevily problémy globálního rozsahu, výrobci a poskytovatelé služeb internetu měli k dispozici rozšířené datové sady, které mohli využít ke spolupráci na řešení.
Světový den IPv6 byl velkou událostí, kterou lze svým významem přirovnat k Y2K dnu, v rámci kterého se očekávaly nepředvídatelné problémy s počítačovými systémy, které nedokázaly správně rozlišit roky 2000 a 1900. Zatímco na přelomu století byla této akci věnována obrovská publicita a také obecné povědomí i běžných uživatelů o ní bylo značné, v případě IPv6 se omezilo spíše na technicky zaměřené uživatele, i když i mezi nimi byla spousta těch, kteří se o tomto dnu dozvěděli až po jeho skončení.
A stejně jako v první den roku 2000 nedošlo k žádným globálním katastrofám, tak se i letošní Světový den IPv6 obešel bez výrazných problémů, ať již technických, nebo bezpečnostních. Nárůst IPv6 provozu však v tento den nebyl nikterak dramatický, oproti běžným standardům ve středu vzrostl o 30 – 60 procent a přesto stále tvořil jen zlomek běžného síťového provozu.
Již dnes je jasné, že se bez protokolu IPv6 další rozvoj internetu zastaví, vždyť současné sady IPv4 adres jsou již téměř rozebrány a novým poskytovatelům již není co přidělovat. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů. Již několik let je dostupné řešení rapidního úbytku IP adres verze čtyři a to v podobě nové verze internetového protokolu – IPv6. Ten poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (2^128 – což je přibližně 1 a třicet osm nul), stále ale zůstává nevyužit.
Zdroj: www.svet-hostingu.cz