Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Systém iOS prochází největší změnou od uvedení

redakce 11.06.2013

Na vývojářské konferenci WWDC představila firma Apple novu verzi operačního systému iOS. Má jít o největší změnu od uvedení původního iPhonu z roku 2007. Máme pro vás první fotografie nového systému.

Novinek v operačním systému iOS (Apple dosud prodal na 600 milionů přístrojů běžících na iOS) má být celá řada. Změní se ikony, fonty i většina dalších grafických prvků systému, který za konkurencí už začal zaostávat nejen ve funkcích, ale právě i v designu. Změní se dokonce i „odemykací obrazovka“ a typický posuvník a většina ovládacích prvků bude průhledných.

Zásadní novinkou je ovládání pomocí gest. Například tahem zleva doprava se uživatel dostane o krok zpět a třeba maily rychle vymažete tak, že je vysunete mimo seznam. Tahem zespodu se dostanete na ovládací centrum „Control center“, kde máte možnost zapínat různé funkce a nastavit systém (jas, WiFi, baterka, tichý profil...). Důležitou novinkou je lepší podpora multitaskingu, kdy aplikace skutečně poběží na pozadí a využívat ho mohou nově všechny aplikace, nejen ty systémové.  Zajímavá je i funkce AirDrop pro snadné sdílení (například fotografií) přes WiFi a Bluetooth bez složitého nastavování. Prohlížeč Safari má také nové funkce – například synchronizaci hesel přes iCloud.

Apple na konferenci přestavil i novou steramovací funkcí iTunes Radio. Uživateli například umožní poslouchat hudbu podle nálady. Radio se bude ovládat prostřednictvím Siri. Ve verzi s reklamami bude dostupná zdarma, ale zatím jen v USA. Vývojáři už si novou verzi systému (v beta verzi) mohou stáhnout a mohou tedy pro ni vytvářet aplikace. Ostatní uživatelé se k ni dostanou patrně až s novým iPhonem sedmé generace. Update bude dostupný pro iPhone 4 a novější a iPad 2 a novější a iPad mini a iPod Topuch páté generace a výše.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme