Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tablet a telefony od HP a s webOS

redakce 10.02.2011

Zhruba před devíti měsíci převzala HP za 1,2 mld. USD společnost Palm, jejíž jméno bylo svého času synonymem pro kapesní počítače. Zájem měla především pro její operační systém webOS založený na Linuxu. Ten se teď konečně objevil v nových produktech se značkou HP – ve dvou mobilech a jednom tabletu. Tento systém by se ale měl časem dostat i do tiskáren a počítačů (např. netbooků).

Kapitoly článku

Nové telefony s webOS se jmenují HP Veer a HP Pre3. HP Veer je malý smartphone s vícedotykovým 2,6″ displejem (rozlišení 320 × 400 bodů) a s vysouvací QWERTY klávesnicí. Telefon má paměť o kapacitě 8 GB bez možnosti rozšíření, pevně vestavěnou baterii a dále pak například WiFi, GPS a 5mpx fotoaparát. Jeho rozměry jsou jen 84 × 54,5 × 15,1 mm a hmotnost 103 g. Umožňuje přístup na web, do sociálních sítí a samozřejmě přehrávání multimédií.

Telefon HP Pre3

Telefon HP Pre3 navazuje na původní řadu Palm Pre a je tedy více do „byznysu“. Má větší rozměry, ale i větší, 3,6″ displej s rozlišením 480 x 800 bodů a pohodlnější klávesnici. Poháněn je výkonným 1,4 GHz procesorem a paměť má kapacitu 8, nebo 16 GB.

HP TouchPad jako konkurence iPadu

Nový tablet HP TouchPad má konkurovat především iPadu od Applu. Jeho displej má stejné rozměry i rozlišení – 9,7″ a 1024 x 768 bodů. Podobné jsou i rozměry a hmotnost (740 g). Vysoký výkon zajišťuje TouchPadu 1,2GHz procesor Qualcomm. K dispozici je 8, nebo 16 GB paměti, webkamerka, reproduktory a výstup na sluchátka.
Kromě zajímavého operačního systému s podporou multitaskingu, nabízí HP i zajímavý systém Synergy, který umožňuje snadnou synchronizaci a využití dat uložených na různých zařízeních. Pro kancelářskou práci je tu sada aplikací QuickOffice. Webový prohlížeč podporuje HTML 5 i Flash a výhodou je i podpora USB (TouchPad má microUSB konektor). HP k tabletu dodává i příslušenství – bezdrátovou klávesnici, bezdrátovou nabíječku, stojánek a pouzdro.

Prorazí webOS ?

Bude zajímavé sledovat, jak se HP podaří se, s nyní již svým systémem webOS, prosadit. Jde o skutečně silnou firmu, která podle svých slov, každou minutu prodá 120 tiskáren a 120 počítačů, do kterých by se měl postupně tento systém dostat. Bude ale také záležet na dostupných aplikacích (HP tvrdí, že na „App Catalog“ jsou jich tisíce), jejich ceně a způsobu prodeje. Ale nejen na aplikacích – HP chce nabídnout i multimediální obsah: hudbu obstará Amazon, knihy služba Kindle Store, filmy přímo HP (HP Movie Store) a časopisy vydavatelství Time. Konkurence pro Apple iOS a Google Android trhu určitě prospěje.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud