V branži smartphonů se úspěchu z dob tlačítkových modelů Nokii už zopakovat nepodařilo
Není to nic, co by se nedalo očekávat. Poslední cesta Nokie začala v roce 2017, kdy společnost HMD (dříve ještě HMD Global), získala práva na výrobu telefonů značky Nokia. V té době si všichni z branže kladli otázku, zda to bude stačit k tomu, aby se finská společnost vrátila na výsluní. Už tehdy se potýkala s problémy a nic nenasvědčovalo tomu, že někdo ví co s tím.
V následných sedmi letech se firma snažila. Nicméně nestačilo to k tomu, aby její modely vytvořily dostatečnou konkurenci pro Samsung a Apple. Po několik let jsme se nedočkali žádného významného oznámení
Nokia neměla snadnou cestu. Naděje se ale začaly hroutit ve chvíli, kdy HMD oznámilo, že bude vyvíjet vlastní značku smartphonů. A v uplynulém roce jsme se dočkali hned několika zajímavých modelů s logem HMD. Všichni ale byli zvědaví, co se stane s Nokií. Zdá se, že nyní je jasno.
Smartphony Nokia končí: nikoliv ovšem klasické telefony
Podle nejnovějšího oznámení společnosti HMD uživatelé již nenajdou na jejích webových stránkách žádnou nabídku smarthonů a tabletů Nokia. Doposud jste tam mohli najít 16 telefonů a tři tablety. Týká se to i nejnovějšího modelu Nokia XR21, který měl z poslední řady výrobce největší naději na úspěch.
V této souvislosti je ale třeba upozornit na jednu důležitou věc. Nadále si budete moci koupit jednoduché tlačítkové telefony Nokia (takzvané "dumb phones"). Ty z nabídky HMD prozatím nemizí, ani nejsou označeny jako ukončené.
Vtírá se otázka, proč tomu tak je? Možná HMD čeká, až mu vyprší licence a pak ukončí i tyto modely. Nebo jsou tlačítkové Nokie ziskové, takže se vyplatí pokračovat v jejich prodeji.
Bude následovat cestu LG?
V souvislosti s nejnovějším oznámením HMD by ale bylo chybou považovat Nokii za potápějící se loď. Pokud bychom hledali paralelu například u LG, která také oznámila, že se smartphony končí, bylo to v jejím případě pouze uvolnění si kapacit na větší a lepší věci.
Nepovažujme tedy ukončení smartphonů Nokia za znamení, že by snad firma selhala, končila či něco podobného. Ve skutečnosti jde o poměrně velkou technologickou společnost, která se angažuje v mnoha zajímavých oblastech. V současné době mimo jiné spolupracuje na vybudování mobilní sítě na Měsíci. Její technologie jsou nasazeny i v mnoha dalších odvětvích průmyslu, jen nejsou tolik na očích.
Nicméně telefony Nokia nakonec byly přítěží jak pro vlastní společnost, tak pro HMD. Co k tomu dodat? Oblast smartphonů prostě patří Applu, Samsungu, Google a OnePlus. Bylo tedy na čase si to přiznat a věnovat se z hlediska firmy perspektivnějším oblastem.
Nezbývá tedy než zavzpomínat, co Nokia znamenala před dvaceti lety a jak trh šílel po jejích kultovních modelech tlačítkových telefonů. A také do jaké míry se Nokia podepsala na vývoji mobilních telefonů až k dnešním smartphonům. Nokia se tedy řadí po bok mobilů LG a Blackberry, kde bude žít dál v našich vzpomínkách.
Zdroj: Nokiamob.net, Android Headlines