Marketplace – ráj podvodníků
Na Facebook Marketplace nás při prodeji nepotřebného oblečení oslovil podvodník. Nu, kdyby jeden – bylo jich cca 5 nebo 6, první se začali ozývat asi půl hodiny po publikaci inzerátů. Právě na Marketplacu je s tím obrovský problém, falešné či ukradené účty píšou prakticky na všechny inzeráty.
Nejde jim totiž o to, co prodáváte, ale o vaše data, přihlašovací údaje a další věci. Ukázat si to můžeme rovnou na případu, který jsme pro vás zdokumentovali.
Jak podvod probíhá?
- Inzerát začíná nevině: ozve se vám osoba s tím, že má zájem. Domluvíte se na ceně, vše se zdá ideální.
- Pak přijde s návrhem, že k vám domů pošle kurýra. Může jít o DPD, DHL, UPS nebo FedEx, ale i české společnosti, jako je Česká pošta, Zásilkovna, Balíkovna a podobně.
- Podvodník po vás chce e-mail, adresu, jméno a telefonní číslo. Tato data jim vesměs k ničemu nejsou – požadují je od vás, protože se to tak u skutečné objednávky kurýra dělá.
- Na váš e-mail přijde falešná zpráva, která se tváří jako od dopravní společnosti. Odkaz uvnitř však vede na stránky, které velmi dobře imitují opravdové stránky DPD, DHL či jiného dopravce.
Nedáte si pozor a vyberou vám účet
Jak to bezpečně poznat? Zaměřte se na to, z jakého e-mailu zpráva pochází a jak zní celá adresa webové stránky. Když to pak srovnáte s oficiálním e-mailem a adresou logistické společnosti, okamžitě odhalíte podvod.
Jenomže to nejhorší přijde až pak. Posledním krokem na podvodné webové stránce je platební brána, kde zvolíte svou banku a následně máte zadat do předpřipravených kolonek číslo účtu, klientské číslo, přihlašovací login, ale hlavně heslo od internetového bankovnictví.
Znovu je třeba důrazně upozornit, ať si vždy kontrolujete znění adresy webové stránky. Podle designu webu to totiž nemáte šanci poznat – podvodníci velmi umně imitují skutečné přihlašovací stránky jednotlivých bankovních společností. Dělají to, protože první dojem je velmi důležitý.
Co bude následovat, je vám snad jasné. Přihlašovací údaje předáte podvodníkům, kteří po překročení dvoufaktorového ověření mohou nakládat s vašimi penězi na účtě a vy tak můžete přijít o značnou část peněz.
Bohužel není výjimkou, že běžní lidé tímto způsobem přijdou o své několikaleté úspory. V lednu letošního roku policisté informovali o tom, že 44letá žena z Ústeckého kraje takto přišla o 170 tisíc. Další případ je z Prachatic, kde jiná žena přišla kvůli takto zkonstruovanému podvodu o 80 tisíc korun.
Zdroj: Autorský text, Policie České republiky