Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tato novinka se dotkne miliard uživatelů: Google mění Gboard – aplikaci klávesnice pro mobily

Jiří Palyza 17.11.2023
Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash

Gboard, softwarová klávesnice pro smartphony, dostane chytré řešení pro nepohodlné psaní na šířku. Praktická novinka by mohla změnit návyky miliard uživatelů při vkládaní textu na smartphonu.

Kapitoly článku

Softwarová klávesnice Gboard od Google se stala s celkovým počtem stažení, přesahujícím pět miliard, nezbytnou výbavou obrovského počtu mobilních telefonů. Gboard nabízí solidní portfolio funkcí nejen pro Android. Umožňuje od klasického vkládaní písmen a znaků pomocí klávesnice, přes psaní rukou až po hlasové zadávání. Využívá jej i celá řada uživatelů iPhonů.

V nejnovější verzi Google připravil zásadní změnu známého uspořádání.

Gboard má nové rozvržení na šířku: plovoucí zobrazení

Softwarová klávesnice Gboard pro mobilní telefony
Pokud si otočíte mobil do zobrazení na šířku, ve výchozím nastavení se klávesnice Gboard zobrazí jako plovoucí okno.
Zdroj: Gboard/screenshot Chip.cz

Pokud při psaní textu uchopíte smartphone ve vodorovné poloze, jsou tlačítka klávesnice mnohem širší, ale zabírají celou obrazovku. Při dnešních standardních formátech displejů je to spousta zbytečně využitého místa. V nejnovější beta verzi Gboardu 13.6 je vidět, že Google optimalizoval uživatelské prostředí zobrazení na šířku a klávesnice se zobrazí jako plovoucí modul.

Mohlo by vás zajímat

Pokud po aktualizaci budete zadávat text ve vodorovném uchopení mobilu, klávesnice se ve výchozím nastavení otevře v samostatném okně, které můžete po obrazovce libovolně přesouvat a měnit jeho velikost. Uvidíte i více obsahu obrazovky na pozadí, což je jistě vítané.

Nastavení klávesnice Gboard
Plovoucí zobrazení už nějakou dobu existuje. Aktivujete jej klepnutím na ikonu na horní nástrojové liště a výběrem možnosti "Plovoucí".
Zdroj: Gboard/screenshot Chip.cz

V nové verzi Gboardu se plovoucí zobrazení stává výchozím nastavením ve formátu na šířku. Ve formátu na výšku zůstává klávesnice dokovací.

Pokud ale dáváte přednost většímu prostoru pro psaní, můžete se kdykoli vrátit k tradičnímu zobrazení přes celou šířku obrazovky. Stačí, když okno s klávesnicí přetáhnete do spodní části obrazovky. Klávesnice se pak automaticky ukotví a opět se roztáhne přes celou obrazovku.

Mohlo by vás zajímat

Nové automaticky plovoucí rozložení je k dispozici všem beta testerům Gboardu bez ohledu na zařízení nebo verzi operačního systému. Naznačuje to, že by se mohlo blížit uvolnění stabilní verze všem uživatelům.

Zdroj: Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud