Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Telefony, čtečky nebo dálkové ovladače: co dělat, když plast na jejich povrchu začne degradovat a lepit

Josef Mika 03.02.2024
Zdroj: shayne_ch13/Freepik

Mnoho elektronických zařízení má povrch částečně pokrytý měkkým plastem, který je neklouzavý a příjemný na dotek. Po nějaké době a pravidelném používání však tento plast může degradovat a jeho povrch začne nepříjemně lepit a přitahovat také prach a nečistoty. Poradíme, co s tím.

Ať už se jedná o sluchátka, herní ovladače nebo tlačítka dálkového ovládání TV, většina elektronických předmětů, které bereme denně do rukou, má povrch z měkčeného plastu, který spotřebitelům poskytuje příjemnější a jistější pocit při dotyku.

Časem se však tento speciální povrch opotřebovává, získává lepkavou konzistenci a ulpívají na něm prach, vlasy a další nečistoty.

Jeho čištění je však složité: protože postižená jsou převážně elektronická zařízení, nelze je jednoduše očistit od nečistot pod tekoucí vodou, například pomocí prostředku na ruční mytí nádobí nebo mýdla. Ani vlhčené ubrousky z drogerie příliš nepomohou – odstraní pouze ulpělé nečistoty. Povrch zůstává lepkavý a nadále přitahuje prach a další nečistoty.

Existuje však metoda, díky níž bude povrch vašich zařízení opět jako nový.

Čištění lepkavých měkkých povrchů

Sluchátka - plast
Lepivé povrchy na sluchátkách, myších nebo tlačítkách herních ovladačů lze odstranit běžnými domácími prostředky.
Zdroj: 472301/Pixabay

To, že se povrch stává lepivým, je většinou způsobeno změkčovadly (ftaláty) obsaženými v plastu. Ty zajišťují, že plast je poddajný a měkký.

Po určité době se změkčovadla začnou odpařovat, dostanou se na povrch plastu a přitahují částečky nečistot. Tím se povrch stává lepivým a přitahuje ještě více okolních nečistot.

Pomocí několika domácích čistících prostředků však dokážete, aby povrch vypadat jako nový. Alespoň na čas, protože degradaci plastu se změkčovadly zcela nezastavíte.

Mohlo by vás zajímat

  • Odlakovač na nehty s obsahem alkoholu: Alkohol zajistí, že lepkavý povrch bude opět hladký. Jednoduše naneste přípravek na hadřík a otřete postižená místa. Poté je znovu přejeďte jen vlhkým hadříkem namočeným v čisté vodě. Poznámka: Nepoužívejte odlakovače s obsahem acetonu. Ujistěte se, že používáte pouze malé množství a během aplikace dobře větrejte.
  • Kuchyňský škrob nebo dětský pudr: Použijte prášek bez zápachu a barvy, například dětský pudr nebo běžný kukuřičný či bramborový škrob. Ten na sebe naváže částice ulpívající na povrchu a poté jej lze setřít vlhkým hadříkem.
  • Čistič s pomerančovým olejem: Pomerančový olej obsahuje terpeny, které jsou obzvláště vhodné pro čištění lepkavých povrchů. Za tímto účelem naneste trochu čisticího prostředku na hadřík a jednoduše setřete lepkavou vrstvu. V závislosti na výrobku se doporučuje nechat přípravek krátce působit.

Bez ohledu na to, jaký postup si vyberete, měli byste si čisticí prostředek nejprve vyzkoušet na malé ploše. Tímto způsobem můžete předejít případnému poškození a v případě potřeby jednoduše použít jiný čisticí prostředek.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud