Windows 10 se letos hodně změní. Nejpozději na podzim by mělo dojít k velké vizuální aktualizaci a Microsoft možná oznámí i Windows 11. Byť jde o jeden z centrálních prvků ovládání Windows, Hlavní panel je dlouho opomíjenou součástí. V nejnovější aktualizaci do něj Microsoft umístil nový modul, který integruje zprávy, počasí a burzovní kurzy. Na rozdíl od ostatních očekávaných novinek není v tomto případě nutné čekat až do podzimu. »Novinky a zájmy«, jak Microsoft informačnímu oknu říká v české verzi, lze používat už teď.
Microsoft už zavádí novou funkci Hlavního panelu od Windows 10 verze 1909, a to ve velkém. V rámci aktualizací červnového dne oprav možná mnoho uživatelů nová funkce překvapila, stručná informace o aktuálním počasí je jasně viditelná přímo na Hlavním panelu. Microsoft její zavádění zahájil 22. dubna. Nicméne čím více uživatelů se s novinkou setkává, tím více stížností se na ní objevuje.
Novinky a přehled o počasí na Hlavním panelu
Microsoft zabudoval do Hlavního panelu informační kanál se zprávami a přehledem o počasí. | Zdroj: Windows 10
A co vlastně »Novinky a zájmy« nabízejí? Microsoft tuto novou funkci poměrně dobře popisuje v příspěvku na blogu. Jedná se o nový modul, který se nachází na pravé straně Hlavního panelu, kde zobrazuje aktuální počasí odpovídající vaší poloze. Když na něj kliknete, zobrazí se okno, které kromě aplikace počasí zobrazuje i přehled zpráv a burzovní kurzy.
Tento informační kanál lze přizpůsobit čili můžete si nastavit, které zprávy vás zajímají. Podle Microsoftu by měl být nejen v současnosti, ale i do budoucna bez reklam. Můžete si také přizpůsobit zobrazení na Hlavním panelu a nastavit »Zobrazení ikony a textu«, »Zobrazit pouze ikonu« nebo »Vypnout«.
V současné době je nová funkce viditelná pouze na primárním monitoru a pouze v případě, kdy je Hlavní panel zakotven klasickým způsobem ve spodní části obrazovky.
Pokud kliknete na některou z položek a chcete se o konkrétním tématu dozvědět více, otevře se prohlížeč Edge a v něm příslušný článek. A když už jsme u Edge, ten je pro novou funkci nezbytnou podmínkou a podle informací Microsoftu může být feed brzy zabudovaný přímo v prohlížeči. Microsoftu je prozatím jedno, jaký browser máte nastavený jako výchozí. Nová funkce Novinek a zájmů na Hlavním panelu je ale dobrou příležitostí a účinným způsobem, jak přivést uživatele k prohlížeči vlastní výroby. Kliknutím na předpověď počasí nebo burzovní kurzy se samozřejmě dostanete do pevně připojených služeb společnosti Microsoft.
Doposud není žádná informace o tom, že by se zde plánovaly některé moduly třetích stran, které by se daly integrovat.
Problémy s aplikací počasí a vypínačem
Kliknutím pravým tlačítkem na Hlavní panel se dostanete k základnímu nastavení novinky. | Zdroj: Hlavní panel
Aplikace počasí ale stále nefunguje hladce. V mnoha systémech je text na Hlavním panelu rozmazaný a personalizace zpráv nefunguje. Uživatelům, kteří v nastavení ochrany osobních údajů zakázali funkci určování polohy navíc může vadit, že Microsoft používá pro bližší určení polohy a zobrazení odpovídajícího počasí IP adresu.
Pokud se vám novinka nelíbí, lze ji také z Hlavního panelu skrýt. Funguje to tak, že kliknete pravým tlačítkem na Hlavní panel, a poté zvolíte »Novinky a zájmy/Vypnout«. Tak by mělo skončit zobrazování aktuálního počasí na Hlavním panelu Windows 10.
Hackovací nástroj pomůže novinku zobrazit ve vašem systému
Samozřejmě se dá nová funkce propojit s Microsoft účtem. | Zdroj: Windows 10
V tuto chvíli se novinka ještě nemusí zobrazovat všem uživatelům. Pokud si ji chcete vyzkoušet, musíte být buď trpěliví, dokud ji Microsoft neuvolní i pro váš systém, nebo si můžete pomoci nástrojem ViVeTool. Buďte ale při tom velmi opatrní, protože pomocí tohoto nástroje zasahujete hluboko o operačního systému, a při tom se může hodně pokazit. Na každý pád je dobré si připravit před experimenty zálohu. Funkce se podařila úspešně aktivovat v systému Windows 10 21H1.
Nástroj ViVeTool se ovládá pomocí příkazového řádku, takže otevřete CMD nebo Powershell, případně Terminál Windows. Je důležité, abyste v příkazovém řádku pracovali s právy správce. Potřebý příkaz potom je »vivetool.exe addconfig Feature-ID 2«.»Feature-ID 2« definuje funkci, kterou přidáváte do konfigurace, a parametrem »2« ji zapínáte. Jedinou otázkou, která zbývá je, která ID funkcí je zapotřebí zadat?
Použili jsme 27368843 a 27371152, příkazy tedy mohou vypadat takto:
»vivetool.exe addconfig 27368843 2«
»vivetool.exe addconfig 27371152 2«
Stáhněte si:
ViVe Tool 0.2.1
Nástroj, pomocí kterého si lze zapnout nové funkce API, dostupné pro Windows 10 2004 a novější. Nástroj je primárně určen pro aktivace funkcí v rámci programu Windows Insider.
Zajímavé rozšíření nebo zbytečnost?
Nová funkce není nijak převratná, ale po aktivaci Microsoftem je umístěna na Hlavním panelu na viditelném místě, a proto se o ní v současné době mezi uživateli Windows živě diskutuje. Někteří uživatelé považují vestavěný kanál za elegantní způsob, jak rychle získat informace; Microsoft ostatně integruje přibližně 4500 zpravodajských zdrojů. Pro jiné je to jen další rušivý prvek, který nemá na Hlavním panelu co dělat a který chtějí okamžitě vypnout. Mimochodem, to lze provést poměrně snadno kliknutím pravým tlačítkem myši na Hlavní panel. Novou funkci lze také řídit pomocí zásad skupiny nebo registru.
Tato funkce v podstatě ani není nová. Pomocí RSS čtečky, jako je například QuiteRSS, můžete být také upozorněni na Hlavním panelu na nové zprávy. Existují také různá řešení pro zobrazování údajů o počasí. Například Tray Weather také zaparkuje na Hlavním panelu Windows. Jednou z výhod řešení od Microsoftu je samozřejmě to, že je už v systému integrováno a nemusíte téměř nic nastavovat.
QuiteRSS 0.19.4
Bezplatná čtečka QuiteRSS přináší vaše nejoblíbenější zpravodajské kanály přímo na plochu.
Tray Weather 1.8.0
Praktický software zobrazuje na Hlavním panelu informace o počasí.
Hlavní panel má potenciál převzít i více funkcí. Jednou z možností je integrace zobrazení počasí a zpráv, ale to by měl být jen začátek. Microsoft by to mohl zlepšit, a to i z hlediska možností další konfigurace. Bezplatné programy už dlouho ukazují, co je zde možné. Například zobrazení aktuálního zatížení systému ve stylu Správce úloh.