Přejít k hlavnímu obsahu

Sedm DVB-T2 tunerů v testu

Michal Bareš 31.12.2019
info ikonka
Zdroj:

Konec starého DVB-T vysílání je zde, a pokud již nevlastníte televizor s DVB-T2 tunerem, případně nesledujete TV signál přes satelit nebo kabel, nezbude vám než si koupit nový televizor nebo DVB-T2 tuner.

Kapitoly článku

Do našeho testu jsme vybrali několik oblíbených DVB-T2 tunerů s cenou od 590 do 1 990 Kč. Výborná zpráva je, že všechny tunery bezpečně splňují svůj primární úkol, tedy příjem a dekódování DVB-T2 signálu s kodekem H.265/HEVC. Navzdory značnému cenovému rozptylu poskytovaly všechny testované tunery prakticky stejnou kvalitu obrazu, rozdíly v přepočtu SD signálu do vyššího rozlišení jsou zanedbatelné. Rozdíl mezi jednotlivými zařízeními tak spočívá spíše v portové výbavě, počtu tunerů, možnostech a funkcích ovládacího menu a hlavně v kvalitě dálkového ovladače.

Nejdůležitější je ovládání

Z hlediska každodenního používání je mnohem důležitější než počet portů nebo funkční výbava tuneru pohodlný a snadno použitelný dálkový ovladač, ideálně takový, který nahradí i původní dálkový ovladač starého televizoru. Takové ovladače ale nabízejí pouze dva z testovaných tunerů; většina těchto zařízení se dodává s nedostatečnými ovladači, které nás během testu iritovaly, a to jsme tunery používali jen pár týdnů. Zejména starší uživatelé budou mít s jejich používáním velké problémy. Tlačítka na nich jsou totiž malá, příliš blízko u tebe a leckdy také nelogicky rozmístěná. Při výběru nového DVB-T2 tuneru tak doporučujeme ze všeho nejvíc hledět na to, aby bylo součástí výbavy kvalitní dálkové ovládání.

prehlednost-menu

Přehlednost menu: Pro spuštěn přehrávání souborů z USB disku budete muset ve většině případů do ovládacího menu. U některých tunerů v něm najdete i hry, případně streamovací aplikace nebo předpověď počasí.

Televizory do 59" Televizory nad 60"

Funkce a výbava

Kromě schopnosti přijímat terestriální televizní vysílání kódované novým kodekem dokážou všechny testované DVB-T2 tunery přehrávat multimediální soubory z připojeného USB disku. Všechny testované kusy zvládnou zobrazit fotografie, přehrát hudební soubory (jen některé ale umí i FLAC) a též přehrávat filmy v různých komprimovaných formátech. Přejete-li si set-top-box používat i jako domácí multimediální centrum, doporučujeme zvolit některý z modelů osazených koaxiálním zvukovým výstupem, jehož prostřednictvím k tuneru můžete připojit kvalitnější reproduktory.

Majitelům nového DVB-T2 tuneru doporučujeme ze všeho nejdřív aktualizovat firmware. Tato procedura probíhá ve všech případech prostřednictvím USB flash disku, a to i v případě, že je DVB-T2 tuner vybaven LAN konektorem pro připojení do místní sítě a k internetu. Aktualizace firmwaru zajistí podporu nejnovějších formátů multimediálních souborů. Některé set-top-boxy nám k testování dorazily i s dva roky starým firmwarem a bez aktualizace byla jejich funkčnost značně omezena.

dvb-vybava

Plná výbava: Nejlevnější DVB-T2 tunery mají jen HDMI, SCART a jeden USB port pro přehrávání multimediálních souborů z disku. Nejlépe vybavené lze připojit k síti a nabízí dva USB konektory.

Připojení DVB-T tuneru k lokální síti a k internetu nabízí většina testovaných zařízení, ale s výjimkou jediného zařízení (Maxxo STB-T2) slouží LAN pouze pro přehrávání vybraných stanic digitálního rádia nebo pro zbytečné informace o počasí. Zmíněný tuner Maxxo STB-T2 dokáže přehrávat videa z YouTube, i když ovládání tohoto rozhraní je samozřejmě prostřednictvím dálkového ovladače poněkud kostrbaté.

Zařízení značek Evolveo, Sencor a EMOS nám do testu poslali výrobci, set-top-boxy TechniSat, Tesla a Maxxo nám zapůjčil internetových obchod Alza.cz.


 

test-oceneni-dvd-tuner-nahled

TechniSat Digipal T2 HD ex+

Špičkový značkový set-top-box podporuje DVB-T2 vysílání v kodecích H.265/HEVC i H.264, takže jej lze používat nejen v ČR, ale i v zemích, které DVB-T2 signál vysílají s tímto kodekem. Zpracování je špičkové a tuner disponuje nejlepším dálkovým ovládáním ze všech testovaných zařízení. Dálkový ovladač má plnohodnotnou velikost, velká a logicky rozložená tlačítka a skvělou odezvu. Navíc je pomocí něj možné ovládat zároveň i televizor a další připojený přijímač. Na rozdíl od malých ovladačů s nelogicky rozloženými tlačítky je to ideální dálkové ovládání pro seniory, už jen kvůli němu stojí nákup tohoto relativně drahého přijímače za zvážení. Vyšší cenu částečně kompenzuje i přibalený HDMI kabel, ten v balení ostatních testovaných STB nenajdeme. Portová výbava je plně funkční, vedle HDMI sice chybí SCART, ale na druhou stranu jsou zde dva výstupní audiokonektory a nechybí ani USB port pro přehrávání multimediálního obsahu z USB disku a LAN zdířka. Po připojení k LAN je možné používat STB i jako nástroj pro přehrávání internetového rádia. Z USB lze přehrávat klasicky fotografie, zvuk (podporuje i FLAC až do 192 kHz) i videosoubory. Instalace probíhá v česky lokalizovaném menu, které je přehledné a graficky elegantně zpracované. Oceňujeme jednoduchou správu, třídění kanálů a sedmidenní EPG. Skvělá je nabídka časování vypínače i zámky nastavitelné na míru až čtyřem dětem. Jedinou nevýhodou je absence možnosti nahrávat TV pořad na připojený USB disk.

Cena: 1 990 Kč
Info:  Alza.cz

vitez-testu-technisat

Vítěz testu: Nejdražší testovaný DVB-T2 tuner v testu je i nejlepší. Nabízí plnohodnotný dálkový ovladač, který lze naprogramovat i pro ovládání televizoru a dva DVB-T2 tunery.

Sencor SDB 5104TD

Rozumně vybavený tuner, který kromě možnosti přehrávání DVB-T2 umožňuje díky LAN portu i přístup k internetovému rádiu nebo k aktuálnímu počasí (i když grafické rozhraní a nabídka možností jsou u této funkce velmi skromné). Sencor SDB 5104TD je vybaven dvěma DVB-T2 tunery, takže umožňuje zároveň sledovat program na jednom kanálu a přitom nahrávat pořad z kanálu jiného. Portová výbava je prakticky kompletní, kromě HDMI nechybí ani SCART a dvojice USB portů. Jeden z nich je umístěn na čelní straně, druhý vzadu. Z USB flash disku lze přehrávat fotografie, filmy i hudbu, tu dokonce i ve formátu FLAC. Zařízení přehrává titulky, ale v některých případech jsme zaznamenali problém se správným zobrazením českých znaků. Ovládací menu je české a celkem přehledné, kromě běžných položek v něm dokonce najdeme i dvě hry. Podoba menu je shodná se zařízeními Tesla Duplex T2 a Evolveo Gamma T2, s nimiž je prakticky shodný i hardware set-top-boxu a bohužel i dálkové ovládání. To je naprosto nouzové a starší uživatelé s ním budou mít problémy. Ovladač je malý, tlačítka jsou drobná, příliš blízko u sebe a nelogicky rozložená. Nepříjemná je absence kolébkových dvoutlačítek pro volbu hlasitosti a programů. Tyto funkce se ovládají prostřednictvím bočních šipek křížového ovladače, spíše by se nám však líbila možnost regulace hlasitosti šipkami nahoru a dolů, přepínání programů šipkami doprava a doleva. Na ovladači je to naopak. Zařízení má při provozu spotřebu cca 6,5 wattu, ve stand-by režimu spotřebovává 0,7 W. Upgrade firmwaru je jako u všech ostatních STB v testu realizován pomocí USB flash disku, přes LAN to nejde.

Cena: 990 Kč
Info: Sencor.cz

EMOS EM190S

Vynikající malý DVB-T2 tuner si díky kombinaci atraktivní ceny a bohaté funkční i hardwarové výbavy odnáší z našeho testu ocenění Cenový tip a celkově jen drobně zaostal za třikrát tak drahým vítězem. Od konkurence se liší propracovaností menu, zajímavými možnostmi nebo například přítomností externího infraportu. Ten lze pomocí miniUSB konektoru připojit k tuneru a umístit jej do blízkosti televizní obrazovky, takže uživatel nemusí hledat, kde se nachází tuner, a jednoduše zamíří dálkový ovladač na obrazovku televizoru. Tuner lze v takovém případě úplně uklidit z dohledu, a dokonce na něm i deaktivovat displej. Velmi dobrý dálkový ovladač se navíc umí učit základní příkazy dálkového ovladače televizoru, takže při ovládání TV a STB si vystačíme s jedním ovladačem. Ten má délku 17,5 cm, dedikovaný blok pro ovládání televizoru a hlavně dvě kolébková tlačítka regulace hlasitosti a pohybu mezi kanály. Portová výbava set-top-boxu je základní a čítá jeden HDMI a jeden SCART konektor. Možnost připojení k internetu chybí, ale to zase tak moc nevadí, protože většina tunerů je stejně využívá pouze pro přehrávání internetových rádií. Na předním panelu je kromě miniUSB portu pro připojení externího IrDa modulu také klasická USB zdířka pro připojení USB disku. Z něj dokáže přehrávat jak fotografie a hudbu, tak videosoubory. Podpora českých titulků byla bezchybná. Ovládací menu je přehledné a lokalizované do češtiny. Tuner EM190S je díky programovatelnému a pohodlnému dálkovému ovladači a možnosti skrytí tuneru (nejen z pohledu, ale i před uživatelem) obzvlášť vhodný pro starší uživatele nebo penziony.

Cena: 629 Kč
Info:  Emos.cz

cenovy-tip-emos

Malý a levný, ale skvělá volba: Příjemným překvapením byl pro nás miniaturní DVB-T2 tuner EMOS EM190-S. Za 629 Kč nabízí i příjemný programovatelný dálkový ovladač.

Tesla Duplex T2

Hardwarově naprosto shodný tuner jako Sencor SDB 5104TD, ovšem s o něco vyšší cenou a lepší podporou českých znaků v titulcích. Na rozdíl od Sencoru 5104TD ale nemá v menu dvě hry. Jinak je vše stejné, včetně nepovedeného malého ovladače. Na zadní straně se vedle HDMI a SCART konektoru nachází i LAN zdířka, koaxiální audio a druhý USB port pro připojení USB disku. Druhý USB konektor najdeme na čele, hned vedle displeje a jediného tlačítka (vypínač). Z USB disku lze přehrávat multimediální obsah včetně hudby ve formátu FLAC a filmů s českými titulky. Českou diakritiku zvládá v titulcích tento tuner bezvadně. Stejně jako u všech ostatních zařízení v testu lze USB port použít i pro upgrade firmwaru, přes LAN to bohužel nejde. Po zapojení tuneru do LAN sítě lze přes tuner poslouchat výběr českých, německých, italských nebo francouzských rozhlasových stanic nebo se podívat na předpověď počasí. Tuner s připojeným USB flash diskem a síťovým konektorem si při provozu řekne o 6,8 W.

Cena: 1 190 Kč
Info:  Alza.cz

Maxxo STB-T2

Středně velký DVB-T2 tuner se slušnou portovou výbavou a zajímavými možnostmi ovládacího menu. Na zadní straně najdeme kromě anténního vstupu a výstupu samozřejmě i HDMI a SCART. Kromě nich je zde koaxiální audiovýstup a zdířka pro připojení zařízení do LAN sítě. Na přední straně je pak vedle displeje k dispozici USB zdířka a trojice tlačítek pro nouzové ovládání STB (volba kanálů a vypínač).

Graficky odvážné menu vypadá lépe a nabízí víc položek, než je běžné. Umožňuje například nastavit podsvícení titulků a samozřejmě nemá problémy s českými znaky. Při přehrávání obsahu z USB disku nás zaujala i podpora hudebních souborů typu FLAC. Namísto USB disku lze do USB portu lze vložit dodávanou Wi-Fi anténu. Kromě LAN lze totiž připojit Maxxo STB-T2 k internetu i přes Wi-Fi. V menu dokonce najdeme položku pro přístup k YouTube, mapám od Googlu, RSS čtečce, aplikaci IPTV, FTP klientovi pro stahování a předpovědi počasí. YouTube se dá malým dálkovým ovladačem obsluhovat jen tak tak, ale horší je, že dodaný tuner obsahoval dva roky starý firmware, který videoklipy z YouTube ani mapy od Googlu nedokázal spustit. Dodávaný firmware pochází z května 2017, a tak bylo nutné provést aktualizaci na firmware z července 2019. V ní přibyla možnost přehrávání filmů přes DLNA, zmizely mapy, které stejně nefungovaly, a YouTube videa se již bez problému přehrávají.

Cena: 799 Kč
Info:  Alza.cz

Sencor SDB 520T

Nejlevnější tuner v testu má podobu středně velké krabičky, která se dodává s relativně dobrým ovladačem, jenž má bohužel jednu zásadní nevýhodu. Jinak je příjemně velký, tlačítka jsou daleko od sebe a nejsou malá, je zde dokonce dvojice kolébkových dvoutlačítek, která je bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu naprogramovaná pro funkce rychlého přetáčení videa a přesunu mezi skladbami, místo aby na jejich pozici byl regulátor hlasitosti a posunu mezi kanály. Velká škoda.

Tuner má stejné menu jako vyšší model Sencor, bohužel o něco pomalejší odezvu. Při přehrávání filmu z USB flash disku činil příkon tuneru skvělých 2,9 W, při sledování TV signálu je spotřeba 3,8 W a ve spánku si tuner říká o 0,6 W, takže se jedná o jedno z nejúspornějších zařízení v testu. Na čelním panelu je vedle USB portu a displeje trojice tlačítek pro základní ovládání tuneru (vypínač, posun mezi kanály), na zadní straně je vedle průchozí anténní zdířky už jen HDMI a SCART konektor, napájení je vedeno z boku. Z USB disku lze spouštět hudbu (FLAC nezvládá) a prohlížet fotografie a filmy, včetně českých titulků.

Cena: 590 Kč
Info: Sencor.cz

Evolveo Gamma T2

Další inkarnace oblíbeného OEM tuneru, tentokrát s logem firmy Evolveo. Hardware i ovládací menu jsou stejné jako u tunerů Sencor SDB 5104TD a Tesla Duplex T2, ale v tomto případě chybí LAN zdířka, kterou po pravdě řečeno neopláčeme, stejně by opět posloužila pouze pro přehrávání internetového rádia. Známé ovládací menu nenabízí žádné změny oproti Sencoru nebo Tesle, podpora češtiny je bezproblémová, a to i v titulcích filmů. Z USB disku přehrává klasicky fotografie, hudbu (zvládá FLAC) i videosoubory. Na USB disk dokáže i nahrávat televizní pořady, díky dvěma DVB-T2 tunerům navíc i z jiného kanálu, než který je vysílán na obrazovku. Připojíme-li do zadního USB portu pevný disk, lze televizní vysílání pozastavit a opět spustit od okamžiku pozastavení (timeshift). Při provozu s jedním připojeným USB flash diskem jsme naměřili spotřebu 6,9 W, ve stand-by režimu činí příkon slušných 0,7 W. K tuneru se dodává stejný malý dálkový ovladač s miniaturními tlačítky a nepříliš povedeným rozložením jako k identickým tunerům s logy Tesla a Sencor.

Cena: 1 190 Kč
Info:  Evolveo.cz


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme