Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tento model smartphonu odstartoval něco velkého: splnil by ale i po 15 letech současné nároky?

Jiří Palyza 03.05.2024
Zdroj: Eirik Solheim/Unsplash

Jihokorejský výrobce oblíbené řady smartphonů Galaxy představil svůj první androidový model v roce 2009. Byl označen i7500 a s odstupem patnácti let se dá říci, že odstartoval úspěšnou éru produktové skupiny chytrých mobilů. Jak by ale vyhověl dnešním požadavkům?

Pro Samsung šlo o zlomový okamžik. Bylo to v dubnu před patnácti lety, kdy představil svůj androidový model smartphonu Galaxy i7500. Ještě téhož roku se výrobci podařilo novinku uvést na trh. Mimochodem, bylo to půl roku poté, co na trh přišel vůbec první androidový smartphone. Byl to model G1 od společnosti HTC.

Galaxy i7500 se ale lišil. Zaujal OLED displejem a baterií, která měla na tu dobu velkou kapacitu. Spolu s modely od výrobce HTC sdílel procesor, kterým byl Qualcomm MSM7200A, a běžel na základní verzi systému Android.

Praotec oblíbené řady smartphonů Galaxy S: Samsung i7500

smartphone Samsung i7500
První smartphone jihokorejského výrobce se systémem Android: vyniká velkým displejem, ve spodní části byl ještě vybavený hardwarovými tlačítky.
Zdroj: Samsung

V dnešním srovnání velikost osazeného displeje možná u mnohých z vás vzbudí pousmání a představu, že by vám snad mohl stačit 3,2palcový displej, pravděpodobně rychle zaženete. Každopádně právě obrazovka se jistě podílela na pozdějším úspěchu tehdejší novinky.

Osazený procesor měl k dispozici 128 MB operační paměti a paměťové úložiště zařízení nabízelo 8 GB datové kapacity. Díky zabudovanému slotu na microSD karty bylo možné rozšíření, a i přesto, že viděno dnešní optikou jde o výbavu velmi skromnou, na svou dobu byla velmi dobrá.

Zařízení bylo vybavené Androidem 1.5 a nabízelo 5Mpx hlavní fotoaparát s automatickým ostřením. Galaxy i7500 ještě nebyl osazen předním objektivem.

Mohlo by vás zajímat

K dalším funkcím, které jsme si už před patnácti lety mohli u smartphonu dopřát, patři akcelerometr, kompas, GPS, 3,5mm konektor pro sluchátka a rozhraní mikro USB.

O pouhý rok později Samsung rozšířil svou nabídku a na trh uvedl model i9000 Galaxy S, známý pod zkráceným označením Galaxy S. Byl nabitý funkcemi a na tu dobu – psal se rok 2010 – to už byla jiná píseň: velký 4" displej s technologií Super AMOLED a chráněný sklem Gorilla Glass, 1GHz procesor Hummingbird (později Exynos) a TouchWiz 3.0, což byla první uživatelská nadstavba Androidu, která byla přímo od Samsungu a dobře využívala prostor na domovské obrazovce.

Smartphone umožňoval pořizovat videa v rozlišení HD, nabízel integrovaný kodek aptX, podporu standardu DLNA pro vytváření domácích multimediálních sítí, slot na microSD kartu a o přísun energie se starala baterie s kapacitou 1500 mAh.

Zdroj: Sam Mobile

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud