Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test antivirových skenerů pro Windows 11: jaká ochrana funguje v nových oknech

Jiří Palyza 01.10.2021

Systém Windows 11 už bude brzy uvolněn a stejně jako Windows 10 bude obsahovat integrovanou antivirovou ochranu Windows Defender. Pro všechny, kdo plánují přechod na nový systém a používají antivirový skener třetí strany, je však otázkou, zda bude fungovat i pod Windows 11. Odborníci ze společnosti AV-Comparatives to ověřili.

Windows 11 budou uvolněny už za pár dnů, 5. října, a obsahují předinstalovanou antivirovou ochranu. Defender ve Windows 11 v podstatě pokračuje v pozitivním vývoji integrované antivirové ochrany, jak už ji známe z Windows 10.

Ve zkratce: Windows Defender rozhodně není špatná volba, takže pokud přejdete na Windows 11, váš systém bude chráněn dobře. Přestože je Windows Defender rozšířeným a ve Windows integrovaným antivirovým skenerem, stále existuje mnoho uživatelů, kteří se obracejí na antivirové skenery třetích stran. Jsou jimi řešení například od společností Avira, Avast, Kaspersky nebo Norton.

Zatím o nich v souvislosti s Windows 11 bylo slyšet jen velmi málo. Specifikace většiny poskytovatelů ještě nebyly upraveny a oficiální specifikace pro Windows 10 skončily. Bezpečnostní experti ze společnosti AV-Comparatives chtěli vědět více a otestovali, které antivirové skenery fungují se systémem Windows 11. Výsledky svého zkoumání zveřejnili na webu av-comparatives.org v příspěvku s názvem "AV-Comparatives releases list of working consumer AV programs for Windows 11".

Test antivirových skenerů pro Windows 11

zabezpeceniwindows

Skenery se musí připojit k modulu "Zabezpečení Windows". | Zdroj: Windows 10

Vzhledem k tomu, že systém Windows 11 bude uveden na trh až 5. října a výsledky měly být připraveny k jeho uvedení, musel být test virového skeneru proveden s verzí Insider. AV-Comparatives použil sestavu 22454.1000, která je distribuována v kanálu Dev. Pro finální verzi ale Microsoft spoléhá na jinou vývojářskou větev; kandidátem na vydání je v současné době sestava 22000.194.

Z hlediska bezpečnosti by to však nemělo mít zásadní význam. AV-Comparatives popisuje spíš funkční problémy testované sestavy při každodenních činnostech, například se zobrazením nabídky Start po stisku tlačítka Start, kdy se vyskytovaly drobné závady a zpoždění. Při testu antivirového skeneru byl nainstalován systém Windows 11, poté antivirová ochrana a testující povolili jedno kolo aktualizací ochranného softwaru.

Poté se kontrolovalo, zda se programy připojily k modulu Zabezpečení Windows jako antivirová ochrana. Ruční vypnutí ochrany v reálném čase by mělo na obrazovce zobrazit jasné varování a způsob, jak celou věc opravit.

Při testu antivirové ochrany byl nejprve proveden pokus o zkopírování škodlivého softwaru na plochu systému Windows 11 prostřednictvím sdílené síťové složky. Škodlivý software, který nebyl automaticky rozpoznán, byl testery spuštěn. Stejný postup se znovu opakoval s viry z USB flash disku. Proveden byl také sken vzorků malwaru, uložených na připojeném USB. Nakonec byly virové skenery odinstalovány a zjišťovalo se, zda v systému zůstaly stopy.

Test proběhl úspěšně: na Windows 11 běží tyto virové skenery

avastfree

Oblíbený Avast Free Antivirus běží také v prostředí Windows 11. | Zdroj: Avast

Testem AV-Comparatives úspěšně prošly následující antivirové skenery:

– Avast Free Antivirus 21.7.2481
– AVG Free Antivirus 21.8.3202
– Avira Antivirus Pro 1.1.54.22911
– Bitdefender Internet Security 25.0.26.89
– ESET Internet Security 14.2.24.0
– G Data Total Security 25.5.11.316
– K7 Total Security 16.0.0556
– Kaspersky Internet Security 21.3.10.391
– Microsoft Defender Antivirus, Build 22454.1000
– Malwarebytes Premium 4.4.6
– McAfee Total Protection 16.0
– Norton LifeLock Norton 360 22.21.8.62
– Panda Free Antivirus 21.00.00
– Total AV Total Security 5.15.69
– Total Defense Essential Antivirus 13.0.0.545
– Trend Micro Internet Security 17.0.1181
– VIPRE Advanced Security 11.0.6.22

V době publikování příspěvku žádný z uvedených poskytovatelů výslovně neuváděl oficiální podporu Windows 11 u svých produktů. Předpokládáme ale, že v okamžiku uvolnění Windows 11 pro veřejnost se to rychle změní. 

Windows Defender je dostačující

Pokud chcete přejít na Windows 11 ihned po jejich uvolnění, můžete bez obav zůstat u integrovaného programu Windows Defender. Váš systém bude chránit dobře. Stejně dobře ale fungují i antivirové skenery třetích stran – přinejmenším seznam nástrojů, testovaný AV-Comparatives, je rozsáhlý. Ať už se jedná o Avast, Aviru, Bitdefender, Kaspersky nebo jiné antivirové skenery, výběr pro Windows 11 je už od začátku jejich uvolnění velký.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme