Přejít k hlavnímu obsahu

Test: BenQ treVolo

redakce 13.09.2015
info ikonka
Zdroj:

Model treVolo je nejen prvním reproduktorem této značky na našem trhu, ale má v zásobě i několik překvapení.

Tím hlavním je jeho na první pohled velmi elegantní a zároveň neobvyklá konstrukce se dvěma vyklápěcíma „ušima“. Pochopitelně nejde o samoúčelný designový výstřelek – výklopné panely totiž skrývají elektrostatické membrány reprodukující vysoké tóny. Stejné obvykle najdeme pouze ve špičkových hi-fi reprosoustavách nebo audiofilských sluchátkách. Uvnitř zkoseného kvádru se dále nacházejí dva kvalitní 2,5palcové basové reproduktory, kombinované s pasivními rezonátory. O rozezvučení této neobvyklé sestavy se starají hned čtyři digitální zesilovače (pro každý měnič jeden) s pokročilým DSP čipem a technologií TrueSound, vylepšující kvalitu zvuku vysoce komprimovaných hudebních formátů (typicky MP3 soubory s nízkým datovým tokem). Výbavu doplňuje ještě vestavěný akumulátor, který zvládne reproduktor pohánět celý den. Z výše uvedeného vyplývá, že nemalá cena by v případě reproduktoru BenQ treVolo měla mít své opodstatnění. Je tomu ale skutečně tak? Jako u kteréhokoli jiného reproduktoru závisí i zde na kvalitě zdroje zvuku. Ten můžete k reproduktoru treVolo připojit přes Bluetooth nebo klasickým linkovým vstupem. BenQ pro treVolo vyvinul i speciální mobilní aplikaci BenQ Audio pro Android a iOS, kterou lze přepínat tři předvolby DSP zesilovače a která vám ukáže i velmi důležitou informaci o zbývající kapacitě akumulátoru. Uvítali bychom však i možnost manuálního nastavení zvuku.

Následuje finální překvapení: treVolo hraje skutečně skvěle a sedí mu téměř všechny hudební žánry. Zvuk je příjemně čitelný ve všech pásmech, a pokud byste nevěděli, že vychází z relativně malé krabice, čekali byste za ním mnohem objemnější aparaturu. Běžné přenosné reproduktory mají většinou přehnaně akcentovanou basovou složku a nevýrazné výšky i vokály. Něco takového treVolo vůbec nezná – právě naopak: vysoké tóny si doslova užívá. Basů je pro většinu hudebních žánrů tak akorát, ale příznivci heavy metalu možná úplně spokojeni nebudou – opravdu hutný zvuk treVolo předvést neumí. Užijí si naopak milovníci melodického rocku, jazzu, ale třeba i klasiky.

Jestliže položíme na misky vah BenQ treVolo a v minulém Chipu testovaný reproduktor Sonos PLAY:3 ze stejné cenové kategorie, máme před sebou nepříjemné dilema. Sonos PLAY:3 má jednoznačně lepší výbavu v podobě připojení k internetu a podpory hudebních streamovacích služeb, treVolo však hraje přece jen o trochu lépe, používá ve své třídě unikátní elektrostatickou technologii a vypadá luxusněji. Udělujeme oběma stejné hodnocení a rozhodnutí necháváme na vás – rozhodně nenakupujte bez důkladného poslechu. 

REPRODUKTORY

2× elektrostatické výškové měniče, 2× středobasové repro

připojení

Bluetooth 4.1, 3,5mm line-in, 3,5mm line-out pro sluchátka

další výbava

4× digitální zesilovač, Li-ion akumulátor, mikrofon pro funkci handsfree

rozměry (zavřené repro) a hmotnost

175 × 135 ×79 mm,1,2 kg

CENA

cca 8 000 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme