Díky systému tankových inkoustů si může domu pořídit tiskárnu s prakticky bezplatným provozem kdokoliv, ovšem ceny tankových zařízení bývají vyšší než srovnatelných modelů s klasickými kartridžemi. To je samozřejmě logické, čím dražší tiskárnu výrobce prodá, tím menší zisky z prodeje spotřebního materiálu si může dovolit. Očekávat zisky z klasických kartridží je navíc vzhledem k mnoha druhovýrobcům na trhu nejisté.
Epson WorkForce C5390DW je ale kancelářská robustní inkoustová tiskárna, která nemá konkurovat kartridžovým malým inkoustovkám. Ona jde totiž po krku kancelářským laserovkám. Oproti nim nabízí řadu výhod vycházejících z konstrukce, jako je absence ozonu a nižší hmotnost i rozměru, ale hlavně za sebou zanechává menší ekologickou stopu. Nejenže nepotřebuje každou chvíli měnit tonery i s válci, ale díky mnohem jednodušší konstrukci se i snadněji obsluhuje a hlavně nežere tolik elektřiny.
Epson WorkForce C5390DW: Instalace zásobníků, foto: Michal Bareš, Chip
Inkoust se v případě WorkForce C5390DW nelije přímo do tankových zásobníků, to by v rušnější kanceláři asi neměl nikdo chuť ani čas dělat, dodává se ve speciálních sáčcích, které se snadno a rychle vloží do přihrádky ve spodní části tiskárny. Instalace nebo výměna sáčků s inkoustem je rychlá a nehrozí, že se u ní ušpiníte. Pro model WorkForce C5390DW jsou k dostání balení s různou výtěžností, od černého XXL inkoustu, který vystačí na vytištění 10 000 stran, přes XL inkousty na 5 000 stran až po “nejmenší” sáčky s objemem na vytištění 3 000 stran.
Podle toho, jakou kapacitu zásobníků s inkoustem zvolíte, tolik budete za tisk platit a zde se vyplatí dobře odhadnout potřeby kanceláře a pokud budete tisknout barevně, nebojte se koupit co největší zásobníky, které seženete.
Zatímco u černobílého tisku jsou náklady na stranu prakticky stejné, náklady na barevný tisk se značně liší. S XXL zásobníkem na 10 000 stran přijde jedna černobílá strana na cca 43 haléřů, se zásobníkem na 5 000 stran zaplatíte cca 45 haléřů.
Rozdíl ale nastává u tisku barevného. Zatímco průměrné náklady na jednu barevnou stranu (ISO/IEC 24712) činí u největších dostupných barevných zásobníků na 5 000 výtisků v kombinaci se zásobníkem na 10 000 černobílých stran celkově 1,28 Kč, u tisku s CMY zásobníky na 3 000 stran a černým na 5 000 stran už za stranu zaplatíte 2,97 Kč, tedy více než dvakrát tolik. Ano, vycházíme z doporučených cen spotřebního materiálu, ale o moc levněji tyto zásobníky neseženete.
Náklady na tisk
Náklady na tisk tedy mohou být u této tiskárny nízké i vysoké, záleží na jen na uživateli. Výhodou je, že ve většině tiskových případů může tiskárna produkovat černobílé dokumenty i v případě, kdy dojde některá z barev.
Proč bychom si tedy měli vybrat zrovna tuto tiskárnu? Protože stejně robustní inkoustovku, která zvládne až 75 000 stran za měsíc (doporučená měsíční zátěž 5 000 stran) a umožňuje připojení přídavného zásobníku na vstupní papír, jen tak neseženete. Doporučená koncová cena sice činí 9 790 Kč, ale většina obchodů ji prodává za 7 890 kč.
Epson WorkForce C5390DW, foto: Michal Bareš, Chip
Za tuto cenu tedy seženete velkou inkoustovou tiskárnu, kterou lze připojit k LAN i k Wi-Fi, je osazena hardwarovou duplexní jednotkou, má barevný grafický displej (nedotykový), tiskne i z USB flash disku, ale hlavně v základu pojme 250 listů A4 ve spodním podavači a 80 stran A4 v horním multifunkčním podavači. Dostatečně dimenzovaný výstupní prostor pojme až 150 listů A4. Samozřejmostí je tisk z mobilních aplikací a podpora jak Androidu, tak Apple AirPrint. Jedná se o samostatnou tiskárnu, neobsahuje skener a neposlouží tedy jako kopírka.
Rychlost tisk odpovídá potřebám střední kanceláře. Podle výrobce se pohynuje okolo 25 stran za minutu, náš testovací 10stránkový obchodní dopis zvládla za 34 sekund (první výtisk za 10 sekund), 18stránkový složitý PDF dokument se tiskl 55 sekund a v režimu draft opustilo 18 stran černobílého textového dokumentu tiskárnu za 50 sekund. Duplexní tisk 10stránkového dopisu zabral skvělých 47 sekund. Fotografie o rozměrech 10 x 15 cm v nejvyšší kvalitě opustí tiskárnu za cca 40 sekund. Tato měření proběhla při bezdrátovém tisku přes Wi-Fi router, pokud bychom zařízení připojili přes USB nebo LAN, byly by výsledky o pár sekund rychlejší.
Kvalita tisku
Z hlediska kvality tisku nemáme žádné výhrady. Tiskárna zvládne perfektně jako kancelářské dokumenty, tak čárovou grafiku a velmi dobře vypadají i fotografie tištěné na fotopapír. Běžně velké fonty jsou dokonale ostré a téměř se vyrovnají laserovému tisku, očima rozdíl nepoznáte. Mile překvapeni jsme byli zpracováním i nejmenších drobných fontů, které jsou čitelné pouze pod lupou a i v takovém případě si písmena zachovávají svůj tvar a neslévají se. Fotografie lze pohodlně použít pro informační účely i pro tisk snímků z dovolené, náročnější fotografové se ale podívají po specializované fototiskárně s více inkousty.
Epson WorkForce C5390DW. foto: Michal.Bareš, Chip
Celkově jsme byli s tiskárnou Epson WorkForce C5390DW velmi spokojeni, hlavně s ohledem na poměr mezi pořizovací cenou a skvělou výbavou, rychlostí i kvalitou tisku. S ohledem na tiskové náklady je ale dobré investovat do velkoobjemových barevných zásobníků inkoustu.
Technická data
Rozlišení tisk / formát |
4 800 x 1 200 / A4 |
---|---|
Rychlost tisku (K / CMYK) | 25 / 25 stran A4/min. |
Výbava |
USB 2.0, LAN, Wi-Fi, Wi-Fi Direct, dupex |
Kapacita vstupní / výstupní |
250+80 / 150 listů A4 |
Rozměry a hmotnost |
54 x 43 x 36 cm / 15,3 kg |
Tiskové náklady | 0,43 Kč / 1,28 Kč / A4 |
Rychlost tisku (10 str. / 18 str. PDF) | 34 s / 55 s |
Duplexní tisk (10 str. A4) | 47 s |
Cena |
7 890 Kč |
CHIP výborný (1,2) |