Huawei Watch 4 Pro v testu: navigace, potápění i kontrola plic
Huawei Watch 4 Pro chtějí být všestranné a jde jim to docela dobře. Chytré hodinky s titanovým pouzdrem a safírovým sklem se rozhodně nemusí bát nejnáročnějšího venkovního použití.
Certifikovaná voděodolnost umožňuje nejen plavání v bazénu, ale tělo hodinek zvládá až ponor do hloubky 30 metrů. Skutečné potápěčské funkce jsme doposud viděli pouze v dražších prémiových modelech Apple Watch Ultra a Huawei Watch Ultimate.
Huawei Watch 4 Pro jsou voděodolné až do 30 metrů, foto: Michal Bareš, Chip
Pro pěší túry jsou k dispozici obvyklé senzory (kompas, barometrický výškoměr, tlak vzduchu) a navigační pomůcky včetně velmi dobře použitelných map Petal a pokud váš telefon podporuje služby Google, tak na hodinkách můžete provozovat i mapy od Googlu.
Samozřejmě nechybí bohaté funkce analýzy těla pomocí celé armády senzorů. Huawei do už tak velké nabídky senzorů přidal dechový test. Ten vyžaduje, aby uživatel zakašlal do mikrofonu a nějaký algoritmus vyvodí závěry o stavu plic uživatele.
Jak dobrá diagnóza to je, nedokážeme určit, ale podle nás je to pouze softwarová záležitost, kterou by zvládl i samotný smartphone v aplikaci. V každém případě varujeme uživatele, aby se s kontrolou svého zdravotního stavu spoléhaly pouze na analýzu mobilních zařízení, a to jakékoliv značky.
Huawei Watch 4 Pro nabízí hromadný přehled o zdravotním stavu prostřednictvím rychlé sady měření, foto: Michal Bareš, Chip
Celkový stav organismu shrnuje funkce Huawei „Zdravotní přehled“, která vyhodnocuje sedm zdravotních parametrů, jako je srdeční tep, obsah kyslíku v krvi, EKG, teplota pokožky, detekce ztuhlosti telepen a zvuky kašle. Hodinky samozřejmě rozpoznají i kvalitu a délku spánku. Watch 4 Pro ale nepodporují měření krevního tlaku, jako některé špičkové konkurenční modely.
Operační systém a kompatibilita
Huawei Watch 4 Pro používá operační systém HarmonyOS a hodinky lze spárovat s telefony se systémy Android a iOS, ovšem aplikaci je nutné stáhnout od výrobce a pro iPhone je částečně omezena.
Předinstalované aplikace obsahují bohatou nabídku sportovních a chytrých funkcí. HarmonyOS má však jistá omezení, což znamená, že nemohou používat některé aplikace Google a nespolupracuje s nimi ani většina bankovních aplikací. Z toho důvodu nefunguje klasická platba přes NFC bankovní aplikace, což lze ale snadno obejít přes službu a aplikaci Curve.
Huawei Watch 4 Pro mají eSIM, takže s nimi lze telefonovat nebo posílat zprávy, i když si na výlet zapomenete vzít mobilní telefon, samozřejmostí je mi možnost volání přes Bluetooth nebo zobrazování notifikací s možností základních odpovědí. V bezpečnostním nastavení lze aktivovat detekci pádu.
Huawei Watch 4 Pro obsahují velmi dobrou mapovou navigaci, foto: Michal Bareš, Chip
Skvělé ovládání a dlouhá výdrž baterie
Kulatý OLED displej má průměr 1,5 palce a rozlišení 466 x 466 pixelů, což přináší dostatek místa pro aplikace a nabízí ostrý displej s hustotou pixelů 311 ppi. Efektní novinkou je zakřivené sklo, které nemá žádnou praktickou funkci, ale má chytrým hodinkám dodat elegantnější vzhled.
Dotykový displej funguje bez problémů a navigace v menu je výborná. Kromě různých widgetů je zde funkční lišta pro rychlý přístup k nejdůležitějším aplikacím. Na boku hodinek je tlačítko a otočná korunka.
Díky akumulátoru s vysokou kapacitou vydrží Huawei Watch 4 Pro až pět dní běžného provozu, foto: Michal Bareš, Chip
Uživatelské rozhraní Huawei Watch 4 Pro nese docela efektní a pohlednou vesmírnou tematiku, ale dá se samozřejmě změnit. V nabídce je řada bezplatných i placených ciferníků od klasické strohé elegance, přes ciferníky zobrazující co největší množství statistik, až po vyloženě extravagantní záležitosti.
Huawei Watch 4 Pro mají rozměry 48 x 48 milimetrů a s více než 16 milimetry jsou výrazně tlustší než všechny ostatní chytré hodinky, které jsme doposud měli možnost testovat. Hmotnost s kovovým náramkem činí 111 gramů, což je také hodně, ale na druhou stranu o něco méně než u Huawei Watch Ultimate.
Huawei Watch 4 Pro, foto: Huawei
Přesto na tyto hodinky na zápěstí nezapomenete. Kvůli tloušťce se nám prakticky nevešly pod košili, navíc testovaný model s titanovým náramkem byl v továrním nastavení příliš upnutý, takže nás velmi tlačil a těžko jsme s ním vydrželi spát alespoň jednu noc. Z toho důvodu doporučujeme úpravu uchycení, případně zvolit o trochu levnější verzi s klasickým páskem (cca 12 990 Kč).
Výborná výdrž na baterii
Pokud chcete, můžete aktivovat stále zapnutý displej, ale tím se více vybíjí baterie. Baterie má kapacitu 780 miliampérhodin (mAh), což je na chytré hodinky ohromná velikost. I skvěle vybavené hodinky Samsung Galaxy Watch5 Pro mají pouze 590 mAh.
Huawei Watch 4 Pro vykázaly v našem intenzivním testu při nepřetržité zátěži 61,5 hodiny. To je velmi dobrá hodnota, ale existuje pár hodinek, které běží déle. Indukční nabití velké baterie trvá více než 2,5 hodiny.
Pokud chytré hodinky používáte méně intenzivně, vydrží bez problému několik dní. K dispozici je také „režim ultra dlouhé výdrže baterie“, který deaktivuje většinu síťových funkcí. Chytré hodinky by na jedno nabití baterie měly vydržet i týdny, ovšem se značně omezenou funkčností.
Technická data
Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) | LTPO AMOLED / 1,5" / 466 × 466 bodů (311 ppi) |
---|---|
Výbava | EKG, senzor tepu, sledování spánku, SpO2, sledování teploty pokožky, akcelerometr, gyroskop, barometr, akcelerometr, sledování stavu plic, Bluetooth 5.1, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, NFC, IP68 |
Kompatibilita | HarmonyOS, Android, iOS |
Vnitřní paměť | 32 GB |
Výdrž / nabíjení | 61:30 h:m, cca 6 dnů / 2:39 h:m |
Rozměry a hmotnost | 48 × 48 × 16,4 mm, 111 g (s titanovým řemínkem) |
Cena | 14 990 Kč |
CHIP výborný (1,4) |