Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Intel Compute Stick

Michal Bareš 05.09.2015
info ikonka
Zdroj:

Práce s minipočítačem Intel Compute Stick vyžaduje trpělivost. Je dost pomalý, má jen omezené úložiště a nedostatek portů. Díky malým rozměrům jej však lze snadno přenášet a připojit k televizoru. Levnější plnohodnotný „desktop“ s Windows ale neseženete. 

Pécéčka se stále zmenšují. Dlouho zabírala polovinu pracovního stolu, pak přišly mini- a microITX skříně, pak tzv. nettopy a teprve nedávno uvedl Intel koncept tzv. NUC minipočítačů, které vážily méně než půl kilogramu. Dnes už na stole vůbec nemusejí být, protože mohou v podobě o trochu většího USB flash disku viset v HDMI portu monitoru a váží pět dekagramů. Přesto zvládají plnohodnotnou verzi systému Windows a z hlediska výkonu by měly stačit většině uživatelů, kteří počítač používají pouze pro práci s internetem, kancelářskými aplikacemi nebo pro sledování filmů. Za všechno může v nejlepším slova smyslu nová „baytrailová“ generace procesorů Intel Atom, která dokáže pracovat s minimální energetickou náročností a bez aktivního chlazení, navíc integruje do CPU díky SoC architektuře i další komponenty, které dříve vyžadovaly separátní čipy na základní desce.

Minipočítače typu Google Chromecast, Asus Chromebit nebo Raspberry Pi2 vznikly dříve než tyčinka Intel Compute Stick, ale žádný z nich nenabízí tak univerzální použití jako ona, protože pouze na Intel Compute Sticku běží klasická Windows a můžete tak na něj nainstalovat běžné aplikace, jako je MS Office. Jinak řečeno, Compute Stick není pouze multimediálním přehrávačem nebo tenkým klientem pro styk s Chrome OS, ale v podstatě plnohodnotným počítačem, se kterým je teoreticky možné používat kompletní infrastrukturu PC světa. Pravda je, že pro provoz náročných aplikací nebudou mít uživatelé dostatek trpělivosti ani úložného prostoru, ale teoreticky to možné je.

Intel Compute Stick musí logicky mít s rozměry 103 x 37 x12 mm a hmotností 54 gramů celou řadu omezení, kvůli kterým jej nelze nazývat plnohodnotným počítačem. Kromě limitů výpočetního výkonu použitého Atomu Z3735F (jehož varianta mimochodem pohání řady levých tabletů s Androidem) představují omezení i pouze 32GB interní flashové úložiště a opravdu sporá portová výbava. Po obvodu malého počítače totiž najdeme kromě hlavního HDMI konektoru pro připojení do monitoru jen jeden velký USB konektor (pouze standardu USB 2.0) a slot pro microSD kartu. Je tu ještě microUSB port, ale ten slouží jen pro napájení, protože HDMI port monitorů a televizorů na rozdíl od USB konektorů napájení připojeného zařízení neumožňuje. V praktickém provozu se tak pro připojení k internetu a ke klávesnici s myší neobejdeme bez bezdrátových adaptérů, ale Compute Stick podporuje jak Wi-Fi 802.11n, tak Bluetooth 4.0. Konzervativní uživatelé samozřejmě mohou použít klasický set bezdrátové klávesnice a myši, v tom případě ale doporučujeme použít USB rozbočovač.

Omezenou kapacitu interního úložiště Intelu Compute Stick lze zvýšit microSD kartou

Instalace Intel Compute Sticku s Windows (je k dispozici i s Linuxem, dokonce za cenu okolo 2 800 Kč, ale tuto verzi jsme zatím nezkoušeli) je snadná, ale může přinést problém v podobě nedostatečné výbavy USB porty. Dříve než jej spojíte s Bluetooth klávesnicí a myší, totiž budete (nemáte-li bezdrátový 2,4GHz set klávesnice s myší) potřebovat USB hub pro připojení myši a klávesnice.  Pak už jen stačí počítač zapojit do HDMI portu (je trochu velký, takže pokud se vám do HDMI portu televizoru nebo monitoru nevejde, použijte přibalený redukční kablík) a do napájecího adaptéru. Pozor, ten vypadá jako obyčejné USB nabíjecí adaptéry pro mobilní telefony a tablety, ale má 2A výstupní proud. Během testu jsme se omylem přesvědčili, že počítač dokáže pracovat i s 1A  adaptérem, ale při provozu má nižší výkon i stabilitu. Připravte se na to, že hned po prvním nastavení bude nutné provést aktualizace systému, které v kombinaci s pomalým procesorem zaberou několik hodin. Po dokončení instalace vám z proklamovaných 32 GB úložného prostoru zbude jen necelých 20 GB, takže si od začátku rozmyslete, které aplikace budete chtít používat, a ty méně používané se raději snažte přesouvat na microSD kartu.

V případě potřeby dokáže Intel Compute Stick fungovat i na 2A externí akumulátor

Start čistého systému Windows 8.1 z vypnutého stavu zabere okolo 30 sekund, restart běžícího systému zabere 25 sekund. Při provozu činí příkon počítače v klidovém stavu 3 watty, v maximální (i grafické) zátěži si řekne o 7 wattů. Vyzkoušeli jsme počítač napájet z externího powerpacku s 2A výstupem a fungoval v pořádku. Přes miniaturní rozměry krabičky se uvnitř nachází aktivní minivětráček, který se ale spínal pouze sporadicky a během chodu výkonnostních testů. Při obyčejné práci je počítač prakticky neustále bezhlučný.

Z hlediska uživatele je Intel Compute Stick hodně pomalý. Jakmile se rozběhne, zvládá běžné úkoly poměrně svižně, ale jakákoliv nadstandardní operace zabere hodně času. Co ale jiného lze očekávat od počítače s 2 GB RAM a pořizovací cenou necelých 4 000 Kč včetně Windows? Ta jsou pouze v 32bitové verzi 8.1 Bing, ale podle dosavadních informací by měl 64bitový procesor podporovat i Windows 10. Po měsíčním používání jsme se přesvědčili, že tento počítač výkonově odpovídá nettopům z doby před několika lety, ale lépe podporuje přehrávání multimediálních souborů. Ideálně se tak hodí jako mediální centrum velkých televizorů, ale bez větších omezení poslouží i základním uživatelům, kteří od počítače požadují jen práci s internetem, kancelářskými aplikacemi a občasné přehrávání filmů. Skvělé ale je, že ho snadno strčíte do kapsy a přenesete například na víkend na chatu. Pokud se tento formát uchytí, mohl by časem vyřešit boj proprietárních systémů chytrých televizí a ukrojit i značnou část trhu s nejlevnějšími notebooky.

Technická data

CPU / RAM         Intel Atom Z3735F (1,3–1,83 GHz) / 2 GB

Grafika                 Intel HD Graphics

SSD / microSD   32 GB / max. 128 GB

Porty                    1x USB 2.0, Wi-Fi, Bluetooth, microSD

PCMark 8 Home / Work (body)                                1 068 / 1 126

3DMark (body)                ICS 10 935

Cinebench R9.5 / 10 / 11.5          456 / 2 943 / CPU 1,06, 5,42 fps

Rozměry a hmotnost     103 x 37 x12 mm,54 g

Cena                                     cca 3 700 Kč

Info                                       www.asbis.cz

CHIP výborný (2,2)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme