Přejít k hlavnímu obsahu

Test: iPhone 16 Plus – lákavý telefon, který je tak těžké koupit

Michal Bareš 11.11.2024

iPhone 16 Plus je skvělý telefon, ale v testované konfiguraci má spíše zákazníky osmělit k nákupu iPhonu 16 Pro Max

Kapitoly článku

iPhone 16 Plus je bezesporu vynikající telefon, ale za stejnou cenu lze sehnat bezprecedentní iPhone 16 Pro Max, i když jen s polovičním úložištěm. Případně se dá koupit o dost levnější iPhone 16 s menším displejem. Testovaná konfigurace s 512 GB a cenou 35 990 Kč už vůbec nedává smysl. Za stejné peníze je iPhone 16 Pro Max s 256 GB jasná volba.

iPhone 16 Plus se z hlediska ceny prezentuje jako prémiový smartphone, čímž také rozhodně z hlediska většiny testovaných parametrů je. Stejně jako u menšího iPhonu 16 (test najdete zde) u něj ale postrádáme dvě drobnosti v podobě rychlejší obnovovací frekvence a always-on displeje. Tohle mají ve světě Androidu i telefony nižší střední třídy. U fotoaparátu nám také chyběl teleobjektiv. A iPhone 16 Pro Max to v 256GB vše nabízí za stejnou cenu, navíc v ještě luxusnějším hávu.

Jinak je ale iPhone 16 Plus parádní smartphone se špičkovým výkonem procesoru Apple A18 a (až na tu pouze 60Hz frekvenci) působivým velkým OLED displejem. Výhodou “pluska” je i  skvělá výdrž na baterii, která v našem testu dosáhla až na cca 20 hodin, tedy o čtvrtinu víc než u iPhonu 15 Max.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
iPhone 16 Plus
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Tenké rámečky okolo displeje telefonu iPhone 16 Plus

Duální fotoaparát pořizuje vynikající snímky, nyní včetně makro záběrů. Stejně jako dříve nabízí bezpečné a rychlé Face ID, stereofonní reproduktory, plnou ochranu proti prachu a vodě a také satelitní tísňové volání a detekci nehody. Nová akční tlačítka umožňují pohodlnější a rychlejší ovládání s možností uživatelského nastavení.

Tak velký a tak krásný displej, a přesto ne plynulý

S úhlopříčkou 6,7 palce sice iPhone 16 Plus není „největším iPhonem všech dob“, tato pocta je vyhrazena iPhonu 16 Pro Max, ale i tak nabízí na pohled atraktivní OLED panel s nádhernými barvami a šachovnicovým kontrastem 147:1.

V laboratoři jsme telefonu naměřili pěkný maximální jas 1 488 cd/m², což znamená, že většina detailů bude dobře rozpoznatelná i na slunečním světle. Stoprocentní je pokrytí HDR barevného profilu DCI-P3. Loňskému modelu iPhone 15 Plus jsme naměřili o trochu nižší maximální svítivost 1 398 cd/m2 a také 100% pokrytí DCI-P3.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Tenké rámekčky okolo displeje iPhone 16 Plus
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
iPhone 16 Plus

Stejně jako menší iPhone 16 a stejně jako minulé modely bez přízviska “Pro” ale Apple zvolil omezení v podobě pouze 60Hz obnovovací frekvence a chybí mu možnost zobrazovat na vypnutém displeji čas a notifikace. Vzhledem k cenové kategorii je to absurdní, zejména proto, že tyto parametry splňují i telefony s cenou hluboko pod 10 000 Kč. Kromě toho, že se snad prodá více iPhonů Pro, pro tento krok nevidíme v roce 2024 důvod.

Nechybí ani ikonický “Dynamický ostrov“, který se někomu líbí, protože nabízí praktické živé widgety, jako je hudební přehrávač a sportovní výsledky. Na druhou stranu ale může rušit například při sledování videa.

Vysoký výkon a příprava na AI

Nový procesor Apple A18 má připravit celou řadu iPhone 16 na nadcházející „Apple Intelligence“, která je, nebo lépe řečeno u nás bude, určena i pro iPhony 16 Plus. Do našich končin má česká verze Apple AI dorazit pravděpodobně v dubnu 2025.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Přední kamera a snímače Face ID fungují bezpečně a rychle i ve tmě. Telefon ale nemá snímač otisků prstů.
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Akční tlačítko telefonu iPhone 16 Plus

Přestože AI zatím na palubě není, musíme iPhone 16 Plus pochválit za skvělý výkon. Procesor s přehledem zvládá plynulý provoz systému i náročného multitaskingu se spoustou zároveň spuštěných aplikací.

Při vysokém nastavení detailů běží plynule i nejnáročnější hry, i když v benchmarcích vykázal iPhone 16 Plus o něco slabší výkon než špičkové procesory ze světa Androidu.

Skvělá výdrž na baterii

iPhone 16 Plus je jedním z mála smartphonů, které v našem standardizovaném testu překonaly hranici 20 hodin nepřetržitého provozu, i když jen o dvě minuty. To znamená, že bezpečně vydrží celý den náročného používání. Na baterii s kapacitou 4 383 mAh je to úžasný výsledek.

Plné dobití iPhonu 16 Plus zabere přes USB-C kabel něco málo přes 100 minut, po 30 minutách ale baterie ukazuje už 57 %. Po půl hodině dobíjení pak telefon v našem standardním testu pracoval přibližně 11,5 hodiny. Baterii iPhonu 16 Plus lze samozřejmě dobíjet i bezdrátově, součástí výbavy je i podpora MagSafe.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Duální fotoaparát telefonu iPhone 16 Plus produkuje skvělé snínky, ale nemá optický teleobjektiv.
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Jedna z nejdůležitějších novinek telefonu iPhone 16 Plus - hardwarové tlačítko s dotykovou plpoškou pro ovládání fotoaparátu. Poslouží jako spoušt i pro nastaven a změnu parametrů.

Výborný duální fotoaparát bez zoomu

Počet fotoaparátů na zadní straně telefonu neudává kvalitu pořizovaných snímků. O té většinou rozhodují schopnosti hlavního snímače, ultraširokoúhlý (makro) objektiv uživatelé   používají spíše sporadisky, ale optický teleobjektiv je hodně praktická záležitost.  Některé telefony tedy kombinují hlavní snímač právě pouze s optickým zoomem, což ale není případ iPhonu 16 Plus. Výsledky zoomu s tzv. “dvojnásobnou optickou kvalitou” a maximálně desetinásobným hybridním přiblížením, ještě vylepšuje intenzivní AI úprava a fotografie jsou překvapivě kvalitní.

Duální fotoaparát využívá 48Mpx hlavní fotoaparát v kombinaci s 12Mpx ultraširokoúhlým objektivem. iPhone 16 Plus poprvé umožňuje také pořizování makro snímků, tedy snímků malých objektů z velmi blízké vzdálenosti. Velmi se nám líbila praktická funkce „fotografické styly“, která umožňuje flexibilně upravovat barevnost fotografií.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Chip
Srovnání fotografií z iPhone 16 Plus a iPhone 16 PPro Max
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Chip
Srovnání fotografií z iPhone 16 Plus a Samsung Galaxy S24 Plus

Pro ovládání této funkce se hodí nové dotykové ovládací tlačítko na pravém boku telefonu, které kromě jako spoušť slouží i pro nastavení stylů, zoomu, zaostření nebo volbu detailních parametrů scény. Tlačítko stačí lehce stisknout bříškem ukazováku a poté přejížděním doprava a doleva měnit nastavení. Pevným stisknutím pak uvolníte spoušť. Umístění nového ovládacího tlačítka je praktické při klasickém focení naležato, pokud rádi fotíte “na výšku”, je ovládání o něco méně pohodlné.

Kvalita fotografií pořízených iPhonem 16 Plus je za denního světla i při večerním focení výborná. Ostrost, detaily a kontrasty jsou tak akorát, běžné fotografie v ničem nezaostávají za snímky pořízené fotoaparátem iPhonu 16 Pro. Rozdíly jsou patrné jen díky zoomu a při natáčení 4K videa, které iPhone 16 Plus zvládá jen při 60 Hz, iPhone 16 Pro pak na 120 Hz. Přeskupení objektivů v letošní generaci umožňuje pořizovat prostorová videa pro Apple Vision Pro.

Snímek z iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snímek z iPhone 16 Plus, režim portrét
Snímek z iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční snímek z iPhone 16 Plus

Jinak nejmodernější model Plus

Kromě zmíněných drobných slabin displeje má iPhone 16 Plus definitivně vynikající výbavu. K internetu se připojuje přes nejnovější Wi-Fi 7, podpora 5G sítí je samozřejmostí a podporuje Bluetooth 5.3 a NFC pro Apple Pay. iPhone 16 Plus podporuje dvě SIM, ovšem ve slotu je místo pouze na jednu fyzickou nanoSIM kartičku, druhé číslo musí být přes eSIM.

Přes poměrně velké rozměry váží telefon jen 199 gramů a padne pohodlně do ruky. Díky ostřejším hranám nemá tendenci vypadávat, ale většina uživatelů si na něj stejně pořídí obal. Bezpečné je i rozpoznávání obličeje pomocí infračerveného rozhraní Face ID, snímač otisků prstů na telefonu ale není.

Díky USB-C rozhraní je iPhone 16 Plus flexibilnější i z hlediska příslušenství a periferií. Na druhou stranu bychom ale od telefonu s touto cenou bychom čekali podporu rychlejšího přenášení dat než nabízí použité USB 2.0, iPhone 16 Pro používá rychlejší standard. Radost nám udělala povinnost podpory alternativních obchodů s aplikacemi.

iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Na levém boku je nad regulátory hlasitosti akční tlačítko, kterému lze přiřadit různé funkce. Například zapnutí nebo vypnutí svítilny nebo aktivaci tichého režimu
iPhone 16 Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
USB-C konektor telefonu iPhone 16 Plus je praktický, ale pomalý

Námi testovaná verze s 512GB kapacitou úložného prostoru je s cenou 35 990 Kč příliš drahá, takže bychom si měli volit, vybereme si za tyto peníze spíše 256GB model iPhone 16 Pro Max s 5x optickým zoomem a lepším displejem, ale v prodeji je i 256GB verze iPhonu 16 Plus za 29 990 Kč. Pokud spoléháte výhradně na cloud a telefon potřebujete na práci, asi by se dala zvolit i 128GB verze iPhonu 16 Plus za 26 990 Kč.

Technická data

iPhone 16 Plus


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 796 x 1 290 / AMOLED / 60 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 488 cd/m2 / 147 : 1

CPU / GPU / RAM Apple A18 / 2+4 / 3 780 MHz / Apple A18 Pro GPU / 8 GB

Výbava nanoSIM + eSIM, Wi-Fi 7, 5G, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 48+12 / 12 Mpx, 4 383 mAh, IP68

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 512 GB (476,3 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení 20:02 h:m / 1:49 h:m

GeekBench (multi) / GFX-Bench 8 519 bodů / 106 fps

Operační systém iOS 18.1

Rozměry a hmotnost 161 x 78 x 11,3 mm, 199 g

Výkon (20 %) 1,4

Výbava (20 %) 1,4

Baterie (20 %) 1,1

Displej (20 %) 2,1

Fotoaparát (20 %) 1,4

Cena 35 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme