Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Microsoft Surface Pro 11 (X Elite) – ARM má budoucnost, ale ve Windows AI ještě nedozrála

Michal Bareš 10.10.2024

Na test nejnovějšího tabletu Surface Pro 11 s procesorem Snapdragon X Elite jsme se po dlouholetých zkušenostech s předchozími modely hodně těšili.

Kapitoly článku

Možná jsme čekali víc, ale naše dojmy jsou z hardwarového hlediska vesměs pozitivní. Tablet můžeme doporučit uživatelům, kteří hodně cestují a používají standardní aplikace, které jsou optimalizovány pro systém Windows on ARM.

Potenciál pro výpočty umělé inteligence procesoru Snapdragon X Elite ale stále leží z velké části ladem. V offline režimu není AI k dispozici prakticky vůbec a v českém prostředí je integrovaná do Windows vlastně pouze na úrovni běžného rozhraní Copilot, ke kterému se dostaneme i přes webový prohlížeč.

Jinými slovy termín “Copilot+ PC” je přes veškeré marketingové snahy Microsoftu i výrobců notebooků stále prázdnou slupkou. Doufejme, že se to časem změní, ale prozatím není pro naprostou většinu uživatelů důvodem k pořízení notebooku s procesorem architektury ARM. I když vlastně skoro vše funguje.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)

Microsoft Surface Pro 11 je malý a lehký 2v1 notebook s procesorem ARM, konkrétně s modelem Snapdragon X Elite X1E-80 od Qualcommu, kterému sekunduje 16 GB RAM. O ukládání dat se stará 512GB SSD, ale existují i verze s 1 TB za 50 190 Kč a dokonce 32 GB RAM a 1TB SSD za 63 990 Kč. Upgrade kapacity RAM není možný, takže je dobré zvolit správně hned na začátku. SSD se dá snadno vyměnit pomocí zvenčí přístupných dvířek, ale jedná se o 22mm SSD modul, například  Corsair MP600 Mini nebo WD Black SN770M, který může mít vyšší spotřebu a teplotní vyzařování než původní model od Microsoftu.

Na notebooku se špičkovým displejem a tenkým hliníkovým tělem nás tentokrát nejvíc zajímal výkon procesoru. Snapdragon X Elite opět prokázal vynikající výkon v kombinaci s úsporným provozem, ale žádný zázrak umělé inteligence jsme nezažili.

Tablety Microsoft Surface Pro jsou tradičně uloženy do perfektního hliníkového těla přibližně o velikosti listu A4. Na jedné straně má dotykový OLED displej s poměrem stran 3:2 a vysokým rozlišením. Zobrazovací panel má dostatečně vysoký jas pro práci venku a potěšil nás i velmi dobrým barevným pokrytím.

Zásadním důvodem pro volbu notebooku nebo tabletu s procesorem architektury ARM je, kromě příslibu výkonné umělé inteligence do budoucna, dnes hlavně dlouhá výdrž na baterii. Ta je bezesporu velmi dlouhá a vyšší než u minulých modelů Surface Pro, ale dvacet hodin provozu nemůžeme čekat. Ale zas tak velký rozdíl jsme nenaměřili. V testu PCMark 10 Battery Applications dosáhl Surface Pro 11 celkem 17 hodin a 30 minut a Full HD video přehrává téměř 15 hodin. V některých případech se ale výdrž pohybovala jen okolo 10 hodin.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Dokoupitelná klávesnice pro tablet Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Tlačítka jsou velká a dobře se na nich píše

Spolu s tabletem jsme testovali dokoupitelnou klávesnici s rychlými tlačítky a krátkým zdvihem (s perem Slim Pen za 7 990 Kč). Líbil se nám zvuk vestavěných Dolby Atmos reproduktorů. Náš závěr je, že Surface Pro 11 (X Elite X1E-80) je úžasný a výkonný přenosný počítač, ale nejvýhodnější volba to alespoň momentálně není.

Microsoft Surface Pro 11 váží 1 178 gramů včetně klávesnice, samotný má hmotnost 894 gramů. Nabíjet se dá jak pomocí 210gramového dodávaného adaptéru s proprietární magnetickou koncovkou, ale notebook lze dobíjet i přes USB-C port a běžný napájecí adaptér. Díky tomu je kompaktní, jen  16 milimetrů tlustý notebook ideální na cesty.

Bez klávesnice a pera je to jen tablet

Jak už jsme řekli, klávesnice a stylus nejsou součástí dodávky a dají se dokoupit. Lépe řečeno, musí se dokoupit, protože bez klávesnice a pera je tablet s Windows jen omezeně použitelný. Klávesnice je zkrátka nutnost a pero rozhodně doporučujeme, protože kromě malování a ovládání oken dobře funguje i pro zadávání rukopisného textu, který operační systém více či méně úspěšně převádí do digitální podoby. Záleží na krasopisu a jazyku, kterým uživatel píše.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Přepis psaného textu na digitální u Microsoft Surface Pro 11

Klávesnice je tenká a plochá s krátkým zdvihem, přesto působí na dotek pevně. Při večerní práci jsme ocenili tříúrovňové podsvícení. Rozložení je klasické, horní řada tlačítek má zdvojené funkce pro přímé ovládání jasu, hlasitosti a podsvícení a mikrofonu. Samozřejmě nechybí dedikované tlačítko Copilot, ale to je zde stále prakticky jen pro okrasu.

Pod klávesnicí je touchpad s 11cm úhlopříčkou. Webová kamera produkuje výborný obraz a umožňuje IR rozpoznání obličeje, ale bohužel ji nelze překrýt bezpečnostní krytkou nebo deaktivovat přepínačem.
Co se nám během testu opravdu líbilo, byl zvuk reproduktorů. Kompaktní tělo tabletu tvoří překvapivě silný a krásný zvuk s vynikající hlasitostí. Surface Pro 11 dokonce zvládá čistě reprodukovat i intenzivní basy a výšky.

Parádní jemný OLED displej

Lesklý 13” dotykový OLED displej má rozlišení 2 880 x 1 920 pixelů a poměr stran 3:2. Plynulý chod umocňuje rychlá 120Hz obnovovací frekvence. V testovací laboratoři jsme displeji naměřili vynikající hodnoty maximálního jasu, celobílá obrazovka v HDR režimu zářila až na úrovni 623 cd/m², krátkodobě pak až 896 cd/m2. Ve standardním režimu pak činil běžný maximální jas 450 cd/m2 a špičkový 524 cd/m2.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)

Díky 100% pokrytí barevných prostorů sRGB a DCI-P3 a 90% pokrytí barevného prostoru Adobe vykresluje displej vysoce kontrastní a barevně intenzivní obraz, který je dokonale čitelný nejen v interiéru, ale i venku za jasného světla.

Výbava jen nejnutnější

Testovaný model Microsoft Surface Pro 11 byl osazen procesorem Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80 s integrovanou grafikou Qualcomm Adreno X1-85. Čip pracuje na všechna vlákna s maximální taktovací frekvencí na úrovni 3,4 GHz, při jedno- či dvouvláknovém zpracování dosahuje frekvence až 4 GHz.

Námi testovaný Surpface Pro 11 měl 16 GB RAM a 512 GB SSD. Pokud zvolíte Surface Pro 11 s procesorem Snapdragon X Elite, toto je nejslabší konfigurace, v prodeji jsou ale i verze s procesorem Snapdragon X Plus, které se prodávají i ve verzi s 16 GB RAM a 256 GB SSD za 30 390 Kč.

Lehké a tenké tělo tabletu má na boku dva USB-C porty standardu USB4, které slouží i pro přenos videa (k počítači je možné připojit až dva monitory najednou) a napájení. V této generaci Surface Pro už bohužel nenajdeme ani jeden USB-A konektor ani čtečky paměťových karet, o plnohodnotném HDMI ani nemluvíme.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Portová nabídka tabletu Microsoft Surface Pro 11 (X Elite) čítá pouze dva USB-C konektory s podporou nabíjení a přenosu videa
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Klasická magnetická koncovka napájecího adaptéru tabletu Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)

Malé tělo, velký výkon

Pokud jde o výkon, tak se tento 13” tablet rozhodně nemá za co stydět. Jasně to dokazují i výsledky provedených benchmarků, tedy alespoň těch, které pod Windows for ARM fungují. V kompletním testu PCMark 10 jsme dosáhli skóre 5 676 bodů, ve speciálním scénáři pro test notebooků s architekturou ARM s názvem PCMark Applications jsme zaznamenali 13 182 bodů. Geekbench 6 vykázal v multithreadovém režimu 14 136 bodů. Cinebench R24 Multi skončil s výsledkem 813 bodů a R23 Multi s výsledkem 9 889 bodů.

Skvělé jsou i naměřené výsledky ostatních benchmarků. V emulovaném testu PCMark 8 dosáhl notebook skóre 4 188 v režimu Home a 2 488 v režimu Work. Vynikající byl i výsledek testu 3DMark Night Raid, kde se s výsledkem 25 267 bodů (131 fps) Surface Pro 11 ukázal jako dobrá volba pro hráče. Tedy časem, v současnosti na Windows on ARM řada her neběží, případně funguje pouze s omezeními. Architektura ARM není ve světě Windows (alespoň zatím) určena ke hraní.

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Součástí balení Microsoft Surface Pro 11 (X Elite) je menší napájecí adaptér s magnetickou koncovkou
Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Snadno přístupný 22mm M.2 SSD disk tabletu Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)

Výdrž na baterii záleží na aplikacích

Dlouhá výdrž na baterii je vedle vysokého výkonu hlavní výhodou přechodu systému Windows na architekturu ARM. Tyto procesory jsou energeticky úsporné, takže zvládnou pohánět notebooky déle než klasické x86 procesory.

Microsoft Surface Pro 11 nás v tomto ohledu přesvědčil, že architektura ARM má ve světě Windows svoje místo, i když vysněné “celodenní” výdrže na baterii jsme se nedočkali.

V emulovaném testu PCMark 10 Office Productivity vydržel Surface Pro 11 pouze osm hodin a sedm minut, což je výsledek na tablet ještě dobrý, ale i běžné notebooky s Intelem nebo AMD zvládnou víc.  Mnohem déle pak dokáže pracovat s optimalizovanými aplikacemi. Přehrávat video v prohlížeči optimalizovaném pro ARM zvládl 14 hodin a 43 minut a v optimalizovaném testu PCMark 10 Applications jsme konečně dosáhli téměř 19hodinové výdrže, kterou lze označit za skvělou.

Součástí dodávky je malý a lehký napájecí adaptér (90 x 50 x 22 mm, 152 gramů) s magnetickou Microsoft koncovkou a výkonem 39 W, jejímž prostřednictvím se 53Wh baterie nabije za 30 minut na 36 %.K předchozím modelům Surface Pro se dodával o 70 gramů těžší adaptér o výkonu 65 W, se kterým se Surface 11 Pro dobíjí rychleji.

Technická data

Microsoft Surface Pro 11 (X Elite)


CPU / RAM Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80 / 12x 3,4 GHz / 16 GB

Grafika Qualcomm Adreno X1-85

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13" / 2 880 x 1 920 / IPS / lesklý / dotykový / 120 Hz

Displej: max. jas (HDR) / šach. kontrast / DCI-P3 896 cd/m2 / 256:1 / 100 %

SSD / HDD / ODD 512 GB / - / -

Výbava 2x USB-C (TB4, PD, DP), Wi-Fi 7, BT 5.4

PCMark 10 / Applications 5 676 / 13 182 bodů

PCMark 10 Battery Applications 17:30 h:m

Výdrž na baterii internet / video 9:44 h:m / 14:43 h:m

PCMark 8 Work / Home 4 188 / 2 488 bodů

3DMark Night Raid / Cinebench R23 (multi) 25 267 / 9 899 bodů

Cinebench R24 (multi / single) 813 / 123 bodů

Rozměry a hmotnost 290 x 220 x 9,8 mm (s klávesnicí 14 mm), 894 + 284 g

Výbava (20 %) 2,0

Výdrž na baterii (20 %) 1,5

Displej (20 %) 1,1

Výkon (20 %) 1,5

Ovládání (20 %) 2,1

Cena 45 190 Kč + 7 999 Kč (klávesnice s perem)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme