Motorola Edge 50 Pro je jedním ze tří modelů smartphonů z řady Edge 50. Zatímco ohlášený model "Ultra" představuje drahou vlajkovou loď a model "Fusion" má oslovit příznivce mobilních telefonů s rozumnou cenou, model Pro je umístěn někde uprostřed, pokud jde o cenu a použité technologie.
Edge 50 Pro navazuje na loňský a hodně povedený model Motorola Edge 40 Pro založený na čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který v našem žebříčku obsadil solidní pozici, kterou si stále drží. Motorola ovšem tentokráte do nového modelu osadila úsporný, ale o něco slabší čip Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3. Ten je sice při běžném používání naprosto v pořádku, ale s top modely nedokáže držet krok, zejména v graficky náročných aplikacích.
Je to zkrátka procesor spíše pro střední třídu smartphonů a nová Motorola Edge 50 Pro je tak kvůli němu dokonce pomalejší, než předchozí model 40. Pomaleji načítá testovací PDF stránky (za 2,9 s zatímco model 40 to zvládne za 2 s) a na 3D hry je také pomalejší. Zdá se tedy, že roli vlajkové lodě přebírá tentokrát model Ultra.
Mnoho výrobců rozlišuje ve svých řadách modely Standard, Pro a Ultra. Zařízení však často obsahují standardizovaný typ procesoru se srovnatelným výkonem, zatímco rozdíly se omezují na funkce, baterii, nebo fotoaparát. To však není případ smartphonu Motorola Edge 50 Pro.
Edge 50 Pro má prostě priority jinde. V displeji, rychlém nabíjení a eleganci. K dispozici je perlová verze (Moonlight Pearl) a verze s levandulovou veganskou kůží na zadní straně (Levander), která tedy spíše působí jako guma, ale rozhodně ne nepříjemně a pak je tu černá verze. Modul s fotoaparáty je udělán docela zajímavě a z telefonu jen lehce vyčnívá, takže designově telefon určitě nezapadne. Je štíhlý, dobře se drží, ale pro někoho má možná až příliš prohnutý displej.
Jasný displej s výraznými barvami
U Motoroly Edge 50 Pro je patrné výrazné zlepšení displeje: ačkoli má stále stejnou úhlopříčku jako jeho předchůdce - 6,7 palce - rozlišení je ale nyní vyšší (2 712 x 1 220 pixelů), a obraz je proto ostřejší (hustota pixelů je 448 ppi). Především je však působivý maximální jas displeje. Naměřili jsme u něj téměř 1 700 kandel, což je skutečně vysoká hodnota.
I na ostrém slunci si tedy OLED displej snadno poradí a jeho obsah dobře přečtete. Kontrasty jsou dobré a obnovovací frekvence činí 144 hertzů. Ačkoli předchůdce měl ještě maximální frekvenci 165 hertzů, rozdílu si patrně nevšimnete. Text tedy můžete posouvat bez jakýchkoli efektů zpoždění a vysoká snímková frekvence pomáhá při hraní her.
Motorola se u telefonů již pár let zaměřuje na barvy. Doposud to znamenalo, že zadní strany mobilních telefonů byly navrženy v barvách „Pantone“. Spolupráce s Pantone se nyní rozšířila i na technické aspekty: displej je oficiálně "Pantone-validated", což znamená, že by měl autenticky reprodukovat barvy barevného systému, zejména pleťové tóny. To je v praxi obtížné posoudit, protože displej mobilního telefonu prostě není monitor. V jiných třídách zařízení, jako jsou notebooky, to má pro designéry a grafiky jasnou výhodu; u chytrých telefonů to zatím považujeme za "příjemný doplněk". Dle našeho standardní měření má displej rozšířený barevný prostor DCI-P3 pokryt na 100 %.
Turbo nabíjení: plná baterie už za 21 minut
V poslední době se výrobci jako Xiaomi a Oppo zaměřují na velmi rychlé nabíjení. U některých typů smartphonů je pak možné, že se prázdná baterie nabije za méně než 30 minut. Tuto technologii již nějakou dobu využívá také Motorola. Zdá se ale, že závody v nabíjení rozhodně neskončily: Motorola Edge 50 Pro se totiž dodává se 125wattovým zdrojem TurboPower (dnes se přitom dost mobilů dodává bez adaptéru) a ten plně dobije prázdnou baterii s kapacitou 4 500 mAh za pouhých 21 minut, jak jsme se mohli přesvědčit v našem testu.
To smartphone v době testování řadí na první místo našeho žebříčku v rychlosti nabíjení. Extrémně rychlé je také bezdrátové nabíjení - Motorola Edge 50 Pro podporuje bezdrátové nabíjení s výkonem 50 W - k tomu však potřebujete samostatně dostupnou bezdrátovou nabíječku Motorola. Telefon také umí 10W reverzní nabíjení – například na sluchátka.
To v praxi znamená, že pouhých 10 minut nabíjení zajistí dostatek energie na to, abyste pak s telefonem bez problémů přežili celý den. Motorola Edge 50 Pro netrhá rekordy v celkové výdrži baterie, ale s kapacitou baterie 4 500 miliampérhodin je to pochopitelné. Při našem standardním měření (s LTE internetem a displejem nastaveným na obnovovací frekvenci 60 hertzů), jsme dosáhli výdrže 13:47 hodin. To je dobrá hodnota, i když předchůdce vydržel téměř o hodinu déle. Pokud použijeme displej s obnovovací frekvencí 144 hertzů, doba běhu se zkrátí o něco málo přes hodinu. To je poměrně mírný pokles a navíc jak již bylo zmíněno, nabíjení baterie nezabere téměř žádný čas.
Výbava a funkce v pořádku
Smartphone Motorola Edge 50 Pro a jeho předchůdce jsou si z hlediska funkcí velmi podobní. Rozdíl je rozpoznatelný v oblasti Wi-Fi, protože Motorola Edge 40 Pro díky procesoru Snapdragon 8 ještě podporovala Wi-Fi 7. Nástupce je se svým Snapdragonem 7 omezen na Wi-Fi 6E. Na tom však téměř nezáleží, protože přenosové rychlosti jsou rychlé tak jako tak. Motorola Edge 50 Pro je také standardně vybavena velkorysou pamětí 512 GB a 12 GB RAM. Kartu microSD použít nelze, ale potřebu rozšíření paměti ani nelze očekávat. Kryt je prachotěsný a vodotěsný s certifikací IP68, potěší kovový rám. Funkce dual SIM akceptuje fyzickou nanoSIM i eSIM.
Kromě Wi-Fi můžete využívat také 5G internet. Pro rozhraní USB-C Motorola uvádí standard "USB 3.1", ale blíže jej nespecifikuje. Jedná se o nejpomalejší standard USB 3, tedy 5 Gb/s při přenosu dat. Přes USB-C je však podporován DisplayPort 1.4, takže k telefonu můžete připojit externí monitor. Pro bezdrátová sluchátka je k dispozici Bluetooth 5.3 a přes NFC můžete provádět bezkontaktní platby. Líbila se nám kvalita zvuku stereo reproduktorů, které jsou dostatečně hlasité. Partnerem Motoroly je v této oblasti výrobce audio zařízení Bose.
V době testování byl na zařízení nainstalován operační systém Android 14. Motorola plánuje pro smartphone tři plné aktualizace, tj. až na Android 17, a k dispozici budou také bezpečnostní aktualizace po dobu čtyř let. Motorola samozřejmě nabízí i virtuálního asistenta s umělou inteligencí: "Moto AI". Ten má poskytovat podporu při vyhledávání informací a navigaci v mobilním telefonu a dokáže například generovat tapety. Žádných zvláštních zajímavostí z oblasti AI jsme si ale nevšimli. Není to tak čistý Android, jako dříve ale změny nepůsobí špatně.
Fajn jsou u Motoroly gesta – stačí v zápěstí telefon dvakrát protočit a hned se spustí fotoaparát. Žádná momentka vám tak neuteče. Stejně praktická je možnost zatřást telefonem – zapne se lampička. Zatřepete podruhé a vypne se. Jak prosté a přitom geniální.
Dobrý hlavní fotoaparát a teleobjektiv
Naši odborníci udělili kvalitě obrazu fotoaparátu celkovou známku 1,7 ("velmi dobrá"), což je zlepšení oproti předchozímu modelu (známka 1,9). V detailech se nám líbí lepší ostrost snímků než loni, jemné struktury jsou dobře zachovány a fotografie obecně vypadají poměrně dobře, ale někdy jsou barvy až moc jásavé. Ne každý snímek vyjde na první dobrou podle vašich představ, takže jich raději pořiďte více a pak si vyberte tu pravou. Tak se dá pořídit i pěný noční záběr.
Fotografie jsou působivé za dobrých i horších světelných podmínek. Kvalitou se však Motorola Edge 50 Pro nepřibližuje špičkovým fotoaparátům, jako je například Google Pixel 8 Pro. Poněkud nás také rozladilo, že jsme při fotografování nemohli vypnout automatický režim HDR. V některých případech to může vést k tomu, že snímek vypadá příliš světle a barevně. Spokojeni jsme byli se stabilizátorem obrazu a v podstatě i z 30násobným digitálním zoomem. K dispozici je také trojnásobný optický zoom, což je fajn. Ten často nabízejí jen smartphony nejvyšší třídy.
Hlavní fotoaparát je vybaven 50megapixelovým snímačem a optikou se světelností F/1.4, dále je k dispozici 13megapixelový snímač pro ultraširokoúhlé záběry (F/2.0) a již zmíněným 10megapixelovým teleobjektivem (F/2.2). Přední fotoaparát má rovněž 50megapixelový snímač; kvalita selfie snímků je solidní. S oběma fotoaparáty můžete natáčet v rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů) při 30 snímcích za sekundu. I zde procesor Snapdragon 8 v předchozím modelu podporoval více, konkrétně dokonce 8K záznamy. Nástupce se Snapdragonem 7 to již nezvládá. Ukázkové fotografie v plném rozlišení najdete ZDE.
Motorola Edge 50 Pro vykazuje v testu mnoho přesvědčivých vlastností. Patří mezi ně krásný OLED displej s obrovským špičkovým jasem a skvělými barvami. Baterie se navíc dokáže nabíjet bleskovou rychlostí: Z 0 na 100 za 21 minut! Bezvadná je také výdrž baterie a rozsáhlá je i výbava. Jen procesor by mohl být o něco rychlejší: se Snapdragonem 7 je výkon pouze na střední třídu a Motorola Edge 50 Pro je pomalejší než předchozí model. V době testování stojí Motorola Edge 50 Pro asi 17 600 Kč - nabízená kvalita je vzhledem k ceně stále v pořádku, ale existují levnější modely s lepším výkonem.
Technická data
Technická data
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,7" / 2 712 x 1 220 / OLED / 144 Hz |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 695 cd/m2 / 145 : 1 |
CPU / GPU / RAM | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (1+3+4) / Adreno 720 / 12 GB |
Výbava | 2x 5G, eSIM, Wi-Fi 6E, USB-C (3.1), BT 5.4, NFC, 50+13+10 / 50 Mpx, 4 500 mAh, IP68 |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 512 GB (463,8 GB) / ne / ano |
Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení | 13:48 / 12:24 / 0:21 h:m |
PCMark 3.0 | 13 824 bodů |
3DMark WL / GeekBench 6 | 5 388 bodů (32 fps) / 1 165 bodů |
Operační systém | Android 14 |
Rozměry a hmotnost | 161 x 72 x 11,7 mm, 186 g |
Cena | 17 600 Kč |