Podle studie zveřejněné Institutem urgentní medicíny na Stanfordově univerzitě by se už brzy mohly provádět testy na alkohol pomocí smartphonu nebo případně chytrého reproduktoru. Software vyvíjený pro tento účel je navržen tak, aby rozpoznal, kolik promile alkoholu v krvi uživatel má – a to pouze analýzou jeho hlasu.
Ve studii byl software schopen analyzovat i ty nejjemnější změny hlasu, jako je výška, frekvence a rychlost mluvení. Na základě těchto údajů lze s pozoruhodnou přesností určit stupeň alkoholizace.
Ve studii byl software schopen analyzovat i ty nejjemnější změny hlasu, jako je výška, frekvence a rychlost mluvení. Na základě těchto údajů lze s pozoruhodnou přesností určit, jak moc pod vlivem alkoholu uživatel je.
Ve studii se zkoumalo 18 pokusných osob ve věku 21 až 62 let, kterým byla podávána vodka a alkohol v dávkách přizpůsobených jejich tělesné hmotnosti. Před a po konzumaci alkoholu museli do mikrofonu chytrého telefonu vyslovit jazykové obraty. Software dokázal úspěšně určit hladinu alkoholu v krvi kolem 0,8 promile téměř u všech testovaných osob.
Test na alkohol pomocí smartphonu: vysoká přesnost, ale ještě to není úplně ono
Výsledky studie ukazují, že nový test na alkohol má mít 98% přesnost, což odpovídá i předchozím studiím podobných metod. Software se bude dále trénovat, dokud nebudou pro spolehlivé měření stačit i kratší vzorky řeči. Přesnost lze dále zvýšit, pokud se bude analyzovat také zadávání textu nebo chůze člověka.
Při používání softwaru však stále existují určitá omezení: jazyková analýza prozatím funguje pouze v angličtině a pro čistou konzumaci alkoholu; jakýkoli druh smíšené konzumace stále představuje problém. Kromě toho je počet testovaných osob ve studiích ještě nedostačující k tomu, aby bylo možné jasně určit, zda je test skutečně spolehlivý.