Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Nothing Phone (2a) Plus – stačí být tak trochu jiný?

Michal Bareš 26.09.2024

Nothing Phone (2a) Plus vystupuje z řady současného nudného designu a od konkurence se liší nejen na venek, ale i zajímavým černobílým UI. Za požadovanou cenu to ale nebude mít v nabité konkurenci snadné.

Kapitoly článku

Tenhle telefon je prostě jiný. Na první pohled se odlišuje od nudné konkurence víceméně designově zaměnitelných smartphonů, a to je podle nás jeho největší deviza. Pokud se vám trochu cyberpunkový technicistní telefon s “glyfovými” poloprůhlednými zády zalíbí, rádi si za něj připlatíte, protože to je stále kousek, za kterým se většina lidí otočí. Jenže prakticky stejný model Nothing (2a) stojí o třetinu míň.

Jinak je Nothing Phone (2a) Plus hodně podobný před časem uvedenému modelu Nothing (2a) (test najdete zde), navzdory názvu nemá větší displej, váží stejně a prakticky stejné má i celkové rozměry. Hlavní rozdíl je v o trochu rychlejším procesoru a o kousíček lepším fotoaparátu, na druhou stranu má podle našich měření o trochu horší displej.  

Nothing (2a) je nově vybavený procesorem MediaTek Dimensity 7350 Pro, který je o 200 MHz rychlejší než Dimensity 7200 Pro, použitý v modelu (2a). Procesoru sekunduje slušná 12GB kapacita RAM a data se ukládají na 256GB úložiště, ze kterého má uživatel po prvním spuštění k dispozici 227 GB, slot na microSD samozřejmě chybí.

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Černobílé uživatelské rozhraní telefonu Nothing Phone (2a) Plus
Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Atraktivní černobílé uživatelské rozhraní telefonu Nothing Phone (2a) Plus

Skulinou na kráse je poněkud nevýrazný displej, který v cenové hladině okolo 11 500 Kč rozhodně nevynikne. 6,7” OLED panel by mohl být jasnější, ale jinak je dostatečně ostrý a rychlý.

Duální fotoaparát postrádá nápaditost, ale pořizuje pěkné fotografie. 5 000mAh baterie dokáže telefon pohánět s rezervou celý den a v našem testu vydržela téměř 16 hodin. Z hlediska funkcí postrádáme podporu eSIM a bezdrátového nabíjení. Konkurence často nabízí více, co se týče ochrany proti vodě a příslibu aktualizací. Ale málokterý mobilní telefon vypadá tak stylově jako Nothing Phone za 11 400 Kč.

Nothing Phone (2a) Plus: Stejné rozměry, malá vylepšení

Přestože název naznačuje něco jiného, Nothing Phone (2a) Plus není větší verzí telefonu Nothing Phone (2a). Ve skutečnosti se toho vizuálně změnilo jen velmi málo. Kromě lehkého kovového vzhledu zůstává Nothing věrný poloprůhledným zádům svého předchůdce. Zpracování je velmi kvalitní, telefon působí v ruce prémiově a má základní ochranu proti poškození stříkající vodou (IP54).

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Obsah balení telefonu Nothing Phone (2a) Plus

Tři světelné proužky kolem duálního fotoaparátu, nazývané „glyfy“, jsou stejné, jako má Nothing Phone (2a). To znamená, že je můžeme nechat různě svítit a blikat při oznámeních aplikací nebo zvoleného kontaktu, dají se použít je jako svítilna a světelný pruh dokonce může posloužit jako odpočet. Je to stejné jako u minulého modelu a stále nás to baví.

Displej je na dnešní poměry tmavý

6,7” OLED displej se nám během testu líbil díky sytým barvám a krásným kontrastům. Příjemné je i vysoké Full HD Plus rozlišení 1 084 x 2 412 pixelů, které na velké ploše displeje zobrazuje ostrý obsah. Díky 120Hz frekvenci je procházení menu obzvláště plynulé.

Přestože venku i na slunečním světle vidíme většinou vše dobře, maximální jas pouhých 973 cd/m² by měl být vyšší. Například cenově srovnatelný Google Pixel 8a svítí o 50 % jasněji.

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Fotoaparát telefonu Nothing Phone (2a) Plus

Průměrný výkon s dlouhou výdrží baterie

Nothing Phone (2a) Plus kombinuje nový procesor MediaTek Dimensity 7350 Pro s 12 GB paměti RAM. Výkon je dostatečný na plynulý pohyb v uživatelském rozhraní systému Nothing Android 14 s (volitelnými) černobílými ikonami aplikací a widgety a svižně funguje i multitasking mezi více aplikacemi a okny.

Při náročnějších výpočetních úlohách se však objevují slabiny, a to nejen ve srovnání s drahými vlajkovými loděmi, ale i v rámci své cenové kategorie. Například Google Pixel 7a nebo Xiaomi Poco X6 Pro podávají za méně peněz výrazně lepší výkon. 3D hry s otevřenými světy, jako je například „Genshin Impact“, na telefonu Nothing Phone (2a) Plus stále běží, ale ne v nejvyšší kvalitě a snímkové frekvenci.

Dlouhá výdrž na baterii

Výdrž baterie s kapacitou 5 000 mAh je působivá. Při každodenním používání se námi testovaný přístroj vybil až po 15 hodinách a 45 minutách při pevně nastavených 60 Hz a po při 120 Hz frekvenci displeje zvládl telefon něco málo přes dvanáct hodin. Nejsou to rekordní hodnoty, ale rozhodně jsou výborné. Nothing Phone (2a) ale s méně výkonným procesorem vydržel o trochu déle (16:18, resp. 12:48 hodin).

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
USB-C port telefonu Nothing Phone (2a) Plus pracuje pomalejším standardem USB 2.0

Po půlhodinovém dobíjení přes USB-C port se Nothing Phone (2a) Plus dobije na 64 %, ze kterých vydrží na 60 Hz pracovat nejméně 10 hodin. Plné nabití telefonu zabere 59 minut. Zařízení bohužel nelze nabíjet bezdrátově.

Dva objektivy a slušné snímky

Dva fotoaparáty jsou na zadní straně telefonu Nothing Phone (2a) Plus uspořádané do středu zařízení a vypadají trochu jako soví oči. Rozlišení nabízí dostatek pixelů pro fotografické nadšence. Hlavní i ultraširokoúhlý objektiv fotí s 50Mpx rozlišením, přičemž hlavní objektiv má světelnost f/1,88 a druhý ultraširokoúhlý dosahuje světelnosti f/2,2 se zorným polem 114 stupňů. Teleobjektiv bohužel chybí, Phone (2a) Plus zoomuje čistě digitálně, maximum je 10x.

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Chip
Denní fotografie, srovnání telefonu Nothing Phone (2a) Plus a Samsung Galaxy S24
Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Chip
Denní fotografie, srovnání telefonu Nothing Phone (2a) Plus a Nothing Phone (2a)

Pokud se nebudete obtěžovat se zoomováním, můžete s duálním fotoaparátem pořídit velmi pěkné fotografie. Barvy, detaily a kontrasty jsou tak akorát, přičemž model Plus produkuje snímky, které jsou méně křiklavé, a tedy o něco přirozenější než jeho předchůdce.

Zaznamenali jsme však poměrně malý rozsah zaostření, který rychle rozmazává pozadí. Celkově se nám ale snímky stále velmi líbí. Výsledky nejsou vůbec špatné ani v nočním režimu, i když se špičkovými fotomobily se Nothing Phone (2a) Plus podle očekávání srovnávat nemůže.

Duální fotoaparát natáčí videa pouze ve 4K při 30 fps, pokud chcete plynulejších 60 fps, musíte přepnout na Full HD, kde je k dispozici i zpomalený záběr. Nothing vylepšil selfie kameru a zvedl její rozlišení na vysokých 50 Mpx, takže autoportréty vypadají ostře a jasně.

Nothing Phone (2a) Plus
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Rámečky okolo displeje jsou poměrně tenké

Univerzální telefon s malými mezerami

Kromě chybějící podpory bezdrátového nabíjení nám vadila i absence eSIM. Telefon ale má místo na dvě fyzické nanoSIM karty. Nothing Phone (2a) Plus využívá na cestách 5G a doma Wi-Fi 6. Podporuje také Bluetooth 5.3 a díky NFC umožňuje provádět bezkontaktní platby pomocí Google Pay.

Pod displejem se nachází snímač otisků prstů, který jsme použili k odemykání Nothing Phone jako alternativu k pinu a vzoru. V prodeji je pouze 256GB varianta s opravdovou dostupnou kapacitou 227 GB.

Nothing Phone (2a) Plus byl při uvedení na trh vybaven systémem Android 14 a výrobce slibuje aktualizace hlavních verzí pouze na tři roky, zatímco Samsung nabízí ve střední třídě čtyři roky a Google dokonce sedm let.

Technická data

Nothing Phone (2a) Plus


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 412 x 1 084 / AMOLED / 120 Hz

CPU / GPU / RAM Mediatek Dimensity 7350 Pro (8x 0,4–3,0 GHz) / Mali G610 MC4 / 12 GB

Displej (max. jas / šach. kontrast) 973 cd/m2 / 121 : 1

Displej (pokrytí DCI-P3) 88 %

Výbava 2x nanoSIM, 5G/5G, Wi-Fi 6, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 50+50 / 50 Mpx, 5 000 mAh, snímač otisků prstů, IP54

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (227 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (online) 60 Hz / max. Hz 15:54 h:m / 12:08 h:m

Dobití (30 minut / 100 %) 64 % / 0:59 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 12 653 bodů / 45 fps

3DMark WL / GeekBench (multi) 4 765 (28,5 fps) / 2 642 bodů

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 162 x 76 x 10,7 mm / 190 g

Výkon (20 %) 2,5

Výbava (20 %) 1,9

Baterie (20 %) 1,5

Displej (20 %) 2,1

Fotoaparát (20 %) 1,9

Obchod s aplikacemi 1,0

Cena 11 390 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme