Narážejí totiž na potíže s výkonem, ovladatelností, podporou různých formátů obsahu nebo dostupností užitečných aplikací. Není proto divu, že se pozornost uživatelů soustředí spíše k samostatným zařízením – multimediálním přehrávačům nebo minipočítačům, určeným pro připojení k jakékoli televizi prostřednictvím HDMI portu. Kartami ale velmi zásadně zamíchalo zařízení Nvidia Shield Android TV, které je na zahraničních trzích k dispozici již delší dobu, až letos v červnu se však začalo prodávat i u nás. Nazývat Shield Android TV multimediálním přehrávačem by ale znamenalo hluboké podcenění jeho funkcí. Shield Android TV je totiž i velmi výkonná herní konzole, připravená na hraní her instalovaných z Obchodu Play nebo titulů streamovaných prostřednictvím služby GeForce NOW.
Shield Android TV je elegantní ploché zařízení, v jehož útrobách tepe extrémně výkonná mobilní platforma Nvidia Tegra X1 s grafickým systémem postaveným na stejné architektuře, jako mají výkonné grafické karty pro stolní počítače. Díky tomu má Shield Android TV až dvojnásobný výkon v porovnání s herní konzolí Xbox360 aje zdaleka nejvýkonnějším mobilním zařízením s Androidem na trhu. Interní paměť levnější verze zařízení má jen 16 GB, ale připlácet cca 2 500 korun za variantu s 500GB SSD se příliš nevyplatí, protože si můžete dodatečné úložiště připojit sami prostřednictvím dvou USB 3.0 portů.
Shield Android TV sama o sobě přehraje všechny moderní formáty videa i zvuku, kromě licencovaného formátu AC3 (kodek lze doinstalovat). Podpora běžných formátů není žádná převratná vlastnost, ale je třeba zmínit, že Shield Android TV přehraje i video v rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu a HDR. Kde sehnat zdroj takového videa? Začít můžete u streamovací služby Netflix, jejíž klient je v zařízení již předinstalován. Rovněž je možné přehrávat 4K videa se 60 sn./s z YouTube. Z další multimediální výbavy můžeme zmínit ještě mediacentrum Kodi, které je určeno především pro přehrávání multimédií ze síťových disků, nebo server Plex, který funguje, dokonce i když je Shield Android TV v režimu stand-by. Z dalších multimediálních aplikací stojí za pozornost například i klient internetové televize Stream.cz nebo přehrávač VLC.
I když je možné do Shield Android TV instalovat jen velmi malou část z celkové nabídky Obchodu Play, možnosti zařízení tím zdaleka nekončí. Díky vestavěné podpoře protokolu Google Cast lze totiž Shield Android TV využít i k přehrávání obsahu mobilních aplikací ve smartphonech a tabletech, které Google Cast podporují, například fotografií z aplikace Fotky Google, která není pro Shield Android TV k dispozici.
Svoji příslušnost do herního světa prokazuje Shield Android TV jednak použitou hardwarovou platformou, ale také ovladačem Nvidia Shield Wireless Controller, který je součástí balení. Tento herní ovladač (gamepad) pak slouží nejen k obsluze zařízení, ale samozřejmě také k hraní her instalovaných z Obchodu Play nebo streamovaných prostřednictvím herní platformy GeForce NOW. Tato služba s měsíčním předplatným kolem 250 korun umožňuje hrát na Shield Android TV kry, které běží na výkonných serverech v Německu. Jedinou podmínkou je kvalitní internetové připojení s nízkou latencí. Výkon herní konzole v tomto případě nemusíte řešit. Do ovladače lze připojit i sluchátka a obsahuje také mikrofon pro hlasové vyhledávání. To mimochodem funguje velmi dobře i v češtině.
Nvidia nabízí k Shield Android TV i další příslušenství, a to v podobě stojánku, který je ale za 900 korun opravdu hodně drahý, dalších herních ovladačů za 1 600 Kč, ale především ovladače Nvidia Shield Remote za 1 500 Kč. Tento tenký ovladač s kovovým tělem slouží k pohodlnému ovládání multimediálních funkcí Shield Android TV, hlasovému vyhledávání a nechybí mu ani zdířka na sluchátka. Pouze dotykový ovladač hlasitosti, který se ovládá posunem prstu, vyžaduje při používání opravdu hodně trpělivosti. Pro ovládání hlavních funkcí zařízení lze však díky podpoře funkce HDMI CEC použít i běžný dálkový ovladač od televize nebo domácího kina.
Nvidia Shield Android TV je do značné míry unikátní zařízení, na kterém se těžko hledají chyby. Zmínit ale musíme nekompatibilitu některých her z Obchodu Play, které je sice možné instalovat, ale nerozumí si s herním ovladačem. Aplikací obecně není mnoho, situaci ale zachraňuje podpora Google Cast. V porovnání s příznivou cenou Shield Android TV je další příslušenství poměrně drahé.
Technická data
CPU / GPU / RAM |
Nvidia Tegra X1 / Maxwell 256 CUDA jader / 3 GB |
Úložiště |
16 GB |
Připojení |
Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO, Bluetooth 4.1, Gigabit LAN, HDMI, 2× USB 3.0, microUSB, microSD, Google Cast |
Video / audio |
až 4K s HDR / 7.1 surround, Dolby Atmos |
Operační systém |
Android 6.0 Marshmallow |
Spotřeba |
6–15 W |
Rozměry a hmotnost |
210 × 130 × 25 mm, 654 g |
Cena |
cca 5 500 Kč |