Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Philips 16B1P3302D – s tímhle přenosným monitorem můžete nechat notebook doma

Michal Bareš 07.02.2024

Lehký přenosný monitor váží jen kilogram a zdvojnásobí pracovní plochu. Tedy pokud máte notebook s USB-C konektorem. Anebo ještě lépe smartphone s desktopovým režimem.

Kapitoly článku

Nejen pro notebook ale i pro smartphone

Velmi podobný model tohoto 15,6” Full HD monitoru jsme testovali minulý rok, inovovaná verze nese označení Philips 16B1P3302D a nabízí velmi slušný obraz a hlavně dva USB-C konektory. K monitoru tak nemusíte připojovat jen notebook, ale i smartphone. Vlastníte-li smartphone schopný pracovat v desktopovém režimu a bezdrátový set a klávesnice, můžete na cestách pracovat i bez notebooku.

Monitor nemá integrovanou baterii, takže je nutné jej napájet z externího zdroje, kterým může být notebook, jehož USB-C port do monitoru posílá nejen obraz, ale i potřebnou elektrickou energii.

Z toho vyplývá, že k monitoru Philips 16B1P3302D lze připojit pouze přenosné počítače s USB-C (DisplayPort) konektorem s podporou technologií DisplayPort a Power Delivery. Spotřeba aktivního monitoru se pohybuje okolo pěti až šesti wattů, takže může zkrátit výdrž notebooku na baterii i o čtvrtinu. Novinka má ale naštěstí USB-C porty dva, takže lze monitor připojit k napájecímu adaptéru nebo powerbance. 

Philips 16B1P3302D
Externí monitor Philips 16B1P3302D se napájí pomocí druhého USB-C portu, použít lze klasický adaptér i externí baterii
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ještě lepší než připojit monitor k notebooku je ale spárovat jej s chytrým telefonem, který podporuje práci v tzv. desktopovém režimu. My jsme si monitor vyzkoušeli s telefony Samsung a jejich systémem DeX, podobnou funkci ale nabízí většina lepších smartphonů. K telefonu jsme poté přes Bluetooth připojili sadu bezdrátové klávesnici a myši a mohli jsme pracovat prakticky stejně, jako na jakémkoliv chromebooku.

Portová výbava

Kromě USB-C konektoru je na sklopném stojánku monitoru k dispozici ještě 3,5mm audiokonektor, takže k němu můžete připojit sluchátka nebo reproduktory. Monitor nemá integrované ozvučení, takže 3,5mm audiokonektor se může hodit.

Na stojánku lze zobrazovací panel naklápět do rozsahu 90°, může tedy ležet na stole i stát kolmo k pracovní desce. Uživatel prakticky nemá možnost řídit kvalitu obrazu, která je v novém modelu velmi dobrá. Samozřejmě nedosahuje profesionálních kvalit, ale na práci nebo sledování filmů při cestě v pohodě stačí.

Philips 16B1P3302D
V kombinaci s externí bezdrátovou klávesnicí a myší lze monitor Philips 16B1P3302D používat i pro desktopovou práci přes mobilní telefon
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Kvalita obrazu

V laboratoři jsme monitoru naměřili maximální svítivost na úrovni 272 cd/m2 při šachovnicovém kontrastu 152:1 s 64% pokrytím barevného prostoru sRGB a 55% pokrytím DCI-P3. Na venkovní použití ani na vážnější úpravu fotografií se monitor nehodí, ale běžnou práci zastane pohodově díky matnému povrchu se na něm neodráží světelné zdroje.

Externí monitor má 75Hz obnovovací frekvenci a 4ms dobu odezvy, takže jej lze použít i na strategické hry, na akční herní tituly ale vhodný není. Záda monitoru jsou příjemně pevná, takže dobře chrání zobrazovací panel a součástí dodávky je praktické přenášecí pouzdro. 

Technická data

Philips 16B1P3302D


Displej 15,6” / 1 920 x 1 080 / 75 Hz / IPS / matný / nedotykový

Max. jas / šach. kontrast 272 cd/m2 / 152:1

Výbava 2x USB-C, audio, Kensington Lock

Spotřeba (provoz / stand-by) 5,3 W / 0,1 W

Rozměry / hmotnost 390 x 232 x 6 mm / 1 036 g

Kvalita obrazu 1,9

Výbava 3,0

Spotřeba 2,0

Cena cca 5 500 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud