Existují malé monitory, velké monitory a potom je zde Philips Evnia 42M2N8900. Ještě před pár lety jsme 42” úhlopříčku považovali za solidní televizor a obraz jsme sledovali ze vzdálenosti několika metrů. Toto je ale moderní OLED panel, který je určený na herní nebo pracovní stůl a sledujeme jej z běžné vzdálenosti cca jednoho metru.
Ohromná úhlopříčka samozřejmě znamená i velké rozměry a hmotnost. Monitor sice ještě stále unese jeden člověk, ale i dáky mohutnému a těžkému stojanu s ním není snadná manipulace. Velký stojánek navíc zabere velkou část běžného pracovního stolu a neumožňuje monitor přisunout až na kraj nebo ke stěně. Zajímavou možností je tedy montáž na zeď.
Herní monitor Philips Evnia 42M2N8900 má nejen skvělý OLED obraz, ale i zadní osvětlení Ambiglow, foto: Michal Bareš, Chip
Další daní za rozlehlou obrazovku je horší přístup k portům, které se nachází na zadní straně monitoru a bez vizuální spolupráce do nich kabely nazastrčíme. Monitor lze sice lehce natočit, ale přesto doporučujeme kabely zapojit ještě před umístěním monitoru na stůl. Spokojeni jsme ale byli s možností výškového nastavení zobrazovacího panelu v rozsahu od 6 do 16 cm nad pracovní plochou.
Při běžné práci ovládání monitoru usnadňuje dálkový ovladač, který slouží jak pro pohyb v OSD (lokalizováno do češtiny), tak k volbě vstupů, regulaci hlasitosti a jasu nebo volbě provozních režimů. Dálkové ovládání by sice mohlo u takto luxusního monitoru působit kvalitnějším dojmem, ale jsme rádi, že tu je. Pokud jej někam založíte, nachází se vpravo vzadu na monitoru ještě klasický ovládací joystick, ale je opravdu špatně přístupný.
OSD menu monitoru Philips Evnia 42M2N8900 nabízí bohaté možnosti nastavení a je lokalizováno do češtiny, foto: Michal Bareš, Chip
OLED obraz na jedničku
Nejdůležitějším důvodem pro nákup tohoto monitoru je ale parádní velkoplošná OLED obrazovka s 4K rozlišením a maximální 138Hz obnovovací frekvencí. Tyto parametry spolu s nadstandardně velkými 178° pozorovacími úhly a vynikající zvukovou kvalitou dvou reproduktorů monitor předurčují ke hraní a sledování videa.
OLED panely jsou vynikající volbou nejen pro extrémní kontrast a jasné a zářivé barvy, ale uživatele mohou oslovit i nízkým vyzařováním modrého světla a s tím spojenou nižší únavou zraku. Produkovaný obraz je vskutku parádní, maximální jas OLED panelu dosahuje v HDR režimu 450 cd/m2 (v běžném se pohybuje okolo 150 cd/m2, ale to s ohledem na typ panelu zajišťuje skvělou viditelnost) a lze jej regulovat od minima umožňujícího pohodlnou noční práci nebo zábavu až po práci na přímém slunci. K tomu pomáhá i příjemný matný povrch obrazovky, na které nevznikají nežádoucí odrazy.
10bitové barvy jsou syté a jasné a monitor splňuje parametry pro HDR, takže fotografie a filmy vypadají skvěle, vzhledem k tomu, že velkou zobrazovací plochu sleduje uživatel z blízka, monitor má schopnost jej vtáhnout do děje. To platí ale hlavně o hrách. Monitoru jsme v laboratoři naměřili 97,8 % barevného HDR prostoru DCI-P3, standardní sRGB pokrývá více než stoprocentně.
Mohutný stojan monitoru Philips Evnia 42M2N8900 umožňuje výškové nastavení i natáčení monitoru do stran, foto: Michal Bareš, Chip
Díky extrémně krátké době odezvy na úrovni 0,1 ms (GTG) a rychlé obnovovací frekvenci se monitor ideálně hodí ke hraní akčních a sportovních her. Pokud máte dostatečně výkonný počítač, můžete si užívat 4K zábavu až se 138Hz FPS. V menu monitoru lze nastavit nespočet herních vychytávek, od sledování aktuálního FPS, přes adaptivní synchronizaci, až po zobrazení záměrného kříže.
Monitor má z výroby řadu herních a provozních režimů. Jsou zde jak pracovní (standardní, LowBlue, Eco, EasyRead), tak herní režimy (FPS, RTS, závodní, Hra1, Hra2 a konzolový), nechybí ani mód pro sledování filmů.
Portová výbava je moderní a bohatá, kromě dvou HDMI 2.1 zdířek zde najdeme i DisplayPort 1.4 a USB-C konektor s podporou přenosu dat, videa i napájení. USB-C konektor podporuje režim DisplayPort Alt a Power Delivery 3.0 s až 90W dobíjením.
Vedle vidokonektorů se dále nachází 3,5mm audiozdířka a USB rozbočovač s čtyřmi USB-A porty, který lze použít i jako KVM přepínač. Na obrazovce lze sledovat signál z jednoho, nebo ze dvou obrazových zdrojů (PiP, PbP).
Dálkové ovládání monitoru Philips Evnia 42M2N8900, bohužel chybí tlačítko na ovládání Ambiglow, foto: Michal Bareš, Chip
Zkušenosti z testu
Od monitoru jsme měli velká očekávání, která z hlediska kvality a rychlosti obrazu naprosto splnil. Během testu jsme se ale potýkali s drobnými nevysvětlitelnými záhadami. Hlavní z nich se týká připojení přes USB-C kabel, které nám poměrně často vypadávalo a nefungovala u něj automatická detekce signálu. Po čase jsme raději notebook připojili přes HDMI a z USB-C jej jen přes monitor napájeli. V takovém případě běžel obraz stabilně, notebook se dobíjel a fungoval i USB rozbočovač.
Monitor také občas svévolně mění intenzitu jasu. Po několika hodinách práce se najednou na několik desítek sekund ztmaví, aby se poté probral a vše šlo zase v pořádku. Pravidelně se nám monitor také v noci najednou probudil, rozsvítil se systém Ambiglow i obrazovka a za několik desítek sekund se zase vypnul. Předpokládáme, že to má co dočinění s automatickou údržbou OLED panelu, ale pokud spíte ve stejné místnosti, kde je monitor umístěn, může vás to nemile překvapit. Čekali jsme také intenzivnější výkon Ambiglow LED diod, přes den není zadní osvětlení moc vidět.
Technická data
Displej / rozlišení | 41,5" / 3 840 x 2 160 bodů / matný / OLED / 138 Hz |
---|---|
Max. jas / kontrast | 450 cd/m2 / 1 500 000 :1 |
Doba odezvy | 0,5 ms |
Výbava | USB-C (PD, DP), HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, audio, reproduktory, 4x USB-A 3.2 |
Spotřeba – provoz / stand-by | 45-70 W / 0,2 W |
Cena | 35 390 Kč |
CHIP výborný (1,1) |