Samsung Galaxy Z Flip 6 zaujme na první pohled velkým venkovním displejem s rozšířenou nabídkou funkcí. Působivý je i vnitřní 6,7” OLED displej, který plynule posouvá obsah při 120 Hz. Větší baterie zajišťuje příjemnou výdrž přes 14 hodin.
Duální fotoaparát pořizuje velmi dobré 50MPx snímky a natáčí filmy v 4K, ale stejně jako u minulého modelu nám hodně chybí optický zoom, který by zařízení přinesl lepší celkové bodové hodnocení. Na druhou stranu v zavřeném stavu zachycuje Flip6 pomocí hlavního fotoaparátu dokonalé selfie snímky, což zamýšlená cílová skupina zákazníků tohoto telefonu možná ocení víc.
Výbava je moderní a bohatá a dokonalý je i pocit ze skládání telefonu. Linka ohybu vnitřního displeje je sotva viditelná nebo patrná. Výkonný Snapdragon 8 Gen 3 “for Galaxy” je shodný jako s modely S24, ale při dlouhodobé zátěži jeho výkon v případě Flip6 klesá téměř na polovinu.
Widgety na vnějším displeji jsou užitečné a pomocí malého triku můžeme i na menším čtvercovém displeji provozovat veškeré aplikace, i když pouze při 60 Hz. Cena je sebevědomá, ale momentálně se jedná o nejlepší skládací telefon flipového typu na trhu, takže je i opodstatněná. Koneckonců Samsung připravuje pravidelně zajímavé akce.
Malý skládací telefon je stále lepší
Samsung Galaxy Z Flip6 se na první pohled od svého předchůdce téměř neliší (test Galaxy Flip5 najdete zde), ale to je spíše dobrá zpráva. 3,4” vnější displej s rozlišením 748 x 720 pixelů je prakticky stejný, ale v šesté generaci zobrazuje několik dalších widgetů.
Běžné aplikace, jako jsou například Mapy Google nebo YouTube, lze na vnější obrazovce také používat.
Pokud chcete svůj Flip otevírat co nejméně, můžete spustit všechny nainstalované aplikace na venkovním displeji prostřednictvím aplikace „Good Lock“, kterou lze zdarma stáhnout z obchodu Galaxy Store. Tato aplikace nabízí celou řadu utilit pro lepší využití externího displeje, mimo jiné nástroj MultiStar, ve kterém můžete vybrat, jaké aplikace chcete zobrazit na externím displeji.
Jakmile ale Galaxy Z Flip6 otevřeme, objeví se před námi krásný 6,7” vnitřní displej s Full HD Plus rozlišením (1 080 x 2 640 bodů) a téměř nerozeznatelnou vlnkou ohybu. Vnitřní displej pracuje s obnovovací frekvencí až 120 Hz, ten venkovní má maximum pouze na 60 Hz, ale vzhledem k tomu, že je pouze orientační a při serióznější práci nebo hraní telefon stejně otevřeme, tak to zase tak moc nevadí.
Oba OLED panely jsou z hlediska kvality naprosto přesvědčivé. V laboratoři i při praktickém používání prokázaly vysokou ostrost obrazu, velmi široké pokrytí barevného prostoru, jasný kontrast a v případě většího vnitřního displeje i extrémně vysoký maximální jas až 1 929 cd/m². Vnějšímu displeji jsme naměřili maximální jas až 1 454 cd/m², který rovněž zajišťuje dokonalou čitelnost i na přímém slunci. Za zmínku stojí, že oproti loňské generaci se maximální jas obou displejů zvýšil o čtvrtinu, což je opravdu značný meziroční skok.
Baví nás ho skládat i otevírat
Skládací mechanismus nového Galaxy Flip6 je skvělý a návykový. Pant působí kvalitně a zavírání či otevírání Galaxy Z Flip6 probíhá bez sebemenšího úsilí, často jsme jej během testu otevírali a zavírali jen tak pro radost.
Telefon lze zavírat jednou rukou, ale raději jsme tak činili s nasazeným ochranným krytem, bez něj je tělo telefonu poměrně kluzké a při manipulaci jednou rukou jsme se báli nechtěného pádu. Obal je sice za příplatek cca 650 Kč a poněkud zvětšuje rozměry a hmotnost telefonu, ale telefon se s ním lépe ovládá, neklouže a získává lepší ochranu před pádem.
V zavřeném stavu je Galaxy Z Flip6 i bez obalu poměrně tlustý, včetně výstupku fotoaparátu má tloušťku 16,8 milimetrů, i zde se nám líbil obal, který jinak vystupující čočky fotoaparátu převyšuje a chrání. Telefon se ale ve složeném stavu skvěle drží a ovládá. V zavřeném nebo polootevřeném stavu jej budou majitelé používat hlavně pro pořizování super selfie nebo pro rychlou kontrolu příchozích zpráv a defaultně nastavených widgetů (počasí, kalendář, budíky, fitness údaje, kalkulačka…).
Využitelnost vnějšího displeje lze ale snadno rozšířit jak přidáním dalších widgetů, tak aktivací aplikace MultiStar, ve které můžete na vnější obrazovku umístit zástupce všech instalovaných aplikací, jež se budou zobrazovat stejně jako na hlavním displeji, ale samozřejmě na omezeném prostoru a rozlišení.
Přidání aplikací na vnější displej umožní telefon při pasivním sledování notifikací, navigaci nebo poslechu hudby prakticky neotevírat, ale to by přece jen byla škoda, protože vnitřní displej je tak povedený, že si také zaslouží také své místo na slunci.
Nové chlazení, staré problémy
Skládací smartphony mají často problém s chlazením. Z tohoto důvodu obvykle při delším intenzivním vytížení snižují výkon mnohem dříve než běžné smartphony. Přestože Samsung v Galaxy Z Flip 6 používá nový systém chladících komor, problém s poklesem výkonu jsme během testu opět zaznamenali.
Na jednu stranu je to škoda, protože tato miniaturní sympatická skládačka s procesorem Snapdragon 8 Gen 3 „for Galaxy” v kombinaci s 12 GB RAM nabízí za ideálních podmínek stejný výkon jako S24 Ultra. Představuje to nejlepší, co lze momentálně do telefonů s Androidem použít, takže není divu, že Flip6 bez zadýchání zvládá jakékoliv aplikace i v intenzivním multitaskingu a problém mu nečiní ani nejnáročnější 3D hry, jako je například „Genshin Impact“.
Galaxy Z Flip6 dosahuje skvělých výsledků i v benchmarkových testech. Při delší plné zátěži v testu 3DMark Stress Test však po 20 minutách kvůli teplotě snížil výkon na méně než polovinu původního skóre. V praxi si toho ale asi nikdy nevšimenete, protože i po snížení je výkon stále na velmi dobré úrovni.
Srovnání výdrže na baterii
Samsung Galaxy Z Flip6 vs. flipová konkurence
Samsung Galaxy Z Flip6 | 14 hodin a 15 minut |
Samsung Galaxy Z Flip5 | 13 hodin a 11 minut |
Motorola Razr 40 Ultra | 11 hodin a 4 minuty |
Motorola Razr 40 | 10 hodin a 52 minut |
Samsung Galaxy Z Flip4 | 10 hodin a 41 minut |
Samsung Galaxy Z Flip3 5G | 8 hodin a 41 minut |
Výborná výdrž na baterii, poněkud delší dobíjení
Samsung v letošním Flipu zvýšil při zachování stejné hmotnosti kapacitu baterie na 4 000 mAh. To se nezdá, jako moc vysoká hodnota, ale i disponuje tato skládačka telefon vynikající výdrží na baterii. Při testu s otevřeným vnitřním 6,7” displejem jsme v našem standardním srovnávacím testu při 60 Hz naměřili výbornou hodnotu 14 hodin a 15 minut. Při displeji nastaveném na pevných 120 Hz vydrží baterie 12 hodin a 42 minut. Pokud určitou dobu používáte telefon pouze v zavřeném stavu s aktivním vnějším displejem, bude výdrž ještě delší.
Galaxy Z Flip6 lze nabíjet buď bezdrátově, nebo pomocí klasického USB-C kabelu. Nabíječka není součástí balení, takže jsme použili náš standardní adaptér, se kterým testujeme všechny telefony bez vlastního adaptéru. Pomocí něj se za 30 minut zařízení dobije na 52 procent. Rychlost dobíjení pak ale klesne a baterie se naplno dobije až po 117 minutách. To znamená, že vyklápěcí telefon se nabíjí výrazně pomaleji než většina běžných smartphonů a sotva rychleji než jeho předchůdci.
Vysoce kvalitní duální fotoaparát pro všechny situace
Hlavní duální fotoaparát telefonu Samsung Galaxy Z Flip6 s 50MPx snímačem hlavního objektivu a 12MPx ultraširokoúhlým snímačem je srovnatelný s kvalitou snímků pořízených Galaxy S24. Body fotoaparát ztrácí za absenci optického zoomu, který bychom rádi vyměnili za ten ultraširokoúhlý.
Naše testovací fotografie vykazují realistické barvy, dobrou ostrost a pěkný kontrast. Potěšil nás i dynamický rozsah a detailní zobrazení světlých i tmavých oblastí.
Celkově jsou fotografie o něco tmavší a méně světlé než snímky řady Galaxy S nebo iPhone 15 Pro. Jsou velmi podobné fotoaparátu bratrské skládačky Galaxy Z Fold6, kterou také momentálně testujeme, a kvalitou překonávají veškeré skládací “flipové” telefony od konkurence, které jsme měli doposud možnost vyzkoušet. Kromě jediné skládačky, kterou je loňský Samsung Galaxy Z Flip5. Oproti přímému předchůdci se snímky z Flip6 jeví o něco méně ostré a také tmavší.
Je také škoda, že Galaxy Z Flip6 postrádá teleobjektiv s optickým zoomem. Přiblížení je tedy pouze čistě digitální a dokáže vzdálenější objekty přitáhnout až 10násobně. Ztráta na kvalitě je při větším digitálním zoomu patrná, ale výsledky jsou stále velice použitelné. Noční režim také není úplně na úrovni současných vlajkových lodí, ale opět je rozdíl drobný a noční snímky jsou v pohodě použitelné. Fotoaparát dokáže výborně prosvítit tmavé scény, ale patrná je barevná aberace a umělá kompenzace šumu v texturách. Videa lze natáčet až v v rozlišení 4K při 60 fps.
Jak je u skládacích smartphonů zvykem, hlavní fotoaparát můžeme v polorozloženém stavu využít i pro selfie snímky. Díky 50MPx hlavnímu objektivu Galaxy Z Flip6 můžete pořizovat obzvlášť kvalitní autoportréty, které nenajdou mezi klasickými smartphony konkurenci.
Mobilní telefon lze samozřejmě postavit ve formě stanu nebo pod úhlem 90 stupňů a aktivovat závěrku pomocí gest rukou. Zoom automaticky ostří na osoby, ale zároveň dokáže ponechat i ostré pozadí. Velmi dobré jsou i snímky z 10MPx displejového fotoaparátu.
Moderní výbava a Galaxy AI
Přestože má Samsung Galaxy Z Flip 6 skládací konstrukci, tělo je vyrobeno velmi kvalitně a splňuje jak požadavky na ochranu proti vodě, tak i částečně proti prachu. Tělo má certifikaci IP48, takže zvládne dlouhé ponoření do vody a odolá větším předmětům, jako jsou například zrnka písku. Z hlediska kvality použitých materiálů a výroby spadá Flip6 jednoznačně mezi nejvyšší třídu.
Špičkový výbava se týká i oblasti bezdrátové komunikace, zařízení podporuje Wi-Fi 6E i mobilní komunikace po 5G sítích, Bluetooth 5.3 a nechybí NFC pro mobilní platby.
V souladu s moderními trendy Galaxy Z Flip 6 postrádá klasický konektor pro sluchátka a slot pro paměťové microSD karty. Reproduktory znějí velmi dobře. Galaxy Z Flip 6 může pracovat se dvěma telefonními čísly najednou, jedno je na fyzické nanoSIM, druhé pak ve formě eSIM.
Inovace se týkají i umělé inteligence Galaxy AI. Ta sice v českém rozhraní stále neumí tlumočit nebo překládat a upravovat texty, ale retuš a úprava fotografií funguje. Novinkou je například možnost nejen mazat a přesouvat objekty z fotografií, ale také převádět portréty osob na kreslené skici nebo používat umělou inteligenci k tvorbě nových objektů na fotografiích.
S touto funkcí lze užít spoustu zábavy, na portréty lze přidávat umělou inteligencí vytvořené vlasy nebo klobouky, ale v testované první produkční verzi většinou generování obrázků skončilo hlášením, že telefon neví, co má s nakresleným přídavkem udělat. O něco lépe tato funkce funguje u Foldu, který spolupracuje s perem S-Pen a umožňuje tak přesnější kreslení doplňovaných objektů než prst. Momentálně je tato funkce dostupná pouze pro nové skládačky Flip6 a Fold6, ale určitě se brzy dostane i do řady S24 a pravděpodobně i do modelů Flip5, Fold5 a do telefonů Galaxy S23.
Shrnutí
Galaxy Flip6 nepřináší oproti Flipu minulé páté generace žádné revoluční prvky, ale ve většině ohledů je lepší. Má příjemně delší výdrž na baterii, trochu předělaný rámeček těla a samozřejmě rychlejší procesor a výrazně vyšší svítivost displeje.
Na druhou stranu fotoaparát v současné verzi firmwaru hodnotíme o trochu níže než u minulého modelu, hlavně kvůli poněkud tmavějšímu ladění snímků, ale to se může s příchodem aktualizace změnit. Pokud jste spokojeným majitelem Galaxy Z Flip5, asi není důvod k upgradu, ale majitelé “čtyřky” už mají o čem přemýšlet. Každopádně je to v tuto chvíli nejlepší flipová skládačka na trhu.
Technická data
Samsung Galaxy Z Flip6
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,7" / 2 640 x 1 080 / AMOLED / 120 Hz + 3,6“ / 748 x 720 / AMOLED / 60 Hz |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 929 cd/m2 / 136 : 1 |
Pokrytí bar. prostoru DCI-P3 | 100 % |
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy (1x+3x+2x+2x, max. 3 390 MHz) / Adreno 750 / 12 GB |
Výbava | nanoSIM + eSIM, Wi-Fi 6E, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 50+12 / 10 Mpx, 4 000 mAh, indukční dobíjení, IP48 |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (222,13 GB) / ne / ano |
Výdrž na baterii LTE, 60 Hz / 120 Hz / dobíjení | 14:15 h:m/ / 12:42 h:m / 1:57 h:m |
PCMark 3.0 / GFX-Bench | 17 251 bodů / 158 fps |
3DMark WLE / Geekbench Multi | 4 821 bodů, 28,87 fps / 6 806 bodů |
Operační systém | Android 14 |
Rozměry a hmotnost | 165 x 72 x 17,3 mm, 187 g |
Výkon (20 %) | 1,0 |
Výbava (20 %) | 1,4 |
Výdrž na baterii (20 %) | 1,9 |
Displej (20 %) | 1,3 |
Fotoaparát (20 %) | 1,6 |
Cena | 28 990 Kč |