Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Samsung Neo QLED QN90B nahradí Xbox

Michal Bareš 10.11.2022

Nová generace QLED panelů se Samsungu opravdu povedla, kombinace Mini LED podsvícení a nového QLED panelu dává špičkový obraz, který převyšuje kvality některých OLED panelů. Navíc lze na televizoru hrát jako na Xboxu.  

Nová technologie totiž kombinuje nejen vysoký jas potřebný pro sledování videa během dne, ale nabízí i perfektní zpracování tmavých scén a černé barvy. Kvalitou obrazu testované 50” verze modelu QN90B jsme byli nadšeni. Televizor splňuje požadavky HDR10+ a díky až 144Hz obnovovací frekvenci a podpoře HDMI 2.1 jej ocení i nároční hráči. O vylepšení kvality obrazu a upscaling zdrojů s nižším než 4K rozlišením se stará nový procesor využívající umělou inteligenci, která vylepšuje upscaling i kontrast obrazu i zvuku. Líbil se nám nový antireflexní povrch zobrazovacího panelu, na kterém nejsou vidět odlesky externích světelných zdrojů.

Výborný je i zvuk, o který se stará zvukový systém s podporou Dolby Atmos. Líbilo se nám automatické řízení hlasitosti podle okolního hluku, díky kterému se televizor ve večerních hodinách automaticky ztiší a při venkovní zkoušce sirén se zvýší tak, aby přehlušil okolí. Televizor je vybaven systémem OTS+, který simuluje pohyb zvuku podle polohy objektu, který daný zvuk vydává.

Nové je i grafické provedení uživatelského rozhraní Smart Hub, které přehlednější, jednodušší a rychlejší. Dálkové ovládání je tradičně strohé, přibylo na něm tlačítko pro Disney+. Výbava televizoru odpovídá špičkové třídě, QN90B má duální DVB-T2/S2/C tunery, čtyři HDMI vstupy, dva USB porty, LAN, Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.2. Při provozu se spotřeba televizoru pohybuje okolo 65 W, v maximálním vytížení může dosáhnout až 175 W.  

img-20221110-114326-1

Samsung Neo QLED 50QN90B poslouží i jako Xbox konzole, zdroj: Chip

Televizor je ale zajímavý ještě něčím jiným, dokáže totiž nahradit hardwarovou konzoli Xbox. Díky instalované aplikaci Xbox (která je součástí sekce Gaming Hub) lze na parádní obrazovce hrát vybrané tituly z nabízky Xbox, ale uživatel musí mít předplacenou službu Xbox Game Pass Ultimate. Prostřednictvím aplikace se pak uživatel přihlásí ke svému Xbox účtu a může streamovat hru běžící na serveru Xboxu. O výpočetní a herní výkon se tak starají servery, do televizoru jen směřuje obraz, je to stejný princip, na jakém funguje streamování Xbox her do mobilního telefonu. Prostě jakobyste hráli na Xboxu, jen ho nemusíte kupovat.

K hraní je samozřejmě potřeba spárovat s televizorem ovladač. My jsme použili ten, který je dodávaný s konzolí Xbox Series X a lze jej koupit i samostatně za cca 1 400 Kč. Systém je ale kompatibilní i s vybranými modely Nvidia, Sony, Google nebo Logitech. Instalace a spuštění aplikace Xbox jsou snadné, stačí zadat emailovou adresu, pod kterou se uživatel přihlašuje k účtu Microsoft (a tedy i Xbox) a potvrdit heslo. Během doby, co jsme službu zkoušeli, jsme museli několikrát potvrdit identitu pomocí kódu z obrazovky a prohlížeče mobilního telefonu. 

img-20221110-120156-1

Samsung Neo QLED 50QN90B zvládne i nejnáročnější hry, zdroj: Chip

Nabídka streamovaných aplikací je bohatá, na výběr jsme měli z více než 400 titulů. Službu jsme zkoušeli na různých hrách, od leteckého simulátoru, přes adventury až po střílečky typu Far Cry a během testu jsme zažili okamžiky, kdy systém lagoval tak, že se nadaly hrát ani jednoduché hry, tak světlé chvíle, kdy bez problémů běhaly i nejnáročnější hry. Když šlo vše dobře, byly reakce bezdrátově připojeného ovladače v rámci konzolového světa prakticky okamžité. Službu jsme provozovali na 50palcovém televizoru Samsung Neo QLED QN90B, který byl většinu času k routeru připojen bezdrátově pomocí 5GHz Wi-Fi. Do routeru směřovalo jedno z nejběžnějších internetových připojení od Vodafonu, které poskytovatel označuje jako 50Mb. Abychom byli upřímní, doporučujeme spíše něco rychlejšího. Na okamžitou kvalitu herního zážitku ale nemá vliv jen rychlost připojení k internetu, ale také stav domácí sítě (kvalita Wi-Fi, případně drátové LAN připojení). A také záleží momentální vytíženosti herních serverů. Pokud jsme ale připojili televizor přes LAN a internet i servery běhaly ideálně, tak jsme si hraní na Xboxu bez Xboxu výborně užívali.  

 

Technická data

Obrazovka 50” / 3 840 x 2 160 bodů / Neo QLED

Rozhraní 4x HDMI, 2x USB, LAN, Wi-Fi 5, HDR 2000, BT 5.2

Spotřeba (spánek / provoz) 0.2 W / 65-175 W

Tunery 2x DVB-T2/S2/C

Reproduktory 2.2 / 40 W

Cena 34 990 Kč

CHIP výborný (1,1)

 

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud