Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Sony Xperia X

Michal Bareš 20.06.2016

Xperia X je povedený telefon, a byl by i výborný, kdybychom si nepamatovali, že firma Sony vyráběla i řadu Xperia Z, jejíž modely má Xperia X do budoucna nahrazovat, a kdyby navíc nebyl tak okatě předražený. 

Řada Z bývala vždy osazena tou nejlepší výbavou, svého času dokonce tak tvrdohlavě, že společnost Sony oznamovala nové modely ještě předtím, než se pořádně začaly prodávat ty předchozí. To je i jeden z hlavních důvodů, proč se divize mobilních telefonů tohoto výrobce ocitla až na pokraji zkázy. Když si to konečně uvědomili i v Sony, bylo už pozdě. Výrobce se nyní problém snaží řešit ne příliš logicky tím, že ruší svou vlajkovou řadu a nahrazuje ji o něco méně výkonnými modely X, čímž se prakticky stahuje ze souboje prémiových supersmartphonů.

Přesto se nová Xperia X dokázala zase o kousek blíž přiblížit ideálu chytrých telefonů. Designem a ergonomií na řadu Z plynule navazuje, a dokonce ji v lecčems vylepšuje, i když žádnou zásadní inovaci nepřináší. To je trochu škoda, možná by se u Sony mohli rozhodnout konečně přemístit čtečku otisků prstů z bočního vypínače na zadní stranu. Telefon se ale díky 5”úhlopříčce, malé tloušťce, zaobleným bokům a méně klouzavému kovovému tělu výborně drží v ruce a snadno se ovládá i jednou rukou. Umístění ovládacích prvků je stejné jako u řady Z, takže na pravém boku (při pohledu na displej) je pod vypínačem kolébka ovládání hlasitosti a pod ní hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu. Na pohled, pohmat a dotyk by tak Xperia X mohla klidně spadat do řady Z. To samé platí o špičkovém Triluminos displeji s Full HD rozlišením,  jemností 444 ppi a velmi vysokým jasem, díky němuž je panel bez problému čitelný i na slunci. Obraz na displeji nám připadá až moc laděný do modra, trochu teplejší barva by neuškodila. Pět palců a „pouze“ Full HD rozlišení nám nevadí, rozdíl dvou desetin palce není příliš znatelný a Full HD stačí na vše, na co stačí i procesor a použitá grafika, navíc se pozitivně projevuje na výdrži baterie.

web-screen-sony-xperia-x

Hlavní rozdíly, které telefon odsouvají ze špičkové úrovně na lepší střední třídu, tak najdeme pod povedenou kapotou. Nejsou tak výrazné, aby se negativně projevily na plynulém chodu a okamžitých reakcích telefonu, ale výsledky výkonnostních testů jsou o trochu nižší. Přesto je nám použitý šestijádrový Snapdragon 650 sympatický. V kombinaci s 3 GB RAM zajišťuje bohatý dostatek výkonu, navíc je šetrný na baterii. Výkon grafiky Adreno 510 je ale trochu zklamáním. Xperie Z byly vždy dělány na hraní, o verzi X přívlastek „herní“ neplatí. Na většinu titulů samozřejmě stačí, ale už musíme počítat s občasným trháním, s výhledem na VR budoucnost je grafika slabá. Pokud má ale tento telefon sloužit jako pracovní nástroj, výkonového rozdílu mezi Xperií Z5 a X si nevšimnete, jenže to byste si nevšimli ani v porovnání s rok a půl starou Xperií Z3.

Vzhledem k nepříliš vysoké kapacitě 2 620mAh akumulátoru má telefon dobře zvládnutou optimalizaci spotřeby, tedy ve většině případů použití. Zatímco se staženým jasem displeje (i tak je skvěle čitelný) zvládl v PCMarku 8 pracovat na baterii přes 10 hodin, v praktickém použití bohatě vydržel na plný hektický pracovní den a večer mu zbývala ještě cca čtvrtina kapacity. Velkou spotřebu ale telefon prokazuje při natáčení videa. Kvůli opravdu vysokému jasu na úrovni 526,8 cd/m2 telefon ztrácel v testu výdrže při práci s internetem, který provádíme na maximální úrovni displeje. V něm vydržel jen trochu přes šest hodin. Při telefonování pak můžete počítat minimálně se sedmi a půl hodinami, plné nabití akumulátoru prostřednictvím dodávaného adaptéru zabere 3 hodiny a 10 minut.

Vlajkové modely Sony Xperia vždy výborně fotily, a i když ani model X nefotí špatně, nad konkurencí už nevyčnívá. 1 /2,3“ snímač s 23Mpx rozlišením má příjemně rychlé ostření (0,43 s) a za dobrého světla produkuje dobře prokleslené a detailní snímky téměř bez šumu (na testovací fotografii jsme rozpoznali 2 127 párů linek). Za šera už se šum dostavuje, a i když jsou detaily stále ostré, na Galaxy S7 nebo i na Huawei P9 za horších světelných podmínek nemá. Možná by Sony mělo zvážit návrat k nižšímu rozlišení. Chybí nám možnost záznamu videa ve 4K rozlišení, Full HD ale zvládá i při 60 fps. Co nám hodně chybí, je absence vodotěsnosti a voděodolnosti. Xperia X ve specifikacích neuvádí podporu žádného IP standardu. Opravdová škoda a další zbytečně opuštěná pozice.

Technická data

Mobilní sítě                       GSM, EDGE, UMTS, VoLTE, LTE Cat 6

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   5“ / Triluminos / 1 080 x 1 920 bodů

CPU / GPU / RAM           Snapdragon 650 (6x 1,8 GHz) / Adreno 510 / 3 GB

Výdrž akumulátoru (hovor / on-line)     7:24 / 6:02 h

Rozhraní                             Wi-Fi 802.11ac, microUSB, BT 4.2, NFC

SAR                                       0,72 W/kg

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)           32 GB (18,1 GB) / microSD / ano

Displej (max. jas / kontrast)       526,8 cd/m2 / 130:1

Fotoaparát (zadní / přední)                        22,9 Mpx / 13 Mpx, 74,8°

PCMark                               4 546 bodů / 10:33 h:m

3DMark (ISU) / Antutu                 17 636 / 76 484 bodů

Operační systém             Android 6.0.1

Rozměry a hmotnost                    14,0 x 7,0 x0,75 cm,155 g

Cena                     15 990 Kč

CHIP                      dobrý (1,6)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme