Nejvyšší řada televizorů Sony používá QD OLED panel, který pro ní vyrábí Samsung. Tento panel kombinuje modré OLED s červenými a zelenými Quantum Dot krystaly, které známe z konkurenční LCD technologie.
Zajímavá technologie obrazovky, skvělé hodnoty
Subpixely obrazového panelu 4K televizoru Sony XR-55A95K jsou uspořádány do trojúhelníkové matice. Na vrcholu matice se nachází o něco větší zelený pixel a pod ním jsou umístěny červený a modrý pixel. Tímto uspořádáním se technologie QD OLED jasně liší od klasických OLED panelů, kde jsou bílé, červené, modré a zelené subpixely umístěny vedle sebe v horizontální řadě.
Při měření obrazu nás Sony XR-55A95K překvapil především širokým barevným rozsahem. Zatímco jiné špičkové televizory zaplňují se štěstím 100 % barevného prostoru DCI-P3 (HDR), tento televizor Sony tuto hodnotu výrazně překračuje a dosahuje dokonce 123% pokrytí HDR prostoru. Zejména v případě zelené a červené barvy proniká daleko do vyššího barevného prostoru BT.2020.
Budete-li na televizoru Sony XR-65A95K sledovat současné HDR filmy v kinematografickém režimu, vysokého barevného rozsahu si asi ani nevšimnete. Pokud však přepnete do režimu živých barev, obraz se najednou stane mnohem barevnější.
Sony Bravia XR-55A95K, foto: Sony
Bez bílých subpixelů si barvy zachovávají svou barevnost i při vysoké úrovni jasu a neblednou. S naměřenou hodnotou 1 042 cd/m² v režimu živých barev představuje tento QD OLED špičku mezi současnými televizory, dokonce i v režimu Cinema jsme stále naměřili úžasnou svítivost 960 cd/m².
Takový jasový výkon je potřeba hlavně pro zvýraznění světelných zdrojů, jako jsou světlomety automobilů, ale dostatečné rezervy obrazovky se hodí i při sledování obsahu při intenzivním denním světle. Televizor mimochodem nepodporuje HDR10+, protože v HDR režimu se Sony spoléhá výhradně na technologii Dolby Vision.
Úprava panelu pro dosažení vysokého maximálního jasu se lehce negativně projevuje tím, že tmavé odstíny šedé na okolním světle ztrácejí svou sytou černou barvu, charakteristickou pro OLED panely. Výhodou kvantových bodů ale je, že rozptylují světlo do všech směrů, a proto povrch této QD OLED obrazovky odráží mnohem méně paprsků než běžné OLED panely. Ve tmě jsme naměřili poměrně vysoký šachovnicový kontrast 234:1. Jak je pro OLED typické, kontrast a barvy zůstávají stabilní i při velmi širokých pozorovacích úhlech. Herní latence 17 milisekund není nijak rekordní, ale stačí i pro náročnější hráče.
Výborné hodnocení televizor získal i při subjektivním sledování obrazu. Full HD obraz z televizních kanálů nebo Blu-ray disků se výborně škáluje na rozlišení 4K. Při rychlých pohybech se kontury nezdvojují a zaznamenali jsme pouze minimální blikání, například když fotbalový míč letí před nestabilním pozadím. Všechny detaily jasných částí našich testovacích sekvencí rozlišuje Sony téměř dokonale dokonce i ve 4K kvalitě, v tmavých scénách se slévají pouze dvě nejtemnější části.
Unikátní rozložení obrazových bodů QD OLED panelu. Foto: Michal Bareš, Chip
Trojúhelníkové uspořádání subpixelů se zelenou barvou nahoře a červenou a modrou barvou dole je však také příčinou efektu, který může při pohledu zblízka působit rušivě. Při velmi silném kontrastu se na delších rovných hranách objevují barevné okraje o šířce půl pixelu. Při pohledu zblízka je například na vodorovných okrajích bílých písmen na černém pozadí vidět zelenou linku nahoře a fialovou linku dole. Bohužel si toho všimnete i pokud budete chtít používat obrazovku Sony XR-55A95K jako počítačový monitor. Při obvyklé sledovací vzdálenosti okolo dvou metrů však již tento efekt nezaznamenáte, zvláště ne u pohyblivých obrázků.
Deatil subpixelů QD OLED panelu, foto Michal Bareš, Chip
I QD OLED panely mohou být při dlouhodobém zobrazování jasných obrazových prvků ohroženy tzv. vypalováním. Sony XR-55A95K se proti tomu brání mimo jiné speciální vrstvou, odvádějící teplo ze zadní strany panelu. Kromě toho televizor rozpoznává statické obrazové vzory, jako jsou loga kanálů, a po určité době snižuje jejich jas a střídavě posouvá jejich polohu o jeden pixel.
Pokud necháte hlavní obrazovku s menu televizoru otevřenou příliš dlouho, televizor ji za chvíli překryje spořičem obrazovky. Ten tvoří atraktivní fotografie a obrazy, takže člověk je téměř v pokušení nechat běžet spořič obrazovky neustále. Během klidových fází se čas od času spustí regenerační programy pixelů, proto byste nikdy neměli nechat televizor delší dobu odpojený od proudu.
Zvuk jde přímo z obrazu
Stejně jako některé ostatní špičkové OLED televizory od Sony je i tento model vybaven "akustickým povrchem". Dva velké 20W aktuátory způsobují neviditelné vibrace panelu a mění samotnou obrazovku v reproduktor. Díky dvěma 10W basovým reproduktorům na zadní straně přednáší Sony silný a čistý zvuk, který dalece přesahuje hlasitost místnosti.
Připočteme-li k tomu odraz zvuku od stěn a stropu, nabízí Sony i přesvědčivý prostorový zvuk. Mluvené slovo lze zvýraznit pomocí speciálního nastavení hlasu v menu zvuku. Čím víc hlasy posílíte, tím intenzivněji budou odděleny od hluku pozadí.
K Sony XR-55A95K lze samozřejmě připojit i zvukovou lištu, a to buď opticky, nebo prostřednictvím třetího konektoru HDMI s rozšířeným zpětným zvukovým kanálem (eARC). Akustický povrch TV pak funguje jako středový reproduktor. Analogový zvukový konektor zde nenajdeme, sluchátka je nutné spárovat přes Bluetooth.
Ve výbavě i kamera
Pokud jde o výbavu, Sony poskytuje XR-55A95K vše, co byste si mohli přát, a ještě něco navíc. Přepravu a nastavení televizoru je ale lepší svěřit profesionálům. S celkovou hmotností 47 kilogramů je televizor dvakrát těžší než srovnatelné obrazovky této velikosti. Za ohromnou hmotností stojí hlavně masivní kovový deskový stojan, který váží sám o sobě 20 kilogramů.
Mohutný kovový podstavec váží téměř 20 kg, foto: Sony
Tři zdvojené tunery přenášejí na obrazovku televizní signál ze satelitu (DVB-S2), kabelu (DVB-C) nebo antény (DVB-T2). Přístup k internetu je možný prostřednictvím LAN i Wi-Fi sítě, chytré telefony lze připojit přes Chromecast nebo AirPlay.
Další zdroje signálu je možné připojit pomocí čtyř HDMI portů, z nichž dva splňují standard HDMI 2.1, který ocení zejména hráči. HDMI 2.1 umožňuje přenos 4K obrazu při 120 Hz s proměnlivou snímkovou frekvencí (VRR) a automatickým snížením latence (ALLM).
Televize používá operační systém Google TV s bohatou nabídkou aplikací a streamovacích služeb. Netflix, Disney+ a Amazon Prime Video mají dokonce vlastní tlačítka na menším designovém kovovém ovladači, pro tradicionalisty je ale v dodávce i klasický černý Sony ovladač.
Druhý dálkový ovladač má méně tlačítek, ale zvládne skoro vše, foto: Michal Bareš, Chip
Samozřejmostí je možnost ovládání televizoru hlasem (pomocí asistenta Google) a zajímavá je i možnost ovládání gesty. Sony k televizi dodává kameru Bravia CAM s Full HD rozlišením, která se dá připojit na horní část rámu. Kromě ovládání gesty kamera umožňuje i videohovory pomocí aplikace Google Meet. Na 4K obrazovce ale video z kamery nevypadá moc dobře, čekali jsme trošku lepší kvalitu. Používáte-li kameru jen příležitostně, lze její objektiv zakrýt mechanickou krytkou.
Ve výbavě Sony XR-55A95K najdeme i webovou kameru, foto: Sony
Při standardním režimu obrazu jsme Sony XR-55A95K se při SDR obsahu pohybuje spotřeba zařízení okolo 110 W, při projekci HDR obrazu jsme naměřili hodnoty okolo 140 W, v pohotovostním režimu si TV řekne o 0,4 W. Sony na svých stránkách uvádí doporučenou cenu 69 970 Kč, ale televizor lze běžně sehnat za cca 55 000 Kč.
Technická data
Obrazovka | 55" / 3 840 x 2 160 bodů / QD OLED |
---|---|
Výbava | 2x HDMI 2.1, 2x HDMI 2.0, 2x USB, LAN, Wi-Fi, Miracast, AirPlay, BT, 2x DVB-T2/S2/C, 2x 20W + 2x 10W repro |
Max. jas / šach. kontrast |
1 042 cd/m2 / 231:1 |
Rozměry / hmotnost | 145 x 85 x 30 cm / 47 kg |
Pokrytí DCI-P3 (HDR) |
123 % |
Spotřeba (spánek / SD / HDR) | 0,4 W / 110 W / 140 W |
Cena |
55 000 Kč |
CHIP výborný (1,1) |