Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Toshiba Portégé Z30 - pracovní ultrabook

Michal Bareš 21.03.2014
info ikonka
Zdroj:

Toshiba představila nástupce 13,3“ ultrabooku Portégé Z930, který před více než rokem vynikal nad konkurencí nízkou hmotností, matným displejem, možností připojit LAN a VGA kabely bez redukce a 3G modemem.

web-toshiba-portege-z30-2-nahled

Toshiba Portégé Z30

Díky výše zmíněným vlastnostem a dostatečnému výkonu i výdrži představoval Portégé Z930 ideálního pracovního společníka, takže jsme na konci roku 2012 dva kusy zakoupili i pro redakční potřeby. Po více než roce používání jsme s nimi stále spokojení, i když jsme se kvůli subtilnímu šasi v případě obou ultrabooků již museli obrátit na servis. Snaha o co nejlehčí hořčíkové šasi totiž vedla Toshibu k použití až příliš tenkého krytu displeje a výsledkem byl jeden vyměněný displej a jeden prasklý rámeček displeje, naštěstí Toshiba v té době pořádala roční akci Záruka bez hranic, takže obě opravy byly bezplatné. Pravda je, že oba notebooky každý den přenášíme a v létě převážíme v batohu na kole. Asi jsme nebyli jediní, kdo se na Toshibu s reklamací obrátil, protože nová verze ultrabooku Z30 je již o poznání robustnější a má pevnější kryt displeje, což sebou přineslo i lehké zvýšení hmotnosti z 1 090 gramů (Z930) na 1 174 gramů (Z30), přesto se stále jedná o jeden z nejlehčích 13,3“ ultrabooků na trhu.

Lehkou změnou prošlo i šasi, které již nemá tak ostré hrany a rohy a snížení torzního namáhání displeje vyřešil návrat ke klasickým pantům, umístěným až na krajích displeje. Toshiba u nového modelu Z30 ještě posílila zaměření na profesionální a korporátní klientelu a ultrabook osadila dokovacím portem na spodní straně, díky kterému jej lze vložit do univerzální dokovací stanice Toshiba Hi-Speed Port Rep III. V souladu s tím, že se jedná o jeden z nejvyšších modelů v nabídce Toshiby, byl doplněn trackpoint, který jsme u předchozí verze postrádali. Namísto jednoho USB 3.0 a dvou USB 2.0 portů má nový model tři USB 3.0 konektory, zůstává plnohodnotný LAN a VGA port a přibyl dokonce slot na identifikační karty SmartCard. Oproti Z930, která měla většinu portů umístěnou prakticky na zadní straně se všechny konektoru na Z30 posunuly do stran, takže opravdu doporučujeme za cca 4 300 přikoupit dokovací stanici, na jejíž zadní straně najdeme bohatou nabídku konektorů (VGA, DVI, HDMI, DP, LAN, 4× USB 3.0, 2× USB 2.0).

web-toshiba-z30-v-dokovaci-stanici-nahled

Toshiba Portégé Z30 v dokovací stanici

Zůstala i klávesnice odolná proti polití, čtečka otisků prstů a TPM čip, ale bohužel zmizel 3G modem. Pozitivní inovace se projevila na klávesnici, na které se sice zmenšila Fn tlačítka (alespoň tam stále jsou), ale má o trochu větší, méně viklavé a přesnější klávesy s hrubším a méně klouzavým povrchem. Zvětšil se i touchpad, ale už je „promačkávací“, takže při výběru textů do bloku je lepší použít vrchní tlačítka trackpointu. Moc nechápeme, proč se ultrabook dodává bez krytky slotu pro paměťové SD karty, takže z boku do něj zeje díra. Vzhledem k jasnému korporátnímu zaměření bychom ocenili posuvnou krytku objektivu webové kamery, aby si jej paranoidní uživatelé nemuseli přelepovat leukoplastí.

Radost nám udělal matný displej, který je s ohledem na instalovaný operační systém Windows 7 nedotykový, v souladu s moderními trendy bychom ale ocenili vyšší rozlišení, ideálně 1600×900 bodů. V nabídce jsou modely s předinstalovanými systémy Windows 7 i Windows 8, přičemž v dodávce je pak instalační DVD disk s druhým OS.

Výkon Haswellu Core i5–4200U v kombinaci s 4GB RAM a 256GB SSD diskem stačí na všechny běžné aplikace, grafika HD Graphics 4400 pak v klidu zvládne veškerý multimediální obsah a dokonce i jednodušší 3D hry. Během testů jsme při v režimu pracovních aplikací naměřili výdrž akumulátoru v délce 6:32 hodiny a v režimu multimediálního použití 6:18 hodiny.

Michal Bareš

hwk-toshiba-z3-tabulka-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme