Přejít k hlavnímu obsahu

Test: ViewSonic X2000B-4K – laserový obraz, živé barvy a mohutný zvuk, teď s pořádnou slevou

Michal Bareš 30.11.2024

Není projektor jako projektor. Laserový 4K model ViewSonic X2000B-4K promění obývací pokoj v kino a nezabere skoro žádné místo.

Kapitoly článku

Laserové projektory dosahují vysoké svítivosti a jejich světelný zdroj vydrží bez výměny dlouhé roky. Testovaný ViewSonic X2000B-4K pak střílí obraz na stěnu z minimální vzdálenosti, a to v parádním 4K rozlišení s dokonalými barvami.

ViewSonic X2000B-4K vypadá už na první pohled spíše jako komponenta domácí hifi soupravy než jako projektor. Objektiv není umístěn klasicky na přední straně, ale v zadní části horní plochy. Nesměřuje navíc dopředu, ale šikmo vzhůru, díky čemuž dokáže promítat obraz s dostatečnou velikostí na vzdálenost pouze několika centimetrů od plátna nebo zdi. Nezvyklé jsou i dva mohutné reproduktory Harman Kardon, které tvoří výrazný designový prvek projektoru.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Balení projektoru ViewSonic X2000B-4K

Instalace

Zprovoznění projektoru je snadné a rychlé. Díky velmi krátké projekční vzdálenosti se ale projektor nemusí umístit doprostřed místnosti nebo promítat přes celou její délku, ale zařízení stačí jen umístit na komodu nebo stolek těsně u zdi, na kterou budete promítat. Vzdálenost od stěny je pak opravu krátká, již ze vzdálenosti 23 centimetrů od projekční plochy vytváří obraz o 100” úhlopříčce, což je větší plocha než jakou nabízí naprostá většina domácích televizorů, tedy alespoň těch s rozumnou cenou. Obraz může mít samozřejmě ještě větší velikost, stačí jen projektor posunout dále od zdi. Jakmile jej ale posunete o více než půl metru od zdi, už se na ní obraz s úhlopříčkou přes 150” asi ani nevejde.

Instalace a zprovoznění projektoru je snadné a rychlé. Po umístění do vhodné vzdálenosti a případně nastavení výšky nožiček (a tedy sklonu projektoru) přichází na řadu úprava lichoběžníkového zkreslení, které lze nastavit podle čtyř rohových bodů dálkovým ovladačem. Instrukce se zobrazují na plátně a jsou srozumitelné. V běžném provozu pak ale doporučujeme pohrát si ještě s podrobným nastavením obrazu, které má tento projektor velmi bohaté. Nechybí zde několik obrazových režimů, tři přednastavené energetické módy a například i nastavení kompenzace barevné stěny.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Testovací obrazec projektoru ViewSonic X2000B-4K
ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Rozhraní systému projektoru ViewSonic X2000B-4K

Nastavení vlastního operačního systému je intuitivní, projektor komunikuje i česky, i když ne všechny položky jsou přeloženy. Výhodou použitého systému je, že se nemusíte přihlašovat k žádnému účtu.

Oproti běžně používanému systému Google TV ale projektor nenabízí možnost instalace některých aplikací pro streamování filmů nebo sledování televizního programu. Na palubě je Netflix i YouTube, ale například Disney+ doinstalovat nejde, stejně jako některé lokální streamovací služby, jako je například Lepší TV nebo SledovaniTV. Pro sledování televize (například v případě sportovních utkání) je tak nutné využít některý z externích vstupů.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Portová výbava projektoru ViewSonic X2000B-4K

Portová výbava

Konektory pro připojení externích zdrojů jsou z velké části umístěny na straně směřující ke zdi, tedy na opačné straně než jsou reproduktory, prostor pro napájecí a další kabely je ale dostatečný a při správném otočení projektoru ke stěně je ani neuvidíte. V nabídce jsou dva HDMI 2.0 konektory, líbila by se nám sice podpora rychlejšího standardu HDMI 2.1, ale vzhledem k tomu, že projektor je to hlavně filmový a ne zcela herní (doba odezvy je 40 ms), to nevadí. Kromě dvou HDMI konektorů je zde i USB-A konektor a druhá USB-A zdířka se nachází na boku zařízení. Pak jsou zde dva 3,5mm audiokonektory pro vstup a výstup zvuku a LAN port pro zapojení do domácí sítě. K ní se ale můžete připojit i přes Wi-Fi s podporou 5GHz pásma a nechybí samozřejmě ani Bluetooth, tentokrát ve verzi 4.2.

Spokojeni jsme byli s širokou podporou přehrávaných titulů z USB-A flashky, zařízení nemá problém pracovat ani s 1TB externím diskem. Bezdrátové adaptéry lze použít i pro zrcadlení obrazu z počítače nebo chytrého telefonu. Možnosti připojení obrazu z externích zdrojů jsou tedy bohaté.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Detail reproduktoru a subwooferu projektoru ViewSonic X2000B-4K

Zvuk

Dominantním prvkem designu projektoru ViewSonic X2000B-4K je válcový tubus, na jehož koncích se nachází dva klasické a dva basové reproduktory Harman Kardon s celkovým výkonem 50 W (2x 10+15 W). Kvalita zvuku naprosto odpovídá barevnosti a živosti laserového 4K obrazu a během testu jsme s ní byli nadšeni. 

Zvuk dokáže být opravdu hlasitý i bez distorzí a díky subwooferům má dostatečnou hloubku a sílu. Při sledování filmů sotva v obývacím pokoji překročíte třetinu hlasitosti, pokud si pustíte koncert oblíbené kapely, můžete zvuk ještě o trochu zesílit a stále budete se zvukem naprosto spokojeni.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční projekce pomocí ViewSonic X2000B-4K
ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Denní projekce na větší vzdálenost

Obraz

4K rozlišení v kombinaci s laserovým světelným zdrojem o intenzitě 2 000 ANSI lm a kontrastu 3 000 000:1 produkuje naprosto dokonalý divácký zážitek, který překonává většinu televizorů. Důležité ale je, aby byl projektor umístěn v doporučené vzdálenosti od stěny, zvláště při sledování za dne v nezatemněné místnosti.

Pokud obraz roztáhnete na celou stěnu, je i za listopadového poledne obraz sice v pohodě sledovatelný, ale barvy a detaily tmavé jsou příliš naředěné. Při projekci na doporučenou 100” úhlopříčku je ale obraz i za dne dostatečně jasný. Pokud si pak pustíte film až večer v tmavé místnosti, barvy jsou naprosto syté a zářivé. Upscaling obrazu z nižšího na 4K rozlišení funguje skvěle.

ViewSonic X2000B-4K
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Ve standardním nastavení činí okamžitý příkon projektoru ViewSonic X2000B-4K cca 200 W

Spotřeba a hlučnost

V běžném provozním režimu se okamžitý příkon projektoru pohyboval okolo 200 W, což už je výkon, jehož odpadní energii je nutné aktivně odvádět, ale ani při dvouhodinovém sledování filmu nás ViewSonic X2000B-4K nerušil vlastním hlukem nerušil. Zaprvé je za běžných situací od diváka projektor vzdálenější než při klasické projekci přes místnost, za druhé pomáhají výkonné reproduktory. V běžném režimu se hlučnost projektoru pohybuje okolo 32 dB, v úsporném režimu pak okolo 30 dB.

Jak už jsme naznačili, spotřeba není malá, ale opět je dobré ji srovnávat s televizory podobných parametrů. Průměrných 200 W v běžném režimu se v “plném” režimu vyhoupne až k 250 W, v úsporném “Eko režimu” pak měřák většinou vykazoval spotřebu okolo 160 W.

Mohlo by vás zajímat

Shrnutí a upozornění

ViewSonic X2000B-4K je jeden z nejlepších domácích projektorů, které může zájemce o domácí filmové kino dnes pořídit. Nabízí extrémně jemné rozlišení, vynikající zvuk a vynikající možnosti připojení externích zdrojů. Díky extrémně krátké projekční vzdálenosti je možné jej postavit na místo, kde dříve stával televizor. Běžná cena okolo 67 000 Kč odpovídá výkonu a funkcím, ale skvělá zpráva je, že tento projektor lze v rámci letošního Black Friday sehnat s vynikající třetinovou slevou za 49 990 Kč.

Technická data

ViewSonic X2000B-4K


Projekční systém / rozlišení Laser / 3 840 x 2 160 bodů

Max. jas / kontrast 2 000 ANSI lm / 3 000 000:1

Pokrytí barevného prostoru 100% Rec.709

Projekční vzdálenost / úhlopříčka 8,2 – 52 cm / 65“ – 150“

Rozhraní Wi-Fi, Bluetooth, 2x HDMI 2.0 (ARC), 2x USB-A, 2x audio, 1x LAN

Životnost lampy 20 000 hodin

Spotřeba cca 160 W eco / cca 200 W standard / cca 240 W max

Rozměry / hmotnost 451 x 332 x 100 mm / 6,8 kg

Cena 67 000 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme