Pojďme nejprve k tomu nedůležitějšímu, což je u současných smartphonů schopnost fotografovat. X90 Pro je už třetí generací telefonů Vivo, které vznikly ve spolupráci se společností Zeiss, která působí v oblasti optiky už od 19. století. Cílem spolupráce bylo dosáhnout u fotoaparátu smartphonu co nejlepších snímků. Vývojáři tentokrát vsadili u hlavního fotoaparátu na jednopalcový optický snímač Sony IMX989 s rozměry 8,8 x 13,2 mm a rozlišením 50 Mpx, nový čip pro zpracování obrazu vivo V2 a vylepšenou optiku, včetně skleněných prvků.
Trojička aparátů
Hlavní fotoaparát má vysokou světelnost f/1,75, což umožňuje větší příjem světla na snímač s velkými pixely (3,2 μm). Oproti loňskému modelu X80 Pro se tak podle výrobce kapacita příjmu světla zvýšila o 43 %. Můžete si tak například troufnout fotografovat z ruky i za minimálního osvětlení a aparát nabízí například i noční sportovní režim.
Velký jednopalcový snímač a vylepšená optika jsou znát především na nočních záběrech. | Zdroj: Vivo Press Kit
Jednopalcové snímače jsme doposud viděli u kompaktních fotoaparátů nejvyšší kategorie, jako je Sony DSC-RX100 VII, Panasonic Lumix DC-FZ1000 II, nebo Canon PowerShot G5 X Mark II a rozhodně sluší i chytrému telefonu. Projeví se především na nočních záběrech, které mají množství detailů a nízký šum. To je nakonec vidět na ukázkových snímcích. Snímač toho je schopen zachytit mnohem víc, než lidské oko. Někdy jsou ale barvy příliš nerealistické, například když v noci vykouzlí modrou oblohu.
Kromě hlavního fotoaparátu má Vivo X90 Pro ještě další dva zadní fotoaparáty a samozřejmě přední selfie (32 MPx, f/2,45). Jde o 50Mpx portrétní fotoaparát s pevným ohniskem 50 mm a světelností f/1,6 a 108stupňový širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 12 MPx a světelností f/2,0. To je dostatečná výbava pro každou příležitost, i když samozřejmě větší zoom než 2X, který nabízí hlavní fotoaparát, by se hodil.
Množství fotorežimů
Stejně jako na loňském modelu X80 Pro si na X90 Pro můžete na hlavním fotoaparátu nastavit režim Zeiss Natural Color 2.0, který prezentuje barvy s větší autenticitou a přesností a přiblíží pořízené snímky tomu, co je vidět okem. Je to režim pro ty, kteří nechtějí jásavé barvy na Instagram, ale přirozené snímky.
Aplikace pro fotografování nabízí kromě režimu Pro, kdy si parametry můžete nastavit sami, i řadu dalších režimů, jako například Hvězdná obloha, Skupinové foto, Jídlo, nebo Dokument. Hodně je jich zaměřeno na noční fotografii, takže si snadno vyfotografujete Plynutí nočního provozu, Ohňostroj, Vodopády, nebo Hvězdné stezky a také na portrét – k dispozici je množství stylů a filtrů. V nabídce najdete ale třeba i efekt Zeiss Miniature Effect.
Buclaté bříško
Fotoaparát s jednopalcovým snímačem a také ty ostatní pochopitelně zaberou dost místa, takže celý foto modul vyčnívá z těla telefonu a má na rozdíl od loňského X80 Pro kulatý tvar a je o něco vyšší. Je krytý speciálním sklem, které by podle výrobce mělo přežít pád z dvojnásobné výšky než běžné hlinitokřemičité sklo. Tělo telefonu je kromě „boule“ vysoké asi 0,5 cm štíhlé a zadní strana potažená veganskou kůží, což je praktické proti vyklouznutí.
Celou přední stranu zařízení zaujímá mírně zahnutý 6,78palcový AMOLED displej s rozlišením 2800 × 1260 bodů, což je kupodivu méně, než měl loňský model. Kdo má rád věrné barvy, má poprvé možnost nastavit si Zesiss Natural Color Display. Toto nastavení zajišťuje, že vyfotografované barvy nejsou ve výsledku ovlivněny nastavením displeje. Displej nabízí barevný prostor 100% DCI-P3 a může pochlubit certifikacemi HDR10+ a SGS a má obnovovací frekvencí až 120 Hz. Pod displejem je čtečka otisků prstů.
Sázka na Mediatek
Vivo u vlajkové lodi tentokrát nevsadilo na Snapdragon od Qualcommu, ale na nejvýkonnější SoC od MediaTeku. Osmijádrový čip vyrobený 4nanometrovou technologiíje doplněn ještě vlastním čipem Vivo V2 pro zpracování fotografií a umělou inteligenci, 12GB pamětí LPDDR5X a 256GB úložištěm UFS 4.0. Výkonu Snapdragonu 8 Gen 2 sice tahle kombinace nedosahuje, ale výsledky nejsou vůbec špatné a často srovnatelné. Například v Geekbenchi dosáhlo Vivo skóre 1691/4266 a v 3DM Wild Life 3 750 (Samsung S32 Ultra má 1983/5113 a 3773). Z nedostatku výkonu tedy rozhodně nemusíte mít strach.
Nový model X90 Pro podporuje 120W Dual-Cell FlashCharge, což zvyšuje rychlost nabíjení i výdrž 4870mAh baterie. Použít můžete také 50W bezdrátové nabíjení FlashCharge, které bylo představeno u loňského modelu X80 Pro. V režimu rychlého nabíjení lze X90 Pro nabít na 50 % kapacity asi za 8 minut. V tzv. vyváženém režimu to trvá asi půl hodiny a je vhodné pro každodenní nabíjení, kdy baterie tak netrpí. Rychlost je to velmi pěkná a s výdrží na tom Vivo také není špatně.
Nové Vivo je velmi povedený fotomobil a jednopalcový snímací čip se v něm osvědčil. Potěší především milovníky nočních snímků a portrétů. Ostatní parametry a výbava se dají u vlajkové lodi očekávat a cena je vzhledem k nim přiměřená.
Technická data
Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) | 6,78“ / 2800 × 1260 /AMOLED / až 120 Hz |
---|---|
CPU / GPU / RAM | MediaTek Dimensity 9200 (8 jader, max. 3 GHz)+ Vivo V2 / 12 GB |
Výbava | 5G, Wi-Fi 6, BT 5.3, GPS, USB-C 3.2 Gen1, IR Remote, NFC, indukční dobíjení, IP68, čtečka otisků |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (220 GB) / ne / ano |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 10 867 bodů / 127 fps |
3DMark Wild Life Extreme | 3 750 bodů / 22,5 fps |
Operační systém | Android 13 |
Rozměry a hmotnost | 164 × 75 × 9 mm, 215 g |
Cena | 27 000 Kč |
CHIP výborný (1,2) |