Přejít k hlavnímu obsahu

Test: XGIMI Horizon S Pro – jasný laserový obraz i na stropě

Michal Bareš 05.11.2024

Kompaktní designový projektor s možností snadného natočení a automatickým nastavením lichoběžníkového zkreslení nás při testu potěšil překvapivě jasným 4K obrazem.

Kapitoly článku

Už při prvním pohledu do krabice naznačuje XGIMI Horizon S Pro své luxusní ambice. V designové krabici se nachází ještě designovější projektor spolu s externím napájecím adaptérem a dálkovým ovládáním. Zprovoznění projektoru je díky použitému systému Android TV 11 a plně automatickým nastavením obrazu hračka. I kdayž bychom dali raději přednost modernějšímu systému Google TV, ale o tom později.

Instalace

Zapojení projektoru je snadné, možná by se našel jednodušší způsob, jak jej propojit s domácí Wi-Fi, například prostřednictvím aplikace, ale zadat heslo pomocí dálkového ovladače nikoho nezabije. Potom už bude XGIMI Horizon S dělat jen samou radost.

Projektor stačí někam postavit a namířit na stěnu, o vše ostatní se postará sám. Provede si automatickou opravu zkreslení zaostří se a dokonce si změří barevnost projekční plochy, které uzpůsobí barvy. Líbilo se nám konstrukční řešení, díky kterému lze projektor snadno natočit jak do strany, tak i na výšku a během několika sekund tak může promítat například na strop.
 

XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Při nočním promítání se obraz projektoru XGIMI Horizon S Pro vyrovná obrazovce televizoru
XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Projektor XGIMI Horizon S Pro

Bohaté možnosti nastavení stojánku umožňuje zajímavě řešený stojánek, který lze při přenášení použít i jako madlo. Koneckonců projektor váží jen necelých 5 kg. Do stojánku se zapojí napájecí konektor z poměrně velkého adaptéru, díky kterému ale může být projektor tak malý a nemusí tak intenzivně ventilovat.

Ovládání

Na projektoru samotném nenajdeme žádná tlačítka, ovládání je svěřeno výhradně pohlednému dálkovému ovladači. Po zapnutí se motoricky stáhne část přední strany projektoru a objeví se objektiv, který je ve vypnutém stavu překrytý, takže se na něj nepráší a nepoškrábe se. Opravdu efektní řešení.

Kvalita obrazu

Kvalita projekce nás s ohledem na malé rozměry zařízení velmi příjemně překvapila. 4K obraz je dostatečně jasný i pro odpolední sledování v nezastíněné místnosti, i když vrcholné kvality projektoru samozřejmě vyniknou až večer. Na sledování odpoledního fotbalového zápasu nebo televizního vysílání výkon laserové lampy s maximální svítivostí 1 800 ANSI lm stačí, ale pokud si chcete podívanou pořádně užít, doporučujeme počkat na večer nebo noc.

XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Obrazec, kterým si projektor XGIMI Horizon S Pro automaticky koriguje lichoběžníkové zkreslení
XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Rozraní systému Android TV

Při nočním sledování je jas i rozlišení obrazu naprosto srovnatelné s televizorem, barvy, jas a kontrast jsou dokonce intenzivnější, jen v tmavých detailech má QLED nebo OLED panel televizoru navrch. V kategorii domácích designových DLP projektorů ale XGIMI Horizon S exceluje.

Zvuk a výbava

Kvalitě obrazu odpovídá i ozvučení s logem Harman / Kardon. Dva 12W interní reproduktory stačí na ozvučení obývacího pokoje, pokud byste potřebovali výkonnější zvuk, je nutné jej připojit přes Bluetooth nebo přes HDMI s podporou eArc, 3,5mm audiokonektor chybí. HDMI konektor je zde ale pouze jeden, takže při připojení eArc soundbaru přijdete o možnost drátového připojení Blu-ray přehrávače nebo herní konzole. Dva HDMI konektory by se nám líbily mnohem víc.

Na druhou stranu projektor podporuje bezdrátový přenos videa nejen přes Wi-Fi, ale dokáže zrcadlit obraz z počítače nebo telefonu přes Miracast a Chromecast. Vedle HDMI konektoru jsou dva USB-A porty pro připojení externího disku. V tomto ohledu jsme byli naprosto spokojeni, protože projektor neměl problém pracovat s 1TB externím SSD, za kterého jsme si pouštěli obsah v různých formátech. Integrovaný přehrávač podporuje většinu formátů, pokud by na něco nestačil, stačí z Obchodu Play stáhnout VLC.

XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční promítání XGIMI Horizon S Pro
XGIMI Horizon S Pro
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Projektor XGIMI Horizon S Pro nemá problém spolupracovat s 1TB externím diskem

Díky možnosti stahování aplikací z Obchodu Play jsme měli s jednou nepříjemnou výjimkou k dispozici všechny oblíbené streamovací platformy, mohli jsme sledovat videa na YouTube. To je všechno hezké, ale narazili jsme na jedno velké ale…

Bez Netflixu

Jelikož XGIMI Horizon S běží na starším systému Android TV, nemá předinstalovanou aplikaci pro streamování obsahu z Netflixu, a co je ještě horší, tuto aplikaci nejde ani stáhnout a nainstalovat. Milovníkům Netflixu tedy nezbude, než jeho obsah streamovat z jiného zařízení a promítat jej jako zrcadlený obraz, to však pravděpodobně nebude ve 4K rozlišení.

Ve standardním nastavení obrazu je projektor XGIMI Horizon S Pro příjemně tichý, rozhodně neruší ani při večerním sledování. V tomto režimu se spotřeba pohybuje od cca 90 W (SD obsah) po cca 130 W (HDR). Projektor ale můžeme přepínat do různých režimů, které ovlivňují jak barevné podání obrazu, tak i hlasitost a spotřebu projektoru. V maximálním módu je pak projektor velmi hlučný a spotřeba se blíží ke 180 W, ale obraz zas o tolik víc nevynikne. Většinu času jsme tedy projektor sledovali n běžném režimu, případně ve filmovém režimu, který lépe rozlišuje detaily v tmavých scénách.  
 

Technická data

XGIMI Horizon S Pro


Projekční systém / rozlišení DLP / laser / 3 840 x 2 160 bodů

Max. jas 1 800 ANSI lm

Projekční vzdálenost / úhlopříčka 101– 508 cm / 40“ – 200“

Rozhraní Wi-Fi 6, Bluetooth, 1x HDMI (eArc), 2x USB 2.0

Životnost světelného zdroje 30 000 hodin

Spotřeba 90-130 W

Rozměry / hmotnost 27,3 x 23,4 x 17,4 cm / 4,7 kg

Cena 37 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme