Přejít k hlavnímu obsahu

Těžký život práskačů

Josef Mika 19.06.2023

Ochrana oznamovatelů  příliš nefunguje ani v EU.

Chip 07/2023: Několik dní před svými třicátými narozeninami se americký občan Edward Snowden prozradil jako osoba odpovědná za únik informací z NSA. Počítačovému expertovi, který dříve sloužil v CIA, NSA a spolupracoval s jejich soukromými dodavateli, hrozí dodnes několik desetiletí vězení.

Novinářům v Hongkongu tehdy předal 1,7 milionu souborů. Činnost NSA v nich zdokumentovaná je tak hluboká a rozsáhlá, že i při desátém výročí odhalení lze připomenout jen malý výňatek. Všechny postupy se vztahují k době před Snowdenovým zveřejněním, takže se samozřejmě mezitím mohly změnit nebo skončit, anebo zdokonalit. V dokumentech se mimo jiné uvádí, že NSA jen v roce 2012 uložila přibližně 2,4 miliardy textových zpráv z celého světa. Americká tajná služba také odposlouchává a ukládá data z mobilních telefonů po celém světě.

Tajné služby mají k dispozici digitální nástroje k odposlouchávání komunikace na všech úrovních. Routery, servery a dalším hardwarem lze trvale manipulovat – a to i na dálku. Síťové technologie od amerických výrobců, které putují do zahraničí, lze při odesílání zachytit a zmanipulovat tak, aby komunikace dotyčného státu nebo korporace skončila přímo u NSA.

Chip dokumentuje, co se za těch deset let změnilo, jak odlišně instituce i jednotlivci přistupují ke svým datům. A také rozebírá novou evropskou ochranu oznamovatelů. Ochránila by dnes Edwarda Snowdena před trestním stíháním v členských zemí EU, včetně České republiky?

Více se můžete dočíst v červencovém Chipu, který je v prodeji od 21.7.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme