Úplně jednoduché to není: vyžaduje to trochu experimentování a instalaci pomocné aplikace
Napadlo vás někdy, že byste si spustili známé programy pro Windows na svém telefonu v Androidu? Jen tak to samozřejmě nejde, obě prostředí nejsou navzájem kompatibilní, takže oběma směry je potřeba si pomoci. Spustit androidové aplikace ve Windows už jde. Tento směr vývojáři už prošlápli dříve. Nyní to zkouší opačným směrem.
Projekt brazilského vývojáře se zaměřuje především na hry určené pro Windows, které lze pomocí aplikace spouštět i v mobilním telefonu. K dispozici je také grafická akcelerace. Autor ukazuje několik příkladů na svém kanálu YouTube. Nejste však omezeni pouze na hry, ale můžete experimentovat vlastně s jakýmkoli programem pro Windows.
Stáhněte si a instalujte aplikaci Winlator: to je most mezi oběma světy
Instalační APK balík aplikace Winlator si můžete stáhnout z vývojářského repozitáře GitHub, kam jej autor dal k dispozici. Také bychom vám doporučovali si pročíst užitečné tipy, které najdete také na GitHubu na stránce, která je věnována této aplikaci. Najdete je v sekci "Useful Tips".
Pokud byste si nevěděli rady, jak instalovat APK balíky na Android, docela hezky je to popsané například na serveru Lifewire.
U novějších verzí Androidu se můžete setkat s varovnou zprávou od antivirové kontroly PlayProtect, ale není třeba se obávat. Pokud byste si tedy chtěli tento projekt s otevřeným zdrojovým kódem (open source) vyzkoušet, budete vyzváni k výslovnému schválení instalace.
Vlastní instalace by měla proběhnout rychle. Po jejím prvním spuštění se ještě provede nastavení konfigurace systému, což chvilku zabere, ale hned poté už je Winlator připraven k použití.
Příprava kontejneru Winlatoru
Nepodlehněte zklamání z prvního dojmu. Po nastavení a spuštění Winlatoru uvidíte pouze prázdné okno a nabídku. O mnoho více toho v základní konfiguraci není.
Takzvané kontejnery si musíte nastavit sami. Jedná se v podstatě o oddělená prostředí, ve kterých poběží Windows programy. Kontejnery přidáváte ve stejnojmenné oblasti v aplikaci Winlator, a to pomocí znaménka "Plus".
Zde můžete také zadat další parametry, například požadované rozlišení, grafické a zvukové ovladače a další nastavení. Kontejner vytvoříte zaškrtnutím políčka. Užitečné tipy ke kontejneru také naleznete na odpovídající stránce repozitáře GitHub.
A teď už konečně přistoupíme ke spouštění Windows programů
Aplikaci tedy máte instalovanou a prostředí pro programy systému Windows nastavené. Chybí už jen samotné programy. Pokud jde o hry, máte-li účet na Steamu, máme pro vás špatnou zprávu: pohodlné připojení do tohoto online herního světa není možné.
Hry bez ochrany DRM si můžete stáhnout například prostřednictvím služby GOG Galaxy. Pomocí klienta můžete ukládat hry v systému Windows a poté je přesunout do složky ke stažení ve smartphonu. Stejný postup platí i pro další programy.
Poté spusťte kontejner v programu Winlator a otevřete hru nebo program prostřednictvím jednotky D:. Poté můžete nainstalovat software prostřednictvím instalačního souboru, a poté jej spustit.
Možná se setkáte s problémy: hravě je však překonáte
Bude to bezchybně fungovat ve všech případech? Připravte se, že nikoliv. Programy se mohou zadrhávat nebo můžete pozorovat nepřesné ovládání. V těchto případech může být řešením provést úpravy v kontejnerech nebo v nastavení Winlatoru. Tak příjemnou zábavu a minimum problémů.
Zdroj: Winlator, GitHub / Winlator, Lifewire, GOG.com