Uživatelé si instalují různé doplňky do svých prohlížečů především proto, aby jim doplnili funkce a vlastnosti, které jim vlastní browsery nedokážou poskytnout. Plug-iny běžně zpracovávají data z navštívených stránek a provádějí další funkce. To ale může v některých případech spotřebovávat velké množství paměti, což se může projevit na rychlosti načítání a odezev navštíveného webu.
„Pokud zaznamenáte určité zpoždění při načítání stránek, může to být způsobeno rozšířeními, která spouštějí další bloky webového kódu, aby vám stránku přizpůsobily,“ uvádí Microsoft ve svém oznámení o nové funkci.
Pokud jste si do prohlížeče Edge instalovali rozšíření, která negativně ovlivňují jeho rychlost, na panelu nástrojů se nově zobrazí upozornění, že byl zjištěn problém s výkonem.
Mohlo by vás zajímat
Tato funkce se do budoucna stane součástí základních funkcí prohlížeče Microsoft Edge, která odhalí vliv nainstalovaného rozšíření na rychlost načítání stránky. Internetový prohlížeč bude uživatele vyzývat, aby vypnuli rozšíření, která způsobují problémy s jeho výkonem.
Do budoucna získáme nad výkonem prohlížeče více kontroly: upozorní nás na rozšíření, která jej brzdí
Detektor výkonu rozšíření Edge bude postupně uvolňován v rámci experimentální verze Edge Canary 130. Pokud rádi experimentujete a předběžné verze si z kanálu Canary instalujete, už nyní si jej můžete zapnout jako volitelný parametr. Uděláte to následujícím postupem:
- do URL adresního řádku prohlížeče zadejte edge://flags a potvrďte klávesou Enter,
- do pole pro vyhledávání zadejte: Extension Performance Detector,
- pokud vám prohlížeč dohledá odpovídající položku, nastavte ji na "Enabled/Povoleno",
- ve spodní části stránky se zobrazí tlačítko pro restart prohlížeče. Klikněte na něj, aby se nastavení načetlo a aktivovalo.
Po restartu se tato funkce zapne a Edge pomůže odhalit rozšíření, která zpomalují prohlížení.
Nezapomeňte ale, že upozornění se zobrazí pouze v případě, že Edge zjistí přetrvávající problém s výkonem, způsobeným právě některým z instalovaných doplňkových modulů.
Zdroj: Bleeping Computer, Microsoft Edge Blog