Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tip: jak instalovat Windows 11 ve virtuálním prostředí – zvládnete to snadno

redakce 01.06.2023

VirtualBox od verze 7.0 umí instalovat Windows 11 do virtuálního počítače bez jakýchkoli úprav. A pokud budete chtít, postará se tento virtualizační nástroj také o zdlouhavou počáteční instalaci operačního systému.

Kapitoly článku

Speciální hardwarové požadavky systému Windows 11 komplikovaly instalaci tohoto nového operačního systému nejen na fyzický hardware, ale také do virtuálních počítačů, abyste si jej mohli nejprve vyzkoušet.

Virtualizační nástroje VirtualBox i VMware Player vyžadovaly před instalací Windows 11 jisté zásahy, ale to už je minulostí. Nový VirtualBox 7.0 umožňuje nejen přímou instalaci systému Windows 11 do virtuálního počítače, bez speciálních nastavení. A nový asistent pro „bezobslužnou instalaci“ zavedení Windows 11 do virtuálního stroje nesmírně urychluje.

1. Stažení ISO obrazu Windows 11

vm-1

| Zdroj: Nástroj pro vytváření médií (Media Creation Tool)

Pro stažení instalačních dat systému Windows 11 použijte nástroj Media Creation Tool, dostupný na webu Microsoftu. Po jeho spuštění přijměte licenční podmínky a zvolte si edici a jazykovou verzi operačního systému. Pak zvolte možnost „Soubor ISO“ a počkejte na stažení ISO obrazu Windows 11 do vašeho počítače.

2. Instalace VirtualBoxu 7.0

vm-1

| Zdroj: VM VirtualBox

Pokud již máte v počítači VirtualBox instalovaný, aktualizujte tento virtualizační program na nejnovější verzi 7.0.x. Pokud jej ještě nepoužíváte, stáhněte si jej a nainstalujte. Vzhledem k tomu, že bude nainstalováno několik virtuálních síťových ovladačů, bude na krátkou chvíli přerušeno síťové připojení vašeho počítače. Veškeré dotazy instalátoru můžete potvrdit.

3. Vytvoření nového virtuálního počítače

vm-3

| Zdroj: VirtualBox/Správce

Spusťte VirtualBox a použijte tlačítko „Nový“. V průvodci vytvořením nového virtuálního stroje do pole „Název“ zadejte „Windows 11“, aby program automaticky upravil položky „Typ“ a „Verze“. Poté otevřete nabídku „ISO Image“ a zvolte „Jiné“.

Následně vyberte stažený ISO soubor s Windows 11 a potvrďte volbu „Otevřít“. Pak pokračujte tlačítkem „Další“. Nastavte virtuálnímu stroji alespoň 2 GB operační paměti, 2 virtuální procesorová jádra a neméně 60GB virtuální pevný disk. Pak můžete virtuální počítač spustit a běžným způsobem provést instalaci Windows 11.

4. Bezobslužná instalace

vm-1

| Zdroj: VirtualBox/Správce

VirtualBox 7.0 umí instalaci systému Windows 11 provést z podstatné části automaticky. Budete k tomu ale potřebovat ISO obraz Windows 11, stažený přímo od Microsoftu, konkrétně z webu microsoft.com/cs-cz/software-download/windows11. Zde použijte volbu „Stažení bitové kopie disku systému Windows 11 (ISO)“.

Ve VirtualBoxu postupujte jako v předchozím bodě, ale tentokrát zadejte požadované uživatelské jméno a heslo. Kromě toho označte i předvolbu „Guest Additions“. VirtualBox pak současně nainstaluje užitečné doplňkové nástroje. V následujících krocích pak opět upravte velikost operační paměti a disku virtuálního počítače. Nakonec klikněte na „Dokončit“ a průvodce zavřete.

5. Provedení bleskové instalace

vm-1

| Zdroj: VirtualBox – instalace Windows 11 ve virtuálním prostředí

V případě bezobslužné instalace se virtuální počítač automaticky spustí v novém okně. Jakmile se zobrazí zpráva „Press any key to boot from CD or DVD…“, stiskněte libovolnou klávesu pro spuštění instalace Windows 11 z ISO souboru. VirtualBox se pak už o zbytek postará sám. Stačí jen počkat na výsledek. Instalace a konfigurace trvá asi půl hodiny a na konci se zobrazí rozhraní systému Windows 11.

6. Odpojení ISO obrazu

vm-1

| Zdroj: VirtualBox/Správce

Před dalším spuštěním od virtuálního stroje odpojte ISO obraz s Windows 11. Označte ve VirtualBoxu virtuální počítač s Windows 11, klikněte na „Nastavení“ a přejděte na položku „Úložiště“. Zde klikněte na „Windows.iso“ a poté na ikonu optického disku zcela vpravo. Z otevřené nabídky pak zvolte „Odebere disk z virtuální mechaniky“.

Zdroj: Pureinfotech


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme