Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: jak zrychlit domácí Wi-Fi – tato pětice doporučení dodá vašemu internetu vyšší tempo

Jiří Palyza 24.01.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Dumáte na tím proč je vaše domácí Wi-Fi pomalá nebo má výpadky? Částo je řešení jednodušší, než byste si mysleli. Podíváme se na pět tipů, které by vám mohly pomoci váš bezdrátový internet zrychlit. A přidáváme i tipy na vhodné aplikace, které vám s tím pomohou.

Kapitoly článku

Wi-Fi jako obětní beránek jiných problémů

Hned na úvod je potřeba říci, že síť Wi-Fi je někdy za pomalý internet osočována neprávem. Nemusí to tak být vždy. Pokud máte základní připojení k internetu například pomocí DSL a jeho kvalita není nijak valná, Netflix ani YouTube bez problémů sledovat jednoduše nepůjde. Bez ohledu na to, jak rychlá je vaše Wi-Fi.

Pokud je to alespoň trochu možné, připojte počítač či laptop přímo k routeru prostřednictvím LAN kabelu a otestujte rychlost internetu. Nástrojů, které vám s tím pomohou, je k dispozici celá řada.

Mnoho současných routerů umí ve svém uživatelském prostředí zobrazit, jak rychle jsou do internetu připojeny. Zkontrolujte tento ukazatel i pro váš internet. Pokud byste zjistili, že je vaše základní připojení do internetu pomalé, s řešením je potřeba začít zde.

1. Dobrý přístup k Wi-Fi směrovači

Mladá žena sleduje TV v obývacím pokoji
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
V blízkosti směrovače Wi-Fi musí být internetové připojení rychlé a stabilní.

Pokud jste při svých testech zjistili, že slabinou je skutečně vaše Wi-Fi síť, měli byste svá zařízení přesunout co nejblíže směrovači. Obvykle je surfování z místa, které je blíž routeru, rychlejší a spolehlivější. V takovém případě je dalším krokem optimalizace pokrytí a dosahu Wi-Fi.

Pokud je internet pomalý i v bezprostřední blízkosti směrovače, může to být způsobeno zastaralým hardwarem nebo softwarem či ovladači. Aktualizujte software u všech zařízení, kterými se k Wi-Fi připojujete a u kterých je to možné. Také aktualizujte firmware routeru – opět, pokud je to možné.

Samozřejmě není nutné každý rok kupovat nový Wi-Fi router. Zastaralá zařízení ale skutečně mohou být brzdou, kterou nevyřeší ani různé optimalizace nastavení a triky. V takovém případě pomůže pouze zakoupení nového Wi-Fi routeru.

2. Optimální nastavení Wi-Fi routeru

Obrazovky aplikace WiFiMan
info ikonka
Zdroj: WiFiMan pro Android
Netradiční zobrazení prostřednictvím teplotní mapy ukazuje, jaká je intenzita signálu Wi-Fi a latence ve vaší domácnosti.

V ideálním případě byste měli Wi-Fi router umístit na místo, v jehož blízkosti se nejčastěji připojujete. Pokud je to možné, zvolte jeho umístění zhruba ve střední výšce, například na stole, či středně vysoké komodě. I když to estéti neradi uvidí, nezakrývejte Wi-Fi router jinými předměty.

Různé dekorativní předměty nebo květiny v bezprostřední blízkosti Wi-Fi směrovače tlumí rádiové signály. Pokud chcete mít co nejrychlejší Wi-Fi, je třeba se vyhnout objektům, které tomu mohou zabránit.

K testování pokrytí Wi-Fi můžete použít laptop, vhodné jsou ale i různé aplikace; například WiFiman. Klasickým nástrojem, který zobrazí pokrytí signálem prostřednictvím tepelné mapy, je Ekahau HeatMapper. Ke škodě věci nebyla bezplatná verze už dlouho aktualizována.

Mohlo by vás zajímat

3. Wi-Fi routery a automatická volba kanálů

Pokud zrovna nebydlíte někde na samotě, kde máte kolem sebe spoustu volného prostoru, je pravděpodobné, že vaši sousedé také mají svou Wi-Fi. V takovém případě je důležité, abyste využívali jednu z automatických funkcí routeru a vyhnuli se tak případným kolizím.

Nástroje, jako například InSSIDer nebo WiFi Scanner, vám ukážou všechny bezdrátové sítě, které jsou v místě kde se nacházíte v dosahu. Mnoho WiFi routerů také zobrazuje odpovídající grafiku využívání jednotlivých kanálů a intenzity signálu. Ač to zní lákavě, ruční nastavení kanálu Wi-Fi není ten nejlepší nápad. Funkce automatické volby podle toho, který je zrovna volnější, je obvykle lepším řešením.

4. Pokud můžete, využijte i pásmo 5 GHz a 6 GHz

Nastavení WiFi routeru Asus
info ikonka
Zdroj: Asus
I když už zdaleka nejde o horkou novinku, v pásmu 5 GHz je zpravidla klidněji než na frekvenci 2,4 GHz.

Frekvenční pásmo 2,4 GHz je už beznadějně přeplněné. Moderní routery jsou schopny pracovat i v pásmu 5 GHz a nejnovější standardy začínají otevírat i spektrum na 6 GHz. Využít jinou frekvenci, než je klasických 2,4 GHz, už dávno není zasvěcený tip. Na frekvenci 5 GHz je obvykle menší aktivita, takže pokud můžete, využívejte ji.

Výhodou je i to, že všechna zařízení, která připojte v pásmu 5 GHz, mohou běžet rychleji. Dosah je ale kratší. V případě pásma 6 GHz se jeho výhody také projevují více, pokud jste se svým zařízením blíž routeru.

Mohlo by vás zajímat

5. Pokryjte i mrtvé úhly Wi-Fi

Pokud máte rozlehlejší byt nebo dům, můžete sice zkoušet všemožné triky, ale vždy se najde nějaké zákoutí, kde pokrytí Wi-Fi není zrovna ideální.

Řeším poté může být rozšíření sítě Wi-Fi, kde najdou své uplatnění především mesh systémy. Kromě základního Wi-Fi routeru můžete ve své domácnosti rozmístit i další podpůrná zařízení, která vám pomohou vytvořit rozsáhlou Wi-Fi síť. V ideálním případě pak bude fungovat i v tom nejzapadlejším koutě vašeho bytu.

Zdroj: WiFiman, HeatMapper, InSSIDer, WiFi Scanner


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme