Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: Lokalizace ztraceného telefonu jen pomocí SMS – obejdete se bez internetu a Googlu

Pavel Trousil 25.01.2025
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pomocí bezplatné aplikace pro Android lze lokalizovat ztracený smartphone pomocí SMS zprávy – dokonce i offline a bez účtu na Googlu. Zde se dozvíte, jak to funguje a na co byste si měli dávat pozor.

Kapitoly článku

Ztratit telefon se všemi osobními údaji - pro mnohé největší noční můra. Předem se můžete alespoň trochu zabezpečit: S aplikací Googlu „Najdi moje zařízení“ můžete své zařízení s Androidem najít, na dálku uzamknout a v případě nouze také obnovit do továrního nastavení. To však funguje pouze tehdy, pokud máte připojený svůj účet na Googlu.

Data jsou při využití této funkce šifrovaně přenášena na servery Google. Přesto se mnoho uživatelů necítí dobře při neustálém sdílení rozsáhlých informací o poloze s Googlem a raději nechávají funkci určování polohy zcela vypnutou.

Existuje však alternativa, která funguje bez připojení ke Google: pomocí bezplatné open-source aplikace „Find My Device (FMD)“ lze telefon lokalizovat také přes SMS.

Mohlo by vás zajímat

Find My Device: off-line lokalizace telefonu přes SMS

Alternativu „Find My Device“ naprogramoval vývojář „Nulide“ podle vlastních slov poté, co sám ztratil svůj smartphone a nemohl ho kvůli chybějícímu účtu na Googlu lokalizovat. Aplikace proto funguje přes SMS zprávy.
Při nastavení určíte, které příkazy pro vzdálený přístup mají být aktivovány. Tyto příkazy lze pak poslat pomocí SMS na číslo zařízení a spustí různé akce:

  • „fmd locate“: lokalizovat telefon
  • „fmd lock“: zamknout zařízení
  • „fmd ring“: nechat zařízení zvonit
  • „fmd camera“: pořídit snímek přední/zadní kamerou
  • „fmd delete“: obnovit tovární nastavení

Mohlo by vás zajímat

Pokud se zařízení ztratí, stačí poslat SMS z jiného zařízení s textem „fmd locate“ na příslušné telefonní číslo. Aplikace pak automaticky odešle odpověď s přesnými souřadnicemi, odkazem na mapy OpenStreetMap a stavem baterie zařízení. Celé to funguje i bez internetového připojení.

K tomu aplikace samozřejmě potřebuje odpovídající systémová oprávnění od Androidu, která musíte udělit jednotlivě. Pokud chcete například využívat pouze funkci určování polohy, ale ne dálkové ovládání fotoaparátu, měli byste udělit pouze příslušné oprávnění. Zvláště hluboká oprávnění, například obnovení továrního nastavení, fungují pouze s root přístupem nebo přes doplňkovou aplikaci Shizuku.

Mohlo by vás zajímat

Find my device
info ikonka
Zdroj: Screenshot aplikace Find my device
Aplikaci byste měli udělit jen ta oprávnění, které skutečně budete využívat.

Je používání bezpečné?

Aby nemohl zařízení ovládat na dálku každý, kdo zná vaše telefonní číslo, jsou v aplikaci definovány důvěryhodné kontakty. Příkazy jsou rozpoznávány pouze z těchto čísel. Pro dodatečnou bezpečnost lze navíc nastavit PIN kód, který musí být v SMS obsažen.

Aplikace Find My Device může být uživatelem plně konfigurována a samostatně hostována, nekomunikuje s žádnými cloudovými službami třetích stran. Tím zůstávají všechna data pod vlastní kontrolou. Zdrojový kód projektu je volně přístupný.

Používání Find My Device však není zcela bez rizika. Vždy určité malé riziko zůstává - používání je na vlastní nebezpečí a mělo by být dobře zváženo. Vývojáři také upozorňují, že nemohou zaručit funkčnost ve všech případech. Zda se člověk cítí bezpečněji s touto službou nebo se službou Googlu, si musí nakonec rozhodnout každý uživatel sám.

Zdroj: Gitlub, Nulide, F-Droid


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme