Pokud se vám některý z většiny současných smartphonů rozbije, jste zpravidla odkázáni na specializovaný servis a v mnoha případech si položíte otázku, zda to vůbec má smysl a není lepší raději koupit telefon nový.
Z hlediska konstrukce moderních modelů chytrých telefonů je jejich oprava svépomocí bez speciálního nářadí a potřebného know-how nemožná. Ani nepřeberná studnice návodů na YouTube neporadí, protože mají často složitou vnitřní konstrukci, skleněná záda a zabudované baterie.
I přesto ale existují smartphony, které lze opravit doma. Mají modulární koncept a pokud si troufnete, základní výměny vadných dílů za nové zvládnete sami.
Nejlepší opravitelné telefony v roce 2023
Fairphone 5 je modulární smartphone, vyrobený z recyklovatelných materiálů. Má vyměnitelnou baterii, jednotku fotoaparátu a snímač otisků prstů.
Z hlediska technických specifikací jde spíš o střední třídu. Výkon zajišťuje osmijádrový Qualcomm QCM6490 s 2,7GHz taktem procesoru, o grafiku se stará Adreno 643L. Obrazovka je 6,43″ OLED, rozlišení 1,2K a k dispozici je také 90Hz obnovovací frekvence. Uvnitř telefonu ja 256GB úložiště a 8 GB paměti RAM.
Produkt nizozemské společnosti potěší i deklarovanou podporou. Každý zákazník dostane pětiletou záruku, zároveň je v plánu pět velkých aktualizací Androidu, to znamená Android 14, 15, 16, 17 a vlastně i 18 (nejde o oficiální potvrzené názvy budoucích Android OS). Dokonce o tři roky déle bude Fairphone dostávat menší bezpečnostní aktualizace.
Příliš ale nepotěší jeho cena, která činí 699 eur na oficiálním e-shopu Fairphone. To je v přepočtu zhruba 17 tisíc korun.
Nokia G22
Nokia G22 je cenově dostupný smartphone, který lze snadno opravit. Má vyměnitelnou baterii a zadní kryt. Opravu svépomocí u tohoto modelu Nokia podporuje sadou QuickFix.
Z pohledu technických parametrů Nokia G22 spoléhá na čipovou sadu Unisoc T606, 6,5″ IPS LCD panel s 90Hz frekvencí, 4 GB RAM, až 128GB paměťového úložiště, trio kamer (50 + 2 + 2 Mpx) a 5050mAh baterii s 20W nabíjením. Čtečka otisků se nachází na boku zařízení.
Nokia G22 v konfiguraci 4 GB/64 GB se dá koupit za koncových přibližně 4 299 Kč.
Nokia připravuje i inovovaný model G42. Ten by měl být vybaven čipovou sadou Qualcomm Snapdragon 480+ 5G, díky kterému bude u novinky zajištěna podpora sítí 5G. Datum prodeje je zatím neznámé, z hlediska ceny se očekává, že bude odpovídat střední třídě. Přibližně tedy od šesti tisíc Kč.
SHIFT6mq
Cenově je tento modulární smartphone opět poněkud výše, na e-shopu výrobce se nabízí od 577 eur, což je v přepočtu přibližně 14 200 Kč. Počítejte ještě s náklady za dopravu.
Výrobce vsadil na osvědčený čip Qualcomm Snapdragon 845 s podporou 8GB RAM, šestipalcový AMOLED displej zvládne rozlišení Full HD+ a chrání jej Gorilla Glass. Interní úložiště má kapacitu 128 GB, potěší dnes už spíš nenabízená možnost rozšíření SD kartou s podporou až 2 TB.
SHIFT6mq je smartphone s modulární konstrukcí. Má vyměnitelnou baterii, vyměnitelný displej, vyměnitelný snímač otisků prstů a vyměnitelný modul fotoaparátu. To je ale jen základ, jednoduše vyměnitelných je na tomto modelu celkem 13 komponent.
Opravitelné a dobré
Tři uvedené modely nabízejí alternativu k většině současných smartphonů se systémem Android. Jejich výhodou je, že zručným uživatelům nabízejí snadno provádět opravy svépomocí.