Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Rychlé vytváření a ukládání snímků obrazovky

Pavel Trousil 19.03.2023

V systému Windows 10/11 existuje několik způsobů vytváření snímků obrazovky, tzv. screenshotů. Pokud jich děláte více, využijte šikovnou klávesovou zkratku [Windows] + [PrtSc]. Ušetří vám práci.

Nejjednodušším způsobem, jak udělat screenshot je zkopírovat obsah obrazovky do schránky stisknutím klávesy [PrtSc], případně [Alt]+[PrtSc], kdy se zkopíruje jen aktivní okno a ne celá plocha. Následně můžete obrázek vložit například do grafického programu Malování stisknutím klávesové zkratky [Ctrl] + [V].

Poslední krok si ovšem můžete ušetřit, pokud místo tohoto postupu použijete kombinaci kláves [Windows] + [PrtSc]. Operační systém se v tomto případě sám postará i o uložení snímků. Jsou umístěny v adresáři „C:User<Jméno uživatele>ObrázkySnímky obrazovky“ a automaticky očíslovány.

screenshot

Umístění screenshotů pořízených po stisku kombinace kláves [Windows] + [PrtSc] můžete změnit. | Zdroj: screenshot nastavení Windows 10.

Výchozí umístění úložiště screenshotů je samozřejmě možné upravit. Za tímto účelem otevřete okno průzkumníka souborů a přejděte do složky „Obrázky“. Klikněte pravým tlačítkem myši na položku „Snímky obrazovky“ a vyberte možnost „Vlastnosti | Umístění“. Pod vstupním polem klikněte na „Přesunout…“ a jako cílový adresář zvolte jiný adresář. Nakonec jednoduše potvrďte tlačítkem „Vybrat složku | OK | Ano“.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme