Náklady na elektrickou energii opět porostou, a tak se mnoho spotřebitelů snaží všemožnými triky elektrickou energii ušetřit. Zejména v domácnosti se dá odpojením některých spotřebičů při delší nepřítomnosti ušetřit spousta peněz. Pokud totiž zůstávájí síťové adaptéry nebo nabíječky trvale připojené do elektrických zásuvek, i v případech, kdy je připojené zařízení ve stavu stand-by, anebo dokonce trvale odpojené, mohou odebírat ne nepodstatnou část energie.
Odpojení síťové zástrčky: ušetříme tím náklady na elektřinu?
Jiný případ už je u další celé řady zařízení, které sice nejsou v trvalém provozu, ale i ve stavu klidu, tedy stand-by, mohou elektřinu spotřebovávat. Sem patří například různá elektronika z oblasti audio-video, pračka, zařízení pro domácí internetovou síť, počítače, tiskárny, ale také i mnoho nabíjecích adaptérů, které uživatelé nechávají trvale zapojené do zásuvky, i když zařízení, například mobil, zrovna nenabíjejí. A v jejich případě se už dá o významu odpojení v rámci úspory energie uvažovat.
Mnoho spotřebitelských poraden se proto shoduje na doporučení odpojit při delší nepřítomnosti všechny spotřebiče, které mají displeje, zobrazující ve stavu klidu například čas. Kromě zmíněných zařízení to v mnoha domácnostech mohou být například i elektrické trouby.
U dnešní moderní tříčlenné domácnosti mohou četná zařízení, zůstávající v pohotovostním režimu, odebírat až 20 % spotřeby elektrické energie. Například kvalitní nepřetržité pokrytí domácnosti bezdrátovým internetem v podobě základního Wi-Fi routeru v kombinaci s několika opakovači může spotřebovat tolik elektrické energie, jako energeticky úsporná lednička, která je například při naší delší nepřítomnosti trvale zavřená.
Oproti tomu adaptéry pro nabíjení mobilních telefonů spotřebovávají mnohem méně elektřiny, než bychom očekávali. Roční náklady na trvale připojenou nabíječku jsou zcela zanedbatelné.
V jejich případě je spíš jiné riziko. Pokud by byl nabíjecí adaptér vadný nebo po dřívějším pádu mechanicky poškozený, může se kvůli poškozeným elektronickým obvodům za naší nepřítomnosti například přehřát a v nejhorším případě i způsobit požár. Proto se pro takové případy vyplatí pořídit si prodlužovací kabel s napájecí lištou, která má centrální vypínač. Tím poté jednoduše a najednou odpojíme od síťového napětí všechny zapojené adaptéry a nabíječky.
Zdroj: How-To Geek