Každý smartphone nebo tablet nabízí tzv. úsporný režim. Když se baterie blíží k vybití, vydrží zařízení díky němu ještě o něco déle.
Abychom vytěžili z baterie maximum, můžeme ale telefon nastavit na „úsporu energie“ trvale. Například když už je baterie slabší a nevydržela by pohánět telefon celý den. Zda je to skutečně doporučeníhodné nebo to může mít dokonce negativní důsledky, se dozvíte v následujícím textu.
Je škodlivé mít úsporný režim zapnutý stále?
Mnoho uživatelů zapíná úsporný režim i při plné baterii, aby tak trvale šetřili baterii a prodloužili její výdrž. Ale stále se objevují zvěsti, že právě toto je pro baterie telefonů škodlivé.
Ani u Androidu, ani u Apple neexistují oficiální informace, které by to potvrzovaly. Úsporný režim se po nabití sice většinou zase vypne, ale lze ho bez problémů aktivovat i při plné baterii. Samsung například doporučuje uživatelům, kteří chtějí šetřit baterii, zapnout tento režim nezávisle na stavu baterie zařízení.
Obecně platí u lithium-iontových baterií, které najdeme ve smartphonech a tabletech: čím častěji se nabíjejí a vybíjejí, tím rychleji se opotřebovávají. Při aktivovaném úsporném režimu jsou funkce zařízení omezeny, aby spotřebovávaly méně energie. Je-li tento režim trvale aktivován, telefon se vybíjí pomaleji a musí být méně často připojen k nabíječce, což celkově může mít pozitivní vliv na životnost baterie.
Pro ještě větší šetření baterie by zařízení nemělo být úplně nabíjeno ani vybíjeno. Ideální rozsah je mezi 20 a 80 procenty. Mnoho smartphonů proto nyní nabízí funkci, která po dosažení 80 procent zpomalí nebo zastaví nabíjení.
Pro baterii dobré, má to ale své ale
Zatímco tedy nelze říci, že by úsporný režim dlouhodobě baterii škodil, tento režim skutečně omezuje funkčnost zařízení. Například jsou omezeny aktivity na pozadí, což může mít vliv třeba na stahování aplikací a načítání e-mailů.
Kromě toho je případně deaktivována funkce 5G a obnovovací frekvence displeje je snížena na 60 Hz. U iPhonů je také například zastavena synchronizace iCloud fotografií.
V závislosti na výrobci může úsporný režim vypadat jinak - u smartphonů Samsung lze například přesněji nastavit jednotlivé funkce. Důležité funkce jako budík, telefonování nebo zprávy zůstávají naopak vždy bez omezení.
Režim nízké spotřeby iPhonů omezuje nebo ovlivňuje tyto funkce:
- 5G (kromě streamování videa) na modelech iPhonu 12 a iPhonu 131
- Automatické zamykání (používá výchozí nastavení 30 sekund)
- Jas displeje
- Obnovovací frekvence displeje (omezená na 60 Hz) na modelech iPhonu a iPadu s displejem ProMotion2
- Některé vizuální efekty
- Fotky na iCloudu (dočasně pozastaveno)
- Automatické stahování
- Stahování e-mailů
- Aktualizace aplikací na pozadí
Automatické zapnutí úsporného režimu: jak na to i při plné baterii
Kdo může obětovat některé funkce ve prospěch delší výdrže baterie, tomu nabízí úsporný režim dobrou možnost, jak prodloužit životnost. Ale pro mnoha uživatelů je nepohodlné ho pokaždé zapínat ručně.
V nastavení Androidu lze proto například zvýšit procento pro automatickou aktivaci na 75 procent a nastavit, že úsporný režim nebude deaktivován ani při plné baterii. V iOS lze přes nastavení aktivovat zkratku v ovládacím centru.
Záleží na okolnostech
Aktivovaný úsporný režim může šetřit baterii i dlouhodobě. V závislosti na typu uživatele to však může mít také negativní následky. Pokud je pro vás důležité být například okamžitě informováni o nových e-mailech, neměli byste mít tento režim zapnutý stále.
Zdroj: Apple, Samsung, Samsung, Apple