S postupujícím věkem se začínají projevovat fyzické nedostatky. Velmi často je ztrátou kvality postižen náš zrak, a tak zkrátka nezbyde, než si pořídit brýle. Nejinak je na tom náš sluch: starší lidé některé zvuky slyší hůř nebo vůbec. Snížení kvality vnímání se projevuje především u vysokých frekvencí.
Náš sluch se v závislosti na zátěži, kterou jej vystavujeme, v různé míře "opotřebovává" a zatím se vědcům ani lékařům nepodařilo objevit, jak by tento proces šlo minimálně zastavit, nebo ještě lépe ztrácející se sluch obnovit. Pokud chcete zjistit, jak jste na tom s kvalitou vlastního sluchu, jednoduše si to můžete otestovat přímo v prohlížeči.
Jednoduchý test sluchu v prohlížeči: jak staré jsou vaše uši
Je pochopitelné, že na hodnotu testu bude mít přímý vliv kvalita použitých sluchátek. Sáhněte proto po nejkvalitnějších sluchátkách, která máte k dispozici a najděte si klidné prostředí, kde nebudete rušeni hlukem v pozadí. Po spuštění webové aplikace klikněte na tlačítko "Individuální test", a poté na "Spustit test".
Poté se začne generovat zvuk a jeho tón se neustále zvyšuje. Nyní najeďte kurzorem myši na tlačítko "Neslyším" a jakmile už nic neuslyšíte, klikněte na něj.
Online test sluchu poté ukáže stáří vašich uší. Pokud je číslo nižší než váš skutečný věk, znamená to, že jste se doposud o svůj sluch starali dobře. Pokud je číslo vyšší, může to být známkou snížené schopnosti slyšet a postupné ztráty kvality vašeho sluchu.
Pro získání průměrné hodnoty je lepší test několikrát zopakovat. Je také dobré, když střídavě testujete levé a pravé ucho. Může se u vás projevit i různá kvalita sluchu na jednotlivých stranách. Obě uši nemusí vždy vnímat okolní zvuky stejně dobře.
Webová aplikace také zobrazí hodnotu frekvence v Hz, při které jste test zastavili, tedy kterou už nevnímáte.
Po testu sluchu si můžete nastavit i lepší zvuk ze sluchátek
Otestování vlastního sluchu může být praktické nejen pro zjištění jeho snižující se kvality. Je také užitečné pro pozdější nastavení individuálních parametrů zvuku při používání sluchátek. K tomu můžete využít například aplikaci SoundID, která je k dispozici pro obě hlavní mobilní platformy Android a iOS.
Pomůže vám individualizovat zvuk a přizpůsobit jej kvalitě vašeho sluchu a modelu vašich sluchátek. Budete tak mít lepší zážitek například při poslechu vaší oblíbené hudby.
Zdroj: eChalk, Sonarworks