Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tlačítkové Nokie, dotykáče a teď skládačky: jak se měnily telefony v průběhu let

Jakub Fišer 03.08.2022

Smartphone v dnešním slova smyslu je mnohem víc než jen telefon na provádění hovorů. Jde o ultimátní zařízení pro vstup na internet, komunikaci s přáteli i třeba hraní her. K tomu se ale toto malé kapesní zařízení muselo setsakra propracovat.

Skutečný zájem o mobilní telefony započal až v druhé polovině 90. let minulého století, kdy byla spuštěna tuzemská síť mobilního signálu. Krásně to dokládá tato statistika: zatímco dnes má mobil (leč ne nutně smartphone) prakticky každý Čech (dle dat operátorů připadá na každého obyvatele ČR 1,5 čísla), v roce 1999 to byl pouze milion.

První mobil v ČR

Zatímco prvním mobilem dováženým do tuzemska byla Nokia MD59, velmi těžký a objemný stroj, na přelomu století se již může mluvit o skutečných tlačítkových telefonech, jako byly ikonické stroje Nokia 3310 nebo později oblíbená Nokia 7650. Svou zmínku si zaslouží i Nokia N70, jeden z prvních opravdu pokrokových telefonů, kupříkladu s přední kamerkou. Také, že cena byla tehdy stanovena na závratných 16 600 korun. Jen pro zajímavost, hodnota této částky je kvůli postupné inflaci letos zhruba 25 000 korun.

O tom, jaký byl první smartphone na českém trhu, by se dalo spekulovat – co je totiž přesně “smartphone”. Můžeme se tak alespoň podívat, co byl první telefon s plně dotykovým displejem. Byl jím LG Prada, smartphone takřka v dnešním pojetí, který měl kapacitní dotykový displej. Pak tu byly modely jako Nokia 5530 a 5800 Express Music, než vlnu dotykových telefonů strhnul na svou stranu první iPhone v roce 2007.

Novým trendem jsou skládačky

Od té doby ušel segment mobilních telefonů pořádný kus cesty. Totálním trendem, skoro by se chtělo říct postmodernismem, jsou v tomto odvětví skládací telefony, lépe řečeno telefony se skládací konstrukcí a ohebným displejovým panelem. Těm kraluje korejský Samsung, v Číně je s nimi zase úspěšný Huawei a dopředu se dere i Vivo a Honor. V tuto chvíli jde ale spíše o okrajovou záležitost – zejména kvůli ceně a odolnosti. Kdo ví, co nastane, až první výrobce uvede “lacinou” skládačku za 10-15 tisíc korun.

Zdroj: Wikipedia, Android Authority


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud