Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

TOP10 smartphonů za rok 2023: mezi deseti nejprodávanějšími jsou jen dvě značky

Pavel Trousil 24.02.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Společnost Counterpoint, která se zabývá výzkumem trhu, zveřejnila novou zprávu o nejprodávanějších modelech telefonů za rok 2023 na celém světě. Přestože jsou každoročně uvedeny stovky nových telefonů, seznam deseti nejprodávanějších modelů podle Counterpointu představuje neuvěřitelných 20 % celosvětového trhu. Jaké to jsou?

Podle studie Global Monthly Handset Model Sales Tracker společnosti Counterpoint Research obsadila společnost Apple v roce 2023 poprvé prvních sedm míst v celosvětovém žebříčku nejprodávanějších chytrých telefonů. Zbývající tři místa v seznamu si zajistila společnost Samsung, což znamená nárůst o jedno místo oproti seznamu z roku 2022. 

Od roku 2021 se v seznamu neobjevily žádné další značky chytrých telefonů. Kombinovaný tržní podíl deseti nejprodávanějších smartphonů dosáhl v roce 2023 historicky nejvyšší hodnoty a to 20 %, což představuje nárůst z 19 % v roce 2022.
 

prodeje
Deset nejprodávanějších modelů smartphonů po celém světě za rok 2023 podle Counterpoint Research.
Zdroj: Counterpointresearch

Na prvních třech místech žebříčku se umístily všechny modely Apple iPhone 14 (polovinu prodejů tvořily USA a Čína), přičemž první místo obsadil nejlevnější základní model. V roce 2023 byl uveden na trh i iPhone 15, ale až v září. Modely iPhone 15 pak raketově vystřelily na místa 5, 6 a 7 a to s pouhými asi třemi měsíci prodeje (iPhone 15 Pro Max byl nejprodávanějším smartphonem za Q4 2023). Mezi modely 14 a 15 se na 4. místě se umístil iPhone 13, nejlevnější moderně vypadající iPhone, který Apple aktuálně prodává.

Úplně nejlevnější iPhone, iPhone SE, se letos do seznamu nedostal. Zastaralý design a možná i malé rozměry nenalákaly dostatečný počet zájemců a právě teď se proslýchá, že Apple další model SE už ani nevyrobí. Verze této zprávy za roku 2022 ještě model SE zahrnovala, takže osm z deseti nejlepších zařízení byly telefony Apple, ale na čtvrté místo se vplížil telefon Samsungu.
 

Mohlo by vás zajímat

Když už mluvíme o Samsungu, všechny tři telefony na konci seznamu za rok 2023 jsou právě telefony Samsung, ale pravděpodobně o žádném z nich nikdo nikdy neslyšel. Samsung má spoustu drahých vlajkových lodí, ale ve velkém dodává vesměs levná zařízení. 

Na 8. místě TOP10 je tedy model Galaxy A14 5G (u nás se prodává už od 2 000 Kč). Na 9. místě je pak nejnižší model z nabídky telefonů Samsung, Galaxy A04e, který se zde ani neprodává a na 10. místě pak Galaxy A14 4G (cena od 3 600 Kč). 
 

Mohlo by vás zajímat

Ale v podstatě pro jakýkoli telefon značky Samsung je těžké na trhu nějak výrazně vyniknout, protože tento výrobce uvádí každoročně velké množství modelů. Pokud se například podíváte do databáze GSM Arena na telefony uvedené v letech 2021-2023, Apple ji má na kontě 13, zatímco Samsung hned 89 různých modelů.

Counterpoint Technology Market Research je globální výzkumná firma specializující se na produkty v odvětví TMT (technologie, média a telekomunikace). 

Zdroj: Counterpoint Technology, Ars Technica 
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud